۲۹ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۳۶
کد خبرنگار: 2331
کد خبر: 83680058
۰ نفر

برچسب‌ها

انتقاد ترامپ از محدودیت تجارت با چین

تهران- ایرنا- دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه ضمن انتقاد از محدودیت‌های پیشنهادی در زمینه تجارت با چین، ‌در پیامی توییتری اعلام کرد که امنیت ملی نباید بهانه‌ای باشد تا خرید محصولات آمریکایی را برای کشورهای دیگر دشوار کند.

پیام توییتری ترامپ در واکنش به گزارش‌هایی منتشر شد مبنی بر اینکه دولت آمریکا احتمال ممنوعیت تأمین موتورهای لازم برای یک هواپیمای مسافربری جدید چین از سوی شرکت جنرال الکتریک آمریکا را بررسی می‌کند.  

واشنگتن همچنین قصد دارد محدویت‌هایی بر دیگر قطعات لازم برای هواپیماهای تجاری چین همچون سیستم‌های کنترل پرواز را اعمال کند.

ترامپ در پیام توییتری خود این گونه نوشت: آمریکا نباید به بهانه امنیت ملی، مکانی دشوار برای خرید محصولات ما از سوی کشورهای خارجی باشد.

وی در ادامه آورد: به عنوان نمونه، ‌من می‌خواهم که چین موتورهای جت ما را که بهترین در دنیاست، ‌خریداری کند.

ترامپ افزود: شاهد این بوده‌ام که قوانینی در حال دست به دست شدن است؛ از جمله در کنگره، که (قوانین) مضحکی است. من می‌خواهم تجارت با ایالات متحده را آسان کنم، نه دشوار. این دستوری است که به همه در دولت من داده شده است و بهانه‌ای وجود ندارد.

ترامپ در توییت خود توضیحی در مورد محدودیت‌های در نظر گرفته شده نداد و کاخ سفید نیز در این مورد بیانیه‌ای صادر نکرده است. ۹۱۰۹

چین و آمریکا پس از یک دوره جنگ تجاری سرانجام ۱۵ ژانویه (۲۵ دی ماه) به‌طور رسمی مرحله نخست توافق‌نامه اقتصادی و تجاری خود را در واشنگتن امضا کردند.

در فاز نخست این توافق تجاری قرار است ۲ طرف از برنامه قبلی خود برای افزایش بیشتر تعرفه‌های وارداتی روی محصولات یکدیگر خودداری کنند و چین نیز میزان خرید محصولات کشاورزی از آمریکا را افزایش دهد. طبق این توافق ۹۴ صفحه‌ای، چین متعهد به خرید اضافی ۲۰۰ میلیارد دلاری کالاها و خدمات آمریکایی ظرف ۲۴ ماه آتی خواهد شد.

دولت آمریکا نیز متعهد شده است؛ تعرفه واردات کالاهایی به ارزش ۱۲۰ میلیارد دلار از چین را از ۱۵ درصد فعلی به ۷.۵ درصد کاهش دهد. با این حال هنوز ۲۵۰ میلیارد دلار از محصولات وارداتی چینی مشمول تعرفه ۲۵ درصدی خواهند بود.

طبیعتاً آمریکا با این اقدام می‌خواهد کسری تجاری این کشور در مقابل چین را که در سال ۲۰۱۸ به رقم ۴۲۰ میلیارد دلار رسید، جبران کند. از همین رو، در این توافق‌نامه مقرر شده کشور چین خرید برخی کالاهای آمریکایی را افزایش دهد.

چین متعهد شده است تا خرید خود از آمریکا نسبت به سال ۲۰۱۷ را به میزان ۵۲.۴ میلیارد دلار افزایش دهد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =