گام‌های شرعی و عقلیِ منتهی به صندوق

ارومیه- ایرنا- گام‌های شرعی و عقلی، این روزها هر ایرانی عاشق را به سمت صندوق‌های اخذ رای هدایت می‌کند و حضور گسترده در یک جشن ملی و احقاق حق مدنی را حتی در شرایط دشوار جوی نیز نوید می‌دهد.

از یک سو حضور پرشور در انتخابات با دلایل عقلی همچون «انجام وظیفه ملی»، «احقاق حق تعیین سرنوشت»، «اصلاح امور»، «انقلابی‌گری» و موارد مشابه مواجه است و از سوی دیگر نیز «یکپارچگی در مقابل دشمنان و کفار» از دلایل شرعی برای مشارکت حداکثری در انتخابات ۲ اسفند محسوب می‌شود.  
حضور در این «جهاد عمومی» تا حدی جنبه شرعی دارد، به طوری  که رهبر معظم انقلاب نیز روز گذشته در دیدار با مردم آذربایجان‌شرقی تاکید کردند که «امروزه با ملاحظه همه جوانب، حضور در انتخابات صرفا یک وظیفه ملی و انقلابی نیست بلکه یک حکم شرعی است. دشمنان می‌خواهند بدانند که حالا بعد از این همه تلاش و تبلیغات و مشکلات اقتصادی‌ای که در کشور وجود دارد و بدعهدی‌ای که غربی‌ها و اروپایی‌ها با ما کردند و فشارهایی که آمریکایی‌ها به قول خودشان - فشار حدّاکثری است - وارد می‌کنند، بالاخره نتیجه‌اش در مردم ‌چه خواهد شد؟».

نماینده ولی‌فقیه در ‌آذربایجان‌غربی معتقد است که «هر رای به مثابه تیری زهرآگین خواهد بود که بر چشمان دشمنان نظام فرو خواهد رفت»؛ همان دشمنانی که با ملت ایران سر و کار دارند و یکپارچگی در مقابل آنان هم حکم عقلی و هم شرعی است.
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی با اشاره به اینکه حضور مردم در انتخابات موجب هموار شدن مسیر انقلاب برای رسیدن به تعالی می‌شود، بیان کرد: جمهوری اسلامی ‌از همان ابتدا با رای مردم روی کار آمد و در طول ۴۱ سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی ‌نیز همواره انتخابات مختلفی در کشور برگزار شده که جلوه‌ای از مردم‌سالاری دینی بوده‌است.
وی با اشاره به اینکه حضور در انتخابات پایه‌های نظام ‌را محکم‌تر می‌کند، ادامه داد: دشمنان با توجه به نقش انتخابات و حضور حداکثری در آن سعی می‌کنند تا با ایجاد ناامیدی، ملت را از رفتن به پای صندوق‌های رأی باز دارند که عمل خلاف خواسته آنان، حکم شرعی در هر برهه‌ به شمار می‌رود.
وی با بیان اینکه حضور حداکثری یک بُعد از انتخابات به شمار ‌می‌رود، اضافه کرد: انتخاب افراد اصلح بر اساس معیارهای دینی بُعد دیگری از انتخابات است که مردم برای همین منظور باید در انتخاب خود نهایت دقت و تفکر را داشته باشند.
علی مصطفوی، رییس ستاد انتخابات آذربایجان‌غربی با تاکید بر اینکه قهر کردن با صندوق‌های رأی در شرایط حاضر به هیچ ‌وجه به صلاح و مصلحت کشور نیست، تاکید کرد: مشارکت حداکثری، مهمترین اصل ‌است و با حضور پرشور در این «جهاد عمومی» باید زمینه اعتلای اسلام در سطح جهان فراهم شود.
امام جمعه میاندوآب نیز با تاکید بر حضور پرشور مردم در پای صندوق‌های رای، گفت: این مشارکت، زمینه اعتلای روزافزون کشور را در همه زمینه‌ها فراهم ‌می‌کند و نفع آن به ملت می‌رسد.
حجت‌الاسلام حمید حسن‌زاده افزود: ملت ایران با حضور پرشور در پای صندوق‌های رای، باید اقتدار و پشتیبانی بی‌نظیر خودشان از نظام مقدس جمهوری اسلامی ‌را به رخ جهانیان بکشند تا مکر دشمنان به خود آنان برگردد.
وی همچنین انتخاب فرد اصلح را با توجه به معیارهای قرآنی مورد تاکید قرار داد و اضافه کرد: دنیاپرست نبودن، ایمان به خداوند، دروغ نگفتن، تبعیت از قانون در همه موارد، متعهد بودن، داشتن تقوا و توکل بر خدا، اطاعت از اوامر رهبری از جمله این ویژگی‌هاست.
عضو هیات علمی دانشگاه‌ ارومیه نیز با اشاره به اینکه حضور در انتخابات در هر جامعه‌ای نشان‌ از اهمیت دادن مردم به سرنوشت خودشان دارد، گفت: میزان مشارکت در انتخابات بیانگر میزان وفاداری ملت است.
رضا نیکخواه افزود: هرچه میزان مشارکت کمتر باشد، بیگانگان و دولت‌های خارجی و گاه بسیار عقب مانده‌تر از ما به خود جرات دخالت در امور سیاسی کشورمان را ‌می‌دهند.
وی تاکید کرد: مشارکت در انتخابات اهرم قدرتی برای تامین منافع نظام و چانه‌زنی در مجامع بین‌المللی است و نفع آن به خود ملت باز می‌گردد.
وی اضافه کرد: از طرف دیگر هیچ فردی نمی‌خواهد که سایرین برای او و کشورش تصمیم‌گیری کنند و هرکسی که در فرآیند رای‌گیری شرکت نمی‌کند به دیگران این حق را ‌می‌دهد که درباره او تصمیم‌ بگیرند.
امید است انتخابات ۲ اسفند ۱۳۹۸ در سایه مشارکت حداکثری ملت ایران بار دیگر، «بدل‌فنّ مکر و کید دشمنان ایران اسلامی باشد».

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =