آموزش ۲۰۰ هزار نفر روز در حوزه منابع طبیعی

تهران- ایرنا- مدیر کل دفتر آموزش، ترویج و مشارکت‌های مردمی سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخیزداری گفت: از ابتدای سال تاکنون مجریان، بهره‌برداران، کارمندان و جوامع محلی در حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری حدود ۲۰۰ هزار نفر روز آموزش دیده‌اند.

وحید جعفریان روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: رویکرد مردمی و مشارکت محور در متن بسیاری از اقدامات سازمان جنگل ها ایجاب می کند که برنامه جامعی در حوزه آموزش و ترویج داشته باشیم تا بتوانیم حمایت های لازم را برای اجرای این طرح ها با اطلاع رسانی و نقش آفرینی دنبال کنیم.

وی ادامه داد: سازمان جنگل ها یک دستور العمل آموزش و مشارکت مردمی را متاثر از یک سند راهبردی تهیه کرده، این سند تمام فعالیت در بخش های مختلف را که در واقع واژگان ظرفیت سازی و توانمند سازی در آن تعیین شده را در بر می گیرد و به شکل انسجام یافته ای این فعالیت ها را انجام می‌دهد. همچنین در دو سال اخیر تحول بنیادی و اساسی را در جهت تعریف آموزش های تقاضا محور و آموزش های مبتنی بر اثر بخشی تعریف کرده ایم و فعالیت ها را نیز بر این اساس انجام می دهیم.

جعفریان با بیان اینکه ارتقاء کیفیت آموزش مورد تاکید است، عنوان کرد: در این راستا آموزش مربیان، ارائه و انتقال تکنیک ها و مهارت های لازم برای مدرسین به خصوص در مواقعی که مخاطبان آنها بزرگسالان و اقشار مختلف جامعه هستند در اولویت است.

مدیر کل دفتر آموزش، ترویج و مشارکت های مردمی اضافه کرد: استفاده موثر از ظرفیت فضای مجازی، توجه به مقوله یادگیری به صورت عملی با توجه به زیر ساخت ها و الگوهایی که متاثر از نشست های تخصصی با اساتید، رسانه ها و جامعه شناس هستند نیز از دیگر روش های آموزش و فرهنگ‌سازی در زمینه حفاظت از منابع طبیعی است.

وی عنوان کرد: امسال با توجه به برنامه های مرتبط با اقتصاد مقاومتی برنامه گسترده ای در جهت تقویت تشکل ها و تعاونی ها برای ورود آنها به فعالیت های اجرایی منابع طبیعی و آبخیزداری انجام شده است. همچنین در سال ۹۸ آیین نامه اجرایی بند ب ماده ۲۹ احکام دائمی برنامه ششم توسعه به تصویب رسید و برای اجرا به سازمان جنگل ها و محیط زیست ابلاغ شده است. در این آیین نامه سازمان جنگل‌ها با بهره گیری از این ظرفیت تاکید می کند که ساختارهایی برای مشارکت واقعی مردم، تشکل ها و سازمان های مردم نهاد در جهت بهره مندی آنها ایجاد شود.

جعفریان اظهار داشت: امسال حدود ۷ هزار نفر روز، آموزش خاص در حوزه مدیران تعاونی ها و تشکل ها برای آشنایی با فرآیند ورود به قرارداد و فعالیت های اجرایی در سازمان جنگل ها داشته‌اند و در نتیجه بخش قابل توجهی از فعالیت های ما مستقیما با تشکل ها و تعاونی های بومی و محلی منعقد شده است.

وی اضافه کرد: این پروژه اجرای کم هزینه تر طرح ها را در پی داشته و حفظ مشارکت و اعتماد و هماهنگی بیشتر با جوامع محلی نیز صورت گرفته است همچنین ارتقای سرمایه های اجتماعی در حوزه های محلی و بومی را نیز به دنبال داشته است.

مدیر کل دفتر آموزش، ترویج و مشارکت های مردمی عنوان کرد: برنامه ریزی شده در سال ۹۹ در یک سطح کاملا فراگیر بتوانیم آموزش تشکل ها و تعاونی های دارای ظرفیت درگیر در فعالیت های اجرایی سازمان را در بخش های مختلف جنگل، مرتع، بیابان و آبخیز ارتقاء دهیم.

جعفریان گفت: موضوع فرهنگ سازی و آموزش در جهت تنویر افکار عمومی در نهایت کاهش خسارات را به دنبال دارد همچنین مقام معظم رهبری نیز می گویند که فرهنگ منابع طبیعی باید به معارف عمومی تبدیل شود و تا زمانی که به صورت گسترده نتوانیم این موضوع را تبیین کنیم و به عنوان بخشی از معارف جامعه قرار ندهیم، نمی توانیم از آن بهره برداری مطلوب را در جهت حفظ منابع طبیعی داشته باشیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =