امام جمعه کرج: زکات چهره فقر را از جامعه اسلامی پاک می کند

کرج - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان البرز و امام جمعه کرج گفت: زکات می تواند مهم ترین عامل برای از بین بردن چهره فقر از سیمای جامعه اسلامی باشد.

آیت الله سید محمدمهدی حسینی همدانی روز سه شنبه در نهمین دوره انتخاب و معرفی نمونه های استانی و ملی بخش کشاورزی استان البرز که در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور واقع در کرج برگزار شد، افزود: کشاورزی، دامداری و مسایل آب و خاک از مسایل زیربنایی است که اسلام به آن بسیار اهمیت می دهد.

وی با بیان اینکه مجموعه ای از روایات در خصوص رسیدگی، نگهداری و توسعه تولیدات کشاورزی و دامی وجود دارد، اظهار داشت: تولید در بخش های مختلف کشاورزی باید با مسایل روز پیش برود و به همین دلیل است که امنیت غذایی و ملی مربوط به این بخش است.

امام جمعه کرج گفت: بعضی از مواقع به کشاورزان به خصوص در خرید تولیدات، قیمت گذاری ها و عدم فروش به موقع محصول ظلم هایی می شود ضمن اینکه صادرات نیز به خوبی انجام می شود جا دارد تا به جای صادرات و یا از بین رفتن محصولات کشاورزی، کارخانجاتی برای فراوری این محصولات ایجاد شود.

وی افزود: با ایجاد این کارخانجات ضمن حفظ و حمایت از تولید، اشتغالزایی خوبی نیز انجام می شود.

آیت الله حسینی همدانی در ادامه به موضوع زکات اشاره کرد و اظهار داشت: کشاورزان مهم ترین عاملان زکات هستند زیرا از جان، سرمایه و زمین خود مایه گذاشته و تولید می کنند که این تولید نیز به نوعی زکات است زیرا زکات فقط مربوط به مسایل مالی نیست.

وی با بیان اینکه خداوند برای هر چیزی و هرکسی رزقی قرار داده که باید زکات آن رزق را بپردازد، گفت: دایره زکات بسیار وسیع است به طوریکه هم مسایل مادی و هم معنوی را دربرمی گیرد.

نماینده ولی فقیه در استان البرز به وجهه اقتصادی زکات در نظام اسلامی اشاره کرد و افزود:‌ از بین بردن فقر در سیمای جامعه اسلامی برای اینکه جامعه ای عزیز و عزتمند داشته باشیم، از مهمترین دستاوردهای زکات است تا در جامعه اسلامی کسی مبتلا به فقر نباشد.

وی بیان داشت: برای رسیدن به این هدف باید احکامی توسط شارع مقدس اسلام وضع شود و در صدر جامعه تجسم یابد زیرا جامعه ما قرآنی است و در این جامعه فقط نبایستی افراد فزون خواه راضی شوند.

وی گفت: اسلام به دنبال آن است که تا چیزی که ایمان و اخلاق را از بین می برد در جامعه نباشد و اگر جامعه ما به تمامه اسلامی بود و تمام افراد سرجای خود بودند و کارشان درست انجام می شد، ادای زکات واجب و مستحب و خمس می توانست قسمت زیادی از مشکلات جامعه را برطرف کند.

امام جمعه کرج ادامه  داد: ولی چون تکاثر و فزون خواهی در جامعه هست و عده ای اهل اصراف و زیاده خواهی هستند نظام اقتصادی اسلام با این راهکار تکمیل کننده کار نیست و فقر را در جامعه از بین نمی برد.

وی خاطرنشان کرد: اسلام با تکاثر و انباشت مال مخالفت دارد ولی با کوثر مخالفت ندارد زیرا منجر به  توسعه خوبی ها و خیرات  در عالم می شود و در روایات بسیاری داریم که زکات باعث افزایش ثروت می شود.

اصلاح چهره جامعه اسلامی با زکات

آیت الله حسینی همدانی تصریح کرد: اسلام در صدد است تا در حالت عادی با زکات چهره جامعه را اصلاح کند ولی در حالت غیرعادی بعضی افراد به سمت خلاف، فساد،‌ تکاثرو تجمل رفته و دیگر قوانین اولیه را انجام نمی دهند.

وی گفت:‌زکات هم مال را زیاد می کند و هم نفس و جان انسان را پاک و تصفیه می کند و هیچ آیه ای در قرآن نیامده که در کنار کلمه «صلاه» کلمه «زکات» نیامده باشد.

حسینی همدانی افزود:‌با زکات شخص دارای ملکه ایثار، از خودگذشتگی شده و روحش بزرگ و طاهر می شود و خدا با دادن زکات توسط شخص زندگی مادی او را به زندگی معنوی پیوند می دهد.

امام جمعه کرج تاکید کرد که مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی به عدالت و مبارزه با فساد تاکید کرده اند که خیلی از مواردی که با توسعه زکات جلوی فساد در خیلی از مواقع گرفته می شود.

بعضی از مسوولان به دنبال ایجاد شکاف طبقاتی هستند

آیت الله حسینی همدانی در ادامه با بیان اینکه مسوولان جامعه اسلامی نباید نسبت به محرومیت بی تفاوت باشند، گفت: ولی متاسفانه بعضی از مسوولان به دنبال ایجاد شکاف بیشتر طبقاتی هستند.

وی با اشاره به اینکه این موضوع بیشتر در این روزها که تب تبلیغات انتخاباتی تند شده دیده می شود، افزود: دیده می شود که در استان برای سه صندلی در مجلس شورای اسلامی ۱۴۰ نفر چه تبلیغات و هزینه هایی می کنند.

حسینی همدانی  اظهار داشت: بسیاری از این خانم ها و آقایان دروغ می گویند زیرا اگر می خواهند خدمت کنند این مسیر درستی نیست و باید از شکاف عمیق طبقاتی بسیار بیمناک باشند.

وی اضافه کرد: در جمهوری اسلامی کسب ثروت اگر در چارچوب خود انجام شود، نه تنها جرم نیست بلکه مورد تشویق است ولی تبعیض و مراوده با فریبکاران اقتصادی به شدت ممنوع است.

کشاورزی البرز می تواند تمام کشور را تامین کند

امام جمعه کرج گفت: البرز اگر به تنهایی رسیدگی شود می تواند کل کشور را از لحاظ کشاورزی، دامداری و باغبانی تامین کند و حتی به خارج از کشور هم صادر کند.

در این آیین از ۵۲ کشاورز و تولید کننده برتر ملی و استانی با حضور مسوولین کشوری و استانی تجلیل شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =