شناخت ابعاد مختلف حوزه سالمندی نیازمند واکاوی علمی است

تهران- ایرنا- رییس جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به ساختار پیچیده جمعیتی سالمندان در کشور گفت: شناخت ابعاد و ویژگی‌های مختلف حوزه سالمندی نیازمند واکاوی و بررسی‌های علمی است.

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر علیرضا بهرامی در اولین نشست شورای سیاستگذاری همایش ملی سالمندی اظهار داشت: در این مسیر جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی شهید بهشتی به واسطه رسالت و ماموریت سازمانی خود در جهت ارتقای کیفیت زندگی و ترویج فرهنگ خود مراقبتی سالمندان، اولین همایش ملی سالمندی را برگزار می‌کند.

اولین همایش ملی "سالمندی" با هدف بررسی چالش‌ها و راهکارهای حوزه سالمندی و با مشارکت حداکثری و همکاری‌های بین بخشی سازمان‌ها و ارگان‌های دخیل و مسوول در حوزه سالمندی، از سوی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی در پاییز ۹۹ برگزار می‌شود.

وی با اشاره به فعالیت‌های مساله محور و نبود بوروکراسی‌های اداری پیچیده در جهاد دانشگاهی، افزود: از این مساله می‌توان به عنوان فرصتی برای نقش آفرینی موثر در ابرچالش سالمندی استفاده کرد.

بهرامی با اشاره به پتانسیل بالای جامعه در موضوعاتی همچون جمعیت بالای افراد تحصیلکرده جامعه و همچنین مساله سالمندی، عنوان کرد: در صورت عدم برنامه ریزی صحیح برای بهره‌مندی از این فرصت‌ها و فراهم آوردن بستر مناسب برای شکوفایی، تمامی این پتانسیل ها به هدر می رود.

وی جمعیت ۱۰ میلیونی فعلی سالمندان کشور را هم فرصت و هم تهدید دانست و گفت: اگر از امروز به این مساله فکر نکنیم، در آینده نه چندان دور به یک چالش‌ و بحران جدی تبدیل می‌شود.

رییس جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر ضرورت هم‌افزایی و همکاری های بین بخشی در حوزه سالمندی، افزود: از این طریق می‌توان علاوه بر رفع چالش‌ها و دغدغه‌های مختلف این حیطه، با برنامه‌ریزی و سیاستگذاری صحیح از توانمندی‌ها و گنجینه تجربیات سالمندان به بهترین نحو ممکن بهره‌مند شد.

برگزاری همایش ملی سالمندی با هدف بررسی چالش‌ها و راهکارهای حوزه سالمندی

همچنین فرج حسینیان معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه "همایش ملی سالمندی ایران" کانونی برای بحث و تبادل نظر در خصوص وضعیت سالمندان و سالمندی کشور، ارائه راهکارها و توصیه‌های علمی و اجرایی است، گفت: این همایش همچنین می‌تواند به تعدیل و تقلیل مسایل، مشکلات و ارتقای ظرفیت‌ها و توانمندی سالمندان کمک کند.

حسینیان با اشاره به تمرکز فعالیت‌های پژوهشی و خدماتی این واحد در حوزه‌های سالمندی و سلامت روان، اظهار داشت: موضوع جمعیت سالمندی یکی از مسایل مهم جامعه است که در صورت عدم برنامه ریزی صحیح و بسترسازی مناسب برای آن در چند سال آینده به یک چالش و بحران جدی تبدیل می‌شود.

اولین نشست شورای سیاستگذاری همایش ملی سالمندی با حضور مسوولان و کارشناسان شورای ملی سالمندان، سازمان تامین اجتماعی، وزارت بهداشت، وزارت ورزش، موسسه مطالعات جمعیت کشور و اساتید دانشگاهی برگزار شد؛ در این همایش بر موضوعاتی همچون ضرورت تغییر رویکرد مدیران اجرایی به موضوع سالمندی، دیدگاه علمی و جامع به موضوع سالمندی، عدم ترویج نگرش منفی به موضوع سالمندی، عدم غفلت از ساختارهای بومی، سنتی و الگوهای فرهنگی در حوزه سالمندی، توجه به مسایل حوزه بازنشستگی، پوشش تامین اجتماعی و صندوق‌های بازنشستگی، توجه به شهرهای دوستدار سالمند و تمرکز و وحدت رویه در حوزه سالمندی تاکید می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =