نظرسنجی‌ها درباره نامزدهای دموکرات؛ نزول بایدن، صعود بلومبرگ

تهران– ایرنا– سومین دور انتخابات مقدماتی درون حزبی نامزدهای ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا از حزب دموکرات در حالی چند روز دیگر در ایالت نوادا برگزار می‌شود که طبق نظرسنجی‌های انجام شده، جو بایدن معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا در مسیر نزولی بوده و مایکل بلومبرگ میلیاردر آمریکایی و شهردار پیشین نیویورک با اقبال بیشتری مواجه شده است.

شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان روز چهارشنبه(۳۰ بهمن‌ماه) به مقایسه نظرسنجی‌های انجام شده دانشگاه « کوینیپیاک - Quinnipiac University » و موسسه نظرسنجی « ان‌پی‌آر » پرداخت.

بنابراین گزارش در حالی که بایدن در دو  انتخابات مقدماتی در ایالت‌های آیوا و نیوهمپشایر نمایش دور از انتظاری داشت و تلاش دارد در انتخابات « انجمن‌های حزبی - caucus » در ایالت نوادا که قرار است سوم اسفنده‌ماه برگزار شود، این ضعف را جبران کند اما او در نظرسنجی‌ها نسبت به سایر رقبایش همچنان ضعیف نشان داده است.

نظرسنجی کوینیپیاک
سی‌ان‌ان گزارش داد، بایدن در نظرسنجی انجام شده توسط دانشگاه کوینیپیاک ایالت کنتیکت، در میان رای‌دهندگان سیاهپوست با ریزش ۲۲ درصدی آرا مواجه شده آن هم در حالی که مایکل بلومبرگ دیگر رقیب تازه از راه رسیده دموکرات‌ها، با جهش در میان این گروه از رای‌دهندگان آمریکایی برخوردار شده است.

طبق این گزارش، در نظرسنجی کوینیپیاک که در فاصله ۵ تا ۹ فوریه ۲۰۲۰ (۱۶ تا ۲۰ بهمن) انجام شده، بایدن از ۴۹ درصد آرایی که در نظرسنجی ژانویه ۲۰۱۹ در همین دانشگاه از رای‌دهندگان سیاهپوست به دست آورده بود، در این نظرسنجی تازه فقط ۲۷ درصد آرا را کسب کرده است.

همچنین بلومبرگ که در نظرسنجی‌ماه ژانویه کوینیپیاک هفت درصد آرا را از میان رای‌دهندگان سیاهپوست آمریکایی کسب کرده بود، در نظرسنجی تازه این دانشگاه توانسته با جهشی ۱۵ درصدی به ۲۲ درصد آرای این گروه از رای‌دهندگان آمریکایی دست یابد.

در همین حال برنی سندرز، سناتور کهنه‌کار ایالت ورمونت در مقایسه بین دو فاصله زمانی نظرسنجی کوینیپیاک، ۲ درصد افزایش محبوبیت در میان رای دهندگان سیاهپوست متمایل به حزب دموکرات را بدست آورده است.

سندرز در صدر، بلومبرگ رتبه دوم
از دیگر نظرسنجی‌های انجام شده در آستانه برگزاری انتخابات مقدماتی دموکرات‌ها در ایالت نوادا، نظرسنجی مشترک رسانه آمریکایی « ان‌پی‌آر - ردایو ملی همگانی » و موسسه « ماریست - Marist Poll »،‌ حکایت از صدرنشینی برنی سندرز و پیشی گرفتن بلومبرگ از بایدن و قرار گرفتن او پس از سندرز خبر می‌دهد.

براساس این نظرنجی مشترک که از ۱۳تا ۱۶ فوریه (۲۴ تا ۲۷ بهمن) ۲۰۲۰ انجام شده،‌ برنی سندرز با ۳۱ درصد آرا در صدر و مایکل بلومبرگ با ۱۹ درصد آرا در رده بعدی قرار گرفته است.
جو بایدن نیز با کسب ۱۵ درصد آرا در مرتبه سوم قرار دارد.

این نظرسنجی مشترک از بین یک‌هزار و ۴۱۶ رای‌دهنده آمریکایی و با خطای ۳.۳ درصد انجام شده است.

حمایت رای‌دهندگان لاتین‌تبار از ترامپ
دونالد ترامپ که در میان سه دواطلب دیگر ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا از حزب جمهوریخواه، یکه تاز بوده و تاکنون توانسته است ۶۲ آرای نمایندگی از یک‌هزار و ۲۷۶ رای نمایندگی لازم برای تثبیت نمایندگی این حزب را به دست آورد، در نظرسنجی موسسه پیو (PEW) با حمایت رای‌دهندگان لاتین‌تبار مواجه شده است.
 

براساس گزارش سی‌ان‌ان، در حالی که ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا توانسته بود آرای ۲۸ درصد رای‌دهندگان لاتین‌تبار را به دست آورد، در نظرسنجی موسسه پیو که در فاصله زمانی سوم تا ۲۳ ماه دسامبر ۲۰۱۹ (۱۲ آذر تا ۲ دی‌ماه) انجام شد، محبوبیت ترامپ در میان این قشر از رای‌دهندگان به ۳۰ درصد رسیده است.

هزینه ۴۰۰ میلیون دلاری آگهی بلومبرگ
سی‌ان‌ان همچنین گزارش داد: مایکل بلومبرگ که تاکنون بیش از ۴۰۰ میلیون دلار هزینه تبلیغات کرده قرار است امشب(چهارشنبه‌شب به وقت محلی) برای نخستین‌بار در مناظره دموکرات‌ها در لاس وگاس ایالت نوادا حضور یابد.

انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، پنجاه و نهمین انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده است که سوم نوامبر ۲۰۲۰ (سیزدهم آبان ۱۳۹۹) برگزار می‌شود.

**۱۳۰۲**2023

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =