افزایش شور و شوق انتخاباتی در اردستان برای خلق حماسه حضور

کاشان- ایرنا- ۲ روز مانده به برگزاری انتخاب اعضای مهم‌ترین نهاد تقنینی کشور، رقابت‌ بین نامزدها و هواداران آنها در شهرستان‌ اردستان افزایش یافته و تبلیغات محیطی، فضای مجازی و جمعیت حاضر در مسجدهای محل سخنرانی نامزدها به خوبی گویای این امر است.

هفت نفر در مجموع به عنوان نامزدهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی از سوی شورای نگهبان در حوزه انتخابیه اردستان تایید صلاحیت شدند که با نزدیک شدن به روز انتخابات خبر انصراف برخی از این نامزدها به گوش می‌رسد و از سوی دیگر تبلیغات و تنور رقابت بین هواداران نامزدهای باقی‌مانده که شانس بیشتری برای تکیه زدن بر صندلی‌های سبز بهارستان دارند، در حال گرم‌تر شدن است.

اگرچه فهرست چندان مشخصی از سوی احزاب اصول‌گرا و اصلاح‌طلب ارایه نشده است، اما فعالان سیاسی منطقه و هواداران در ستادهای تبلیغاتی نامزدها حضور دارند و نمونه‌های بارز آن از سخنرانی‌های شامگاهی در مسجدهای اردستان تا گعده‌های انتخاباتی زواره و مهاباد به چشم می‌خورد.

عده‌ای عملکرد نمایندگان مجلس دهم را کمتر از انتظار ارزیابی می‌کنند و برخی هم به هواداری آنها برخاستند؛ در و دیوار شهرها به خوبی این تضاد را به رخ می‌کشد اما در این میان هستند گروهی هم که سوای این هیاهوها، موضوع را از ارتفاعی بالاتر از رقابت‌های سیاسی حزبی، منطقه‌ای و قومی می‌بینند و بر اصل بحث انتخابات و آثار آن برای چهار سال آینده در سپهر سیاسی کشور تاکید دارند.

یکی از این شهروندان به ایرنا گفت: کشور در شرایط کنونی نیاز به مجلسی انقلابی‌، ولایتمدار و تحول‌گرا دارد که با تدوین قانون کارآمد و راهکار مناسب مشکلات را برطرف کند؛ به ویژه که جامعه از نظر اقتصادی مشکلاتی را با تک‌تک سلول‌های خود حس می‌کند و وضعیت مردم را به تنگ آورده و شرایط سختی را می‌گذرانند.

ابراهیم زاهدزاده افزود: مردم با حضور پرشور و آگاهانه خود در پای صندوق‌های رای نمایندگانی انقلابی، کاردان و به فکر مردم را انتخاب کنند که تکیه بر داشته‌های داخلی و استفاده از توان نیروهای جوان را در دستور کار خود قرار دهند تا مشکل اشتغال و ازدواج با حفظ جایگاه اجتماعی و فرهنگی آنها بهبود یابد.

وی تصریح کرد: انتظار داریم نماینده و مسوولان شهرستانی با همدلی، وحدت، مدیریت درست و عقلانی و استفاده از توانمندی استادان و دانشجویان دانشگاهی راهی برای برطرف کردن مشکلات موجود پیدا و منطقه را از محرومیت خارج کنند.

شهروندی دیگر نیز در این زمینه گفت: انتظار می‌رود نامزدها در زمان باقی‌مانده از تبلیغات چنان صحبت نکنند که گروهی از مردم رنجیده شوند، بلکه برنامه‌ها و ایده‌های خود را در مورد کمک به رونق اشتغال، صنعت، کشاورزی و سایر مشکلات جوانان مانند مسکن و ازدواج ارایه کنند.

عباس محالی اضافه کرد: نامزدهای در تراز نمایندگی مجلس باید متین، باوقار، کارآمد، در مسیر اسلام و انقلاب باشند و حق کسی را ضایع نکنند.

وی تاکید کرد: امیدوارم مردم با توجه به بینشی که دارند، تحقیق و کسی را انتخاب کنند که به فکر برطرف کردن مشکلات منطقه باشد، نه کسی که پس از انتخاب شدن مردم را فراموش کند.

ضرورت تشکیل مجلسی کارآمد

یک استاد دانشگاه نیز در گفت‌وگو با ایرنا تشریح کرد: موضوع انتخابات در کشور ما عادی شده است و ۴۰ سال در ایران انتخابات گوناگون و آزاد برگزار می‌شود اما اگر به کشورهای عرب منطقه خاورمیانه نگاه کنیم، چیزی به این نام وجود ندارد.

محمدابراهیم ایرج‌پور افزود: انتخابات نمود شایسته‌سالاری است زیرا مردم می‌توانند نمایندگان مورد نظر خود را به مجلس بفرستند تا با تصویب قوانین گوناگون، کشور را به سمت پیشرفت هدایت کنند.

وی بیان کرد: چنان که رهبر فرزانه انقلاب نیز اشاره داشتند، در این دوران که کشور شاهد سخت‌ترین و دشوارترین تحریم‌ها است، به مجلسی کارآمد، انقلابی، دیندار، با گفتار و رفتاری سنجیده نیاز داریم و در صورت تشکیل چنین مجلسی، بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد.

به گفته رییس دانشگاه پیام نور اردستان، نماینده مجلس باید شجاع، مدافع حق و حقیقت باشد و خوشبختانه از طیف‌های گوناگون هم نامزد در این دوره از انتخابات وجود دارد.

وی تاکید کرد: با توجه به شرایط سخت تحریمی و مشکلات اقتصادی و موضوعاتی مانند شهادت سردار سلیمانی، به ویژه اینکه مجلس یازدهم باید در زمان ۲ دولت کار کند، انتخابات پیش‌رو را بسیار مهم و حساس می‌کند و حضور حداکثری مردم در انتخابات را می‌طلبد.

ایرج‌پور ابراز امیدواری کرد: هر شخصی سکان نمایندگی مجلس را به دست گرفت، دور از سیاست‌زدگی، حب و بغض‌ها بتواند آینده بهتر و روشن‌تری برای منطقه به ارمغان آورد و با تلاش واقعی و توجه به شایسته‌سالاری، برای برطرف کردن کمبودها و مشکلات گام بردارد.

وی اضافه کرد: مجلس انقلابی، کارآمد و دلسوز با اولویت دادن به موضوع اقتصاد می‌تواند بسیاری از مشکلات را با اعمال مدیریت سالم، بدون توجه به خارج و اتکا به توان نیروهای متخصص داخلی برطرف کند.

بی‌تفاوتی به اصلاح امور منجر نمی‌شود

امام‌جمعه اردستان در گفت‌وگو با ایرنا اظهار داشت: مردم در ۲ ماه پایانی سال ۲ آزمون بزرگ در پیش داشتند؛ یکی را که راهپیمایی ۲۲ بهمن بود با موفقیت پشت سرگذاشتند و آزمون دوم، شرکت در انتخابات است که امیدواریم از آن نیز سربلند بیرون بیاییم.

حجت‌الاسلام حسن دهشیری تصریح کرد: بی‌تفاوت بودن، کنار ایستادن و گفتن این که کسی کاری نکرده، امور را اصلاح نمی‌کند و اصلاح کارها با انتخاب نمایندگان اصلح امکان‌پذیر است.

وی بیان کرد: مردم با خواندن برنامه‌ها، شنیدن سخنرانی‌ها و ایده‌های نامزدها، شخص اصلح را شناسایی و در مقایسه با معیارهایی که رهبری اعلام کردند مانند ایمان، انقلابی بودن، کارآمدی، شجاعت و پاکدستی باید فرد واجد شرایط را انتخاب کنند.

امام‌جمعه اردستان ادامه داد: نامزدها نیز در جریان سخنرانی‌ها و تبلیغات، خدا و مصالح کشور را در نظر داشته باشند و تلاش‌ها و خدمات دیگران را در ۴۰ سال گذشته نادیده نگیرند، حیثیت خود، کشور و خون شهدا را مد نظر قرار دهند و سعی نکنند از هر روشی وارد مجلس شوند.

وی تاکید کرد: نمی‌شود با دروغ، تهمت، تزویر، توهین و اتهام خود را به نان و نوایی رساند.

دهشیری اضافه کرد: هواداران نامزدها نیز مراقب حق الناس و حق الله باشند، زیرا هر کسی تایید شده صلاحیت دارد، نباید مورد بی‌مهری قرار گیرد و کسی اجازه ندارد عکس نامزدی را پاره یا به او توهین کند.

وی با تاکید بر خودداری از آلوده کردن فضا و لزوم الگوگیری از صداقت شهدایی مانند سردار سلیمانی گفت: اگر این موارد رعایت شود، در این صورت شور انتخاباتی به وجود می‌آید و مردم با اشتیاق پای صندوق رای خواهند آمد.

امام‌جمعه اردستان بیان کرد: باید تسلیم قانون باشیم و هر کس توانست اکثریت لازم را به دست آورد، همه باید او را نماینده خود دانسته و همکاری کنند تا مشکلات برطرف شود.

لزوم حمایت از انتخابات به عنوان آرمان ملت

فرماندار اردستان نیز گفت‌: انتخابات یکی از آرمان‌های ملت ایران است و همه باید از آن حمایت کنند.

حمیدرضا تاملی تشریح کرد: بسیاری از تحولات مهم سیاسی و اجتماعی در جامعه با انتخابات رقم می‌خورد و از جمله انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی سرنوشت چهار ساله کشور را رقم می‌زنند.

وی افزود: مردم ایران البته مردمی آگاه هستند و به خوبی می‌دانند که در انتخابات باید به افرادی صالح، متعهد، امین، کارآمد و متدین رای بدهند.

فرماندار اردستان با تاکید بر آگاهی‌بخشی و زمینه‌سازی حضور پرشور مردم در انتخابات از سوی رسانه‌ها بیان کرد: برخی مشکلات و گله‌مندی‌ها وجود دارد اما باید با صبر موانع پیش روی انتخابات را برطرف و همه برای سربلندی کشور و آبادانی و پیشرفت منطقه در انتخابات شرکت کنیم.

وی با اشاره به ۳۰ هزار و ۵۳۳  نفر واجد شرایط رای دادن در شهرستان اردستان اضافه کرد: ۱۵ هزار و ۲۴۲ نفر مرد و ۱۵ هزار و ۲۹۱ نفر زن در این حوزه انتخابیه واجد شرایط رای دادن هستند و می‌توانند با در دست داشتن شناسنامه و کارت ملی در انتخابات شرکت کنند.

تاملی گفت: پیش‌بینی می‌شود بیش از ۹۵ درصد واجدان شرایط رای دادن در این انتخابات شرکت کنند که یک درصد نسبت به دوره گذشته افزایش خواهد داشت.

وی ادامه داد: به صورت میانگین در هر صندوق ۲۰ نفر، جز عوامل ستادی و انتظامی و در مجموع  بیش از یک‌هزار و ۵۰۰ نفر به عنوان عوامل اجرایی انتخابات در شهرستان اردستان فعالیت خواهند کرد.

فرماندار اردستان بیان کرد: کارهای رایانه‌ای انجام و دستگاه‌های احراز هویت به شهرستان تحویل شده است و با ارایه آموزش‌های لازم به کاربران، همه چیز برای برگزاری انتخاباتی سالم و پرشور آماده شد.

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی دوم اسفندماه هم‌زمان با سایر نقاط کشور در ۵۷ شعبه رای‌گیری این حوزه انتخابیه برگزار می‌شود.

شهرستان ۴۲ هزار نفری اردستان که در فاصله نزدیک به ۱۱۸ کیلومتری شمال‌شرقی اصفهان واقع است، یک نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد.

استان اصفهان با جمعیت بیش از پنج میلیون نفر در مجموع ۲۰ نماینده دارد و انتخابات پیش‌رو در این استان با حضور ۶۰ هزار نفر دست‌اندرکار در سه هزار شعبه رای‌گیری برگزار خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =