قطعنامه ضدجنگ سنا تلاشی برای پایان دادن به قانون شکنی ترامپ است

نیویورک– ایرنا- ستون نویس تارنمای "فارن پالیسی این فاکس" گفت قطعنامه سنای آمریکا برای محدود کردن اختیارات جنگی ترامپ علیه ایران، تلاشی برای پایان دادن به قانون‌شکنی رئیس جمهوری آمریکا و بازگرداندن اختیارات قانون اساسی به کنگره در امور جنگ و صلح است.

"کان هالینن" روز چهارشنبه در گفت‌وگوی اختصاصی با ایرنا درباره میزان تاثیر رای سنای آمریکا به قطعنامه‌ای که اختیارات ترامپ درباره جنگ با ایران را محدود می کند، افزود: این تلاشی برای بازگرداندن اختیارات قانون اساسی درباره اعلام جنگ به کنگره است. قانون اساسی به طور کاملا روشن تصریح می‌کند که "فقط کنگره می‌تواند اعلام جنگ کند" اما از زمان جنگ کره به این سو، قوه مجریه این اختیارات را در انحصار خود درآورده است.

این کارشناس مسایل بین المللی خاطرنشان کرد: ترامپ هم چون بوش و اوباما استدلال می‌کند و می‌گوید این فرمانده کل قوا، یعنی رئیس جمهوری است که این قدرت را دارد که بدون تایید کنگره، به جنگ برود.

هالینن تصریح کرد: رئیس جمهوران آمریکا از حمله سال ۲۰۰۱ به مرکز تجارت جهانی و پنتاگون به عنوان بهانه‌ای برای مقابله با تروریسم استفاده کرده‌اند، به گونه‌ای که قطعنامه سال ۲۰۰۱ به رئیس جمهوری چراغ سبز کامل می‌دهد به هر اقدام جنگی می خواهد دست بزند.

وی درباره رای هشت جمهوریخواه به قطعنامه سنا هم اظهار کرد: این واقعیت که جمهوریخواهان به آن رای دادند، فقط نشان می‌دهد که آنها جمهوریخواهانی هستند که در مناطق انتخاباتی حساس انتخاب شده اند. البته من نمی‌توانم بگویم رای دو حزبی به این قطعنامه داده شده است. جمهوریخواهان می‌دانند که رای کافی برای نقض حق وتوی ترامپ وجود ندارد.

ایرنا پرسید ترامپ از سناتورها خواسته بود که به قطعنامه رای ندهند، زیرا که علامت بسیار بدی به ایران خواهد فرستاد. چرا در نگاه ترامپ این قطعنامه یک علامت بد است؟

این تحلیلگر امور بین المللی پاسخ داد: زیرا او فکر می‌کند، طبق ماده دوم قانون اساسی، قدرت انجام هر کاری را دارد. او اولین رئیس جمهوری نیست که این استدلال را مطرح می‌کند. در نهایت، ترامپ این قطعنامه را وتو خواهد کرد، هرچند این واقعیت که این قطعنامه در مجلس سنا تصویب شد، بی اهمیت نخواهد بود.

هالینن افزود: با این حال، هشت رای جمهوریخواه آغاز روندی تازه در قانونگذاری دو حزب نیست. دونالد ترامپ کل حزب جمهوریخواه را در جیبش دارد، زیرا او آنچه را که جمهوریخواهان می‌خواهند به آنها می‌دهد، یعنی مالیات کمتر، مقررات کمتر و انتصاب قضات بسیار محافظه کار.

مجلس سنای آمریکا پنج شنبه گذشته قطعنامه‌ای دوحزبی را تصویب کرد که به موجب آن رئیس جمهوری آمریکا بدون مجوز کنگره حق استفاده از نیروی نظامی علیه جمهوری اسلامی ایران را ندارد.

در این قطعنامه که با ۵۵ رای موافق و ۴۵ رای مخالف تصویب شد، تصریح شده است کنگره هیچ وضعیت جنگی را نسبت به ایران اعلام نکرده است و مجوز قانونی برای استفاده از نیروی نظامی علیه جمهوری اسلامی ایران هم به تصویب نرسیده است.

این قطعنامه همچنین مجوز ۲۰۰۱ برای استفاده از نیروی نظامی علیه عاملان حمله ۱۱ سپتامبر و مجوز استفاده از نیروی نظامی علیه عراق در سال ۲۰۰۲ را محملی برای مجوز استفاده از زور علیه ایران نمی داند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =