سازمان ملل:درغیاب فرایند سیاسی، طبل جنگ یمن بلندتر می‌شود

نیویورک- ایرنا- نماینده سازمان ملل متحد در امور یمن از طرف‌های درگیر در این کشور خواست اهداف نظامی کوتاه‌مدت خود را کنار بگذارند  و گفت تردید نسبت به مسیر سیاسی، اجازه می‌دهد صدای طبل‌های جنگ بلندتر شود.

مارتین گریفیث روز سه شنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع یمن برگزار شد، افزود: ما اکنون در یمن شاهد همان چیزی هستیم که مدت‌ها از آن می ترسیدیم. من چندین بار در این شورا درباره نشانه‌های امید صحبت کردم اما همه ما در واقع آگاه شده ایم که دور جدید خشونت می تواند دستاوردها را معکوس کند و  رسیدن به صلح را بسیار مشکل سازد.

وی ادامه داد: من از گزارش‌های مربوط به کشته شدن ده ها شهروند غیرنظامی، بی خانمانی خانواده‌ها و تخریب مدارس و بیمارستان‌ها، مضطرب هستم. بیشترین آسیب را زنان و کودکان متحمل می شوند. روزنامه نگاران و فعالان جامعه مدنی یمن همچنان با فشار و محدودیت شدید مواجه هستند.

نماینده سازمان ملل متحد در امور یمن اضافه کرد: رهبران هر دو طرف توانایی و مسئولیت مهار این خشونت و کاهش حملات لفظی را دارند و به کاهش بیشتر تنش متعهد هستند.

گریفیث به پیشرفت‌های شورای امنیت در اعتمادسازی میان طرفین شامل موفقیت در پرواز خدمات بهداشتی و نخستین مبادله زندانیان دو طرف بر اساس توافقنامه استکهلم اشاره کردو گفت: این پیشرفت‌ها نشان می دهد که طرف ها می توانند برای کاهش رنج و آلام مردم یمن همکاری کنند و اعتمادسازی آنها هدر نخواهد رفت.

وی در عین حال اظهار کرد: می ترسم از اینکه این اعتماد بسیار شکننده شود.

نماینده سازمان ملل متحد در امور یمن با اعلام هشدار نسبت به تهدید ناشی از نفتکش "سافر" گفت:  هرگونه حفره ای می‌تواند بیش از یک میلیون بشکه نفت را در دریای سرخ پخش کند که یک فاجعه زیست محیطی و اقتصادی خواهد بود.

گریفیث تاکید کرد این تهدید باید کاملا به صورت فنی و فارغ از مناقشات سیاسی برطرف شود.

وی با بیان اینکه صلح از طریق تسلط نظامی محقق نخواهد شد، خاطرنشان کرد: تعامل در فرایند سازمان ملل متحد باید بی قید و شرط انجام شود. این مساله نمی تواند یک موضوع ثانوی در افزایش قلمرو در نظر گرفته شود به خصوص زمانی که راه حل نظامی برای آن وجود ندارد.

نماینده سازمان ملل متحد تصریح کرد: ما از طریق یک مسیر فراگیر برای دستیابی به توافق کاهش تنش کار می کنیم اما تنها کاهش خشونت کافی نیست. شک و تردید نسبت به مسیر سیاسی اجازه می‌دهد تا صدای طبل های جنگ بلندتر شود. طرفین باید شهامت نشان دهند که اهداف نظامی کوتاه مدت کنار می‌گذارند.

گریفیث افزود: دو طرف باید در مورد چشم انداز دولت فراگیر و انتقالی پس از پایان یافتن درگیری یمن یکپارچه شوند؛ بخش امنیتی که همه یمنی‌ها را محافظت می کند؛ بازسازی نهادها و اقتصاد و پذیرش اینکه خصومت باید خاتمه یابد حتی اگر اختلافات باقی مانده باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =