دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی گشایش یافت

تهران- ایرنا- دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر پس از سپری کردن فراز و نشیب های مختلف در محل مجموعه فرهنگی و هنری صبا فرهنگستان هنر گشایش یافت.

دوازدهمین جشنواره تجسمی فجر سه‌شنبه شب با حضور هادی مظفری مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ابراهیم حقیقی دبیر جشنواره و جمعی از هنرمندان پیشکسوت و جوان عرصه هنرهای تجسمی در فرهنگستان هنر، موسسه صبا افتتاح شد.

با توجه به تصمیم شورای سیاستگذاری دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی مبنی براینکه هزینه های این آئین به سیلزدگان سیستان و بلوچستان اختصاص یابد از این رو مراسم افتتاحیه تنها به بریدن روبان بسنده و پس از آن حاضران از جشنواره و نمایشگاه برپایی بازدید کردند.

دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با 900 اثر تجسمی در بخش های نقاشی، گرافیک، عکس، مجسمه، سرامیک، ‏خوشنویسی، نگارگری، تصویرسازی، کارتون و کاریکاتور و هنرهای جدید در مجموعه فرهنگی ‏هنری صبا کار خود را آغاز کرد و ‏تا 5 اسفند به کار خود ادامه خواهد داد.‏

بخش های طوبای زرین، چارسوی هنر، چارخانه (ویژه شهرستانها) و بخش پژوهش، مفاخر و ‏بزرگداشت ها بخش‌های این دوره از جشنواره تجسمی فجر هستند‎.‌‏

۱۱۵ اثر با موضوع بازسازی وقایع تاریخی و اقلیم‌ها حضور دارند در بخش طوبای زرین ۴۴۸ اثر از ۳۳۸ ‏هنرمند به رقابت با یکدیگر می پردازند. امسال برای نخستین بار آثار این بخش با نظر شرکت ‏کنندگان در معرض فروش نیز گذاشته خواهد شد. بخش چارسوی هنر به حضور گالری های ‏تهران و شهرستان و نمایش و فروش آثار هنرمندان این گالری ها اختصاص دارد. بخش ‏چارخانه نیز به بخش گفتگوی هنرعکاسی استانها اختصاص دارد.

میان آثار ارسالی شورای هنری جشنواره 120 اثر در بخش نقاشی، 50 اثر در بخش عکس، 29 اثر در بخش پوستر، 37 اثر در بخش تصویرسازی، 53 اثر در بخش نگارگری، 97 اثر در بخش خوشنویسی، 22 اثر در بخش کارتون و کاریکاتور، 18 اثر در بخش مجسمه، 12 اثر در بخش سرامیک و 12 اثر در بخش رسانه های هنری انتخاب شدند. ‏

امسال زنان پیشتاز شرکت در جشنواره تجسمی فجر هستند و بیشترین آثار ارسالی به ترتیب از استان های تهران، اصفهان و خراسان رضوی به جشنواره رسیده است.

از میان 3032 هنرمند شرکت کننده در این دوره از جشنواره، 1692 شرکت کننده زن و 1340 شرکت کننده مرد هستند. همچنین بر اساس مدک تحصیلی بیشترین شرکت کنندگان را افرادی با کارشناسی و کارشناسی ارشد تشکیل می دهند که به ترتیب 1415 نفر از شرکت کنندگان دارای مدرک کارشناسی، 833 نفر از شرکت کنندگان دارای کارشناسی ارشد، 486 شرکت کننده دارای دیپلم، 247 نفر از شرکت کنندگان دارای کاردانی، 6 شرکت کننده دارای تحصیلات حوزوی و 45 شرکت کننده نیز دارای مدرک دکترا هستند.

دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر از تاریخ 29 بهمن تا 5 اسفند در موسسه فرهنگی و هنری صبا برگزار خواهد شد و اختتامیه این رویداد نیز نهم اسفند در تالار وحدت برگزار می ‏شود‏.‏

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =