لاریجانی: لبنان را به دریافت کمک از ایران ملزم نمی کنیم

تهران-ایرنا-رییس مجلس شورای اسلامی گفت که ایران علاقه مند به گسترش روابط و همکاری های خود با لبنان است اما در عین حال این کشور را به دریافت کمک ملزم نمی کند.

علی لاریجانی که درچهارچوب سفر منطقه ای خود به لبنان سفر کرد، دوشنبه شب گذشته در نشست خبری در بیروت تاکید کرد که ملت لبنان تنها طرفی است که می تواند مشکلات این کشور را حل کند و نه هیچ طرف دیگری؛ لبنانی ها هر زمانی که خود تصمیم بگیرند به ساحل امن خواهند رسید اما اگر قرار بر اعتماد به کشورهایی همچون عربستان و امارات باشد باید متوجه بود که سخن آنان چیزی بیشتر از وعده نخواهد بود.

لاریجانی خاطرنشان کرد که ملت لبنان خود مسیر این کشور را تعیین می کنند و به طور طبیعی دوستان لبنان نیز می توانند این کشور را در مسیر خود حمایت کنند.

رییس مجلس شورای اسلامی به توانمندی های فنی و مهندسی ایران هم اشاره کرد و گفت که جمهوری اسلامی ایران تجارب فراوانی در زمینه های ساخت و تاسیس نیروگاه برق دارد و در شرایط کنونی که لبنان از نبود امکانات فنی در زمینه تولید برق رنج می برد، در صورت تمایل طرف لبنانی می توان با بهره مندی از تجارب ایران این مشکل را به راحتی حل کرد.

لاریجانی همچنین داروسازی، حوزه معادن و پروژه های عمرانی را از دیگر بخش هایی دانست که ایران و لبنان می توانند در آنها با یکدیگر همکاری مشترک داشته باشند.

رییس مجلس شورای اسلامی همکاری اقتصادی و عمرانی میان دو طرف را منوط به خواست دولت لبنان دانست و تاکید کرد که این موضوع نیازمند هماهنگی، ارتباطات و همکاری های مستمر است و در این خصوص ما هیچ کسی را مجبور به کاری نمی کنیم.

لاریجانی در خصوص مسائل منطقه ای هم اظهار داشت که برخلاف تصور برخی ها، جمهوری اسلامی ایران هرگز قصد نفوذ در کشوری را ندارد و ایران هرگز مخفیانه وارد عراق و سوریه نشد و این ورود بر اساس درخواست رسمی دولت های این کشورها صورت گرفت.

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین با رد ادعای تاسیس پایگاه نظامی از سوی ایران در سوریه با هدف نفوذ در این کشور، تاکید کرد که دخالت در امور داخلی کشوری مستقل هرگز جزء اصول و مفاهیم فکری ایران نبوده و از همین منظر برخی ادعاها مبنی بر هماهنگی میان آمریکا و روسیه برای جلوگیری از نفوذ ایران در منطقه از پایه بی اساس است.

لاریجانی در جریان سفر دو روزه به سوریه و لبنان یکشنبه شب وارد بیروت پایتخت لبنان شد.

وی در جریان دیدار یک روزه از سوریه با «بشار اسد» رییس جمهوری این کشور و «حموده صباغ» رییس مجلس سوریه دیدار و گفت و گو کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی در جریان سفر به بیروت علاوه بر  «سید حسن  نصرالله» دبیرکل حزب الله با «میشل عون» رییس جمهوری، «نبیه بری» رییس مجلس و «حسان دیاب» نخست وزیر لبنان و نخبگان این کشور نیز دیدار و گفت و گو کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha