هوای  روز جمعه در کهگیلویه و بویراحمد صاف است

یاسوج-ایرنا- کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد گفت: با ورود سامانه بارشی جدید به جو استان از اواخر روز چهارشنبه، افزایش ابر، بارش باران، همراه با رعد و برق و وزش شدید باد و در پاره ای مناطق به ویژه مناطق کوهستانی و سردسیری بارش برف، اختلال در تردد جاده ای و کوهستانی و لغزندگی جاده ها پیش بینی می شود.

ولی بهره مند روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: بررسی آخرین نقشه های پیش یابی هواشناسی ، روز جمعه آسمان استان صاف تا کمی ابری، در پاره ای از مناطق مه صبحگاهی پیش بینی می شود.

وی اظهار داشت که بررسی نقشه های هواشناسی بیانگر ورود سامانه بارشی جدید به جو استان از پایان روز چهارشنبه است که  زمان آغاز فعالیت آن از بامداد پنجشنبه خواهد بود.

وی افزود: منطقه اثر این سامانه تمام مناطق استان به ویژه مناطق سردسیری است.

کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: احتمال گرفتگی معابر، سیلابی شدن رودخانه ها، لغزندگی و کاهش دیددر محور های مواصلاتی و اختلال در تردد جاده ای و کوهستانی بر اثر بارش برف وجود دارد.وی از هم استانی ها خواست از صعود به ارتفاعات به سبب احتمال برخورد صاعقه خودداری کنند و از تردد های غیر ضروری به ویژه در محور های مواصلاتی و جاده های کوهستانی بپرهیزند.

بهره مند بیان کرد: سی سخت با ۲ درجه و لیکک ۲۱.۸ درجه سانتیگراد به ترتیب سردترین و گرمترین نقاط استان در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.

میزان بارش های سال زراعی ۹۹-۹۸ کهگیلویه و بویراحمد ۳۰۷.۶ میلیمتر بوده است.

تفاوت سال زراعی جاری از مدت مشابه سال گذشته  ۲۶۵ - میلیمتر بوده است.

میانگین بلند مدت بارش کهگیلویه و بویراحمد تا امروز ۳۶۳.۳ میلیمتر است.

درصد تفاوت بارش سال زراعی جاری نسبت به کل بارش بلند مدت استان ۴۲ - است.

دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران کهگیلویه و بویراحمد را در سال زراعی ۹۷و ۹۸ از نظر میانگین بارندگی استان ها در رتبه دوم پربارش ترین ها اعلام کرده است.

کهگیلویه و بویراحمد با مساحتی حدود ۱۶ هزار و ۲۴۹ کیلومترمربع، سرزمینی مرتفع و کوهستانی با اقلیم سردسیری و گرمسیری در جنوب غربی ایران قرار دارد.

این استان یک درصد مساحت کشور را در اختیار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =