۳۰ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۶:۰۶
کد خبرنگار: 2585
کد خبر: 83680281
۰ نفر

برچسب‌ها

دومین روز بزرگداشت خیام در دانشگاه کمپلوتنسه مادرید برگزار شد

مادرید- ایرنا- دومین روز بزرگداشت حکیم عمر خیام روز سه‌شنبه و به همت مرکز خیام در دانشگاه کمپلوتنسه مادرید برگزار شد.

 در ادامه سخنرانی‌های اولین روز این بزرگداشت که روز دوشنبه در دانشگاه نبریخای مادرید برگزار شد، این مراسم با ۲ نشست دیگر درباره خیام ادامه یافت.

در آغاز همایش «داماسو لوپز گارسیا» معاون امور بین الملل و همکاری‌های دانشگاه کمپلوتتسه با ابراز خرسندی از میزبانی این گردهمایی با شکوه طی سخنانی اعلام کرد که باعث افتخار است که برای نخستین بار تندیس عمر خیام به عنوان یک اندیشمند برجسته ایرانی را ۹ سال قبل در محوطه این دانشگاه نصب نموده و هم اینک نیز با میزبانی این همایش یاد و نام این شخصیت بزرگ جهانی را گرامی می‌داریم.

سپس «حسن قشقاوی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا با قدردانی از همکاری مسئوولین این دانشگاه در برپایی همایش هزاره خیام گفت: سوابق همکاری بین این دانشگاه و دانشگاه علامه طباطبایی ایجاب می‌کند که همکاری‌های علمی و فرهنگی بین ۲ طرف بیش از پیش گسترش یابد.  

در ادامه دکتر «نجمه شبیری» استاد دانشگاه علامه طباطبایی که به عنوان دبیر علمی‌ کنفرانس و رییس مرکز خیام در این بزرگداشت حضور داشت، ضمن اشاره به دانشگاه کمپلوتنسه به عنوان خانه خود که سال‌ها در آن آموخته؛ اشاره کرد: برنامه روز سه‌شنبه  نیز در ادامه ۲ نشست روز قبل از آن در دانشگاه نبریخا به همت مرکز خیام برگزار شده است.

 وی ضمن اشاره به تلاش همکارانش «فاطمه بیات‌فر» و «محمدبیگی» در برگزاری موفق هر چه بیشتر این همایش اظهار خرسندی کرد که این مراسم همزمان در ۲ دانشگاه مهم اسپانیا یعنی دانشگاه نبریخا (مدرن‌ترین دانشگاه مادرید) و دانشگاه کمپلوتنسه با بیش از ۵۰۰ سال قدمت برگزار می‌شود.

وی با اشاره به برگزاری پنجمین نشست در خانه آسیا، از سخنرانان نشست سوم دعوت کرد تا مقاله‌های خود را ارائه دهند که عناوین سخنرانی‌های نشست سوم،  "اکنونِ خیامی در چشم انداز صورت‌های امروزی اکنون گرایی"،  "رازها و سکوت‌های خیام"، سید "تفسیری روانکاوانه از مضمون لذتگرایی در رباعیات خیام"،  "تحلیل شناخت خیام با برگردان اشعارش"،  "حیرت و الادری گری خیام نیشابوری نسبت به درک حقیقت آفرینش"،  "رمانس ترجمه و نقد؛ پیشینۀ نخستین ترجمه‌های رباعیات خیام به انگلیسی و نقد آنها تا امروز"، نسرین ثروتیان "تاثیر فلسفه رواقیان بر نظام فکری خیام به استناد اشعار او"، بودند.

 نشست چهارم نیز با پنج سخنرانی با عناوین "خیام در بیاتی و اثر تئاتری آن با عنوان «محاکمه در نیشابور» "، "دستاوردهای علمی خیام نیشابوری نابغه ریاضی و رباعی در سپهر تمدن اسلامی"،   "نخبه کشی در جهانی کافکایی؛ روایت تامر از خیام"، "چهارده رباعی خیام" و " نوروزنامه خیام نیشابوری"، ادامه یافت.

در پایان این نشست، از ۲ مجموعه مقاله درباره خیام و کتاب نوروزنامه رونمایی شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =