دیدار با مفتی اعظم کرواسی؛ سفیر ایران چه گفت و شنید؟

تهران-ایرنا- دفتر مشیخت اسلامی در زاگرب کرواسی دیروز سه شنبه محل گپ و گفت پرویز اسماعیلی سفیر جمهوری اسلامی ایران با عزیز حسنویچ مفتی اعظم و رئیس مشیخت اسلامی کرواسی بود و موضوع آن صلح، دوستی و همکاری در چارچوب ادیان الهی بود.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در دیدار با مفتی اعظم کرواسی تاکید کرد: پیام اصلی ادیان الهی و بویژه اسلام، صلح، دوستی و همکاری است و تنها راه عبور جهان از مشکلات فعلی گفتگو و پیروی از تعالیم پیامبران الهی است.

پرویز اسماعیلی در این دیدار که روز سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ در محل دفتر مشیخت اسلامی کرواسی در زاگرب برگزار شد، افزود: کشورها و ملتهای مسلمان در نقاط مختلف جهان، بویژه خاورمیانه با بحران های متفاوتی، عمدتا با منشاء بیرونی مواجه اند که مهمترین راه برون رفت از این مشکلات؛ تقویت هویت دینی و مشترک، تقریب مذاهب و وحدت مسلمانان است که علما و رهبران جوامع اسلامی نقش محوری در این زمینه دارند.

                                                       

*برادری؛ اساس صلح و ثبات

سفیر جمهوری اسلامی ایران در کرواسی، برگزاری موفق کنفرانس «برادری؛ اساس صلح و ثبات» با محوریت مشیخت اسلامی و مفتی اعظم را در سطحی بسیار خوب و با حضور رئیس جمهور، نخست وزیر، رئیس مجلس، وزرا و تعداد زیادی از اندیشمندان دینی جهان در زاگرب توصیف کرد و این موفقیت را تبریک گفت. اسماعیلی برگزاری موفق کنفرانس را الگویی از روح تعامل، گفتگو، برادری و صلح در اسلام دانست.

اسماعیلی با اشاره به ۱۰۴ سال سابقه رسمیت دین اسلام در قانون اساسی کرواسی گفت: مایه خرسندی است که جامعه اسلامی کرواسی با مدیریت چهره ای ملی، بین المللی، دینی و آکادمیک و همچنین همدلی سایر ادیان و اقوام نمونه ای برجسته از اعتدال و مدارای اسلامی است.

*روابط تهران-زاگرب؛ از ترجمه و فیلم تا گردشگری حلال

وی استمرار ارتباطات و گفتگوهای دینی؛ همکاری مراکز اسلامی، پژوهشی و دانشگاهی؛ اعزام و برگزاری مسابقات قرآن کریم؛ همکاری در تهیه، تدوین و ترجمه کتب و فیلمهای معنا گرا و همکاری در زمینه گردشگری حلال را از مهمترین زمینه های همکاری بین دو کشور اعلام کرد.

* مفتی اعظم کرواسی: با قلب باز و روی گشاده تعامل کنیم

دکتر عزیز حسنویچ مفتی اعظم کرواسی نیز با ابراز خرسندی از اولین ملاقات با سفیر کشورمان، گفت: اسلام دین همکاری و گفتگو، صلح و برادری میان مسلمانان و سایر ادیان الهی است.

وی با اشاره به سفر ۴ سال گذشته نمایندگان ادیان کرواسی به ایران و همچنین حضور خود در سفر آوریل ۲۰۱۶ میلادی رئیس جمهوری کشورش به تهران، افزود: مشاهده نزدیک فضای مناسب و آزاد فعالیت پیروان ادیان الهی در ایران همواره هیات های اعزامی را تحت تاثیر قرار می دهد.

مفتی اعظم کرواسی ضمن تاکید بر ضرورت ارتباطات علمی، دینی و فرهنگی بین اندیشمندان ایران و کرواسی، گفت: انتشار دائره المعارف بزرگ اسلامی در خصوص صد سال حضور اسلام در کرواسی نتیجه تلاش عظیم ۵۳ پژوهشگر برجسته طی ۴ سال است که با همکاری جدی موسسه ابن سینا محقق و اخیرا با حضور وزیر فرهنگ کرواسی و جمع زیادی از علمای دینی و دانشمندان علوم اجتماعی در زاگرب رونمایی شد.

عزیز حسنویچ برگزاری کنفرانس «برادری؛ اساس صلح و ثبات» در زاگرب را نماد علمی و عملی این آموزه مهم اسلام دانست که "باید با قلب باز و روی گشاده با همگان تعامل داشته باشیم. "

مفتی اعظم کرواسی ضمن آرزوی موفقیت برای سفیر جدید ایران در زاگرب، آمادگی مشیخت اسلامی برای ادامه همکاری با کشورمان در زمینه های فکری و پژوهشی، تبادل استاد و محقق، برگزاری نشست های گفتگوی بین ادیان، تولیدات مشترک فرهنگی و هنری و نیز گردشگری و صنعت حلال را اعلام کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =