هنرهای تجسمی مأمنی برای اندیشیدن و مانایی است

تهران- ایرنا- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آستانه برگزاری دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در پیامی هنرهای تجسمی را مأمنی برای اندیشیدن، ماندگاری و مانایی عنوان کرد.

 سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیام خود به دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر آورده است: هنرهای تجسمی، در روزگار شتابناک و پر تب و تاب امروز، مأمنی برای اندیشیدن، ماندگاری و مانایی است. خانواده بزرگ هنرهای تجسمی، گروهی پرشور و شورانگیز از هنرهاست که توان برقراری گفت‌وگو دارد، در نگاه معاصر و در مباحث میان رشته­‌ای، فرصت­‌های جذابی برای آفرینش متفاوت ایجاد شده و هنرمندان را به سمتی سوق داده است که از دل هنرها، گفت‌وگویی پرمایه و جان­دار خلق می‌کنند.

جشنواره هنرهای تجسمی فجر، اگرچه نسبت به سایر جشنواره­‌های فجر انقلاب اسلامی، جوان است اما فرصتی بی­‌بدیل از جنس خلاقیت و نوآوری را پیش پای هنرمندان و دست­‌اندرکاران قرار داده که در بستر موقعیت­‌ها و فرصت­‌های تازه، به توفیقاتی دست یافته­‌اند. در این سال­‌ها هنرمندان عرصه تجسمی با قدرت تمام، آثار خود را در معرض داوری قرارداده­‌اند و به فراخور جهان معاصر، آثار چندرسانه­‌ای خلق کرده­‌اند که توصیف جهان امروز است. این آثار در جهان نیز، به خوبی عرضه و شناخته شده است. از این منظر، جشنواره هنرهای تجسمی فجر می‌تواند، فرصت برابری را برای همه هنرمندان فراهم سازد تا توانمندی­‌های خود را نمایش دهند. 

وی افزوده است: این جشنواره، از دوره پیش با اقدامی در خور و شایسته، فضای مناسبی برای رونق بازار هنر و اقتصاد هنرهای تجسمی ایجاد کرده است. حضور نگارخانه­‌های کشور در دوره گذشته موجب شد تا در این دوره نیز نگارخانه­‌داران کشور با حضور خود، این پنجره تازه را برای ایجاد بازارهای تازه در هنرهای تجسمی گشوده نگه دارند. هنرمندان عرصه هنرهای تجسمی همواره در قبال مسائل اجتماعی برخوردی متعهدانه داشته و در این ایام با احترام و سوگواری شهادت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و همچنین جانباختگان فاجعه تلخ سقوط هواپیمای مسافربری و همراهی با داغدیدگان سیل سیستان و بلوچستان، نشان دادند که تعهد اجتماعی آنها بخش مهمی از بروز و ظهور هنرشان بوده و این دغدغه­‌مندی شایسته ارج نهادن است.

آغاز دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر را به هنرمندان این عرصه، همکاران اداره کل هنرهای تجسمی و موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر و دبیرخانه جشنواره و همچنین دبیران و داوران این دوره جشنواره تبریک می‌گویم و توفیق ایشان را از درگاه خداوندی آرزومندم."

دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر از امروز (۲۹ بهمن‌) با نمایش ۹۰۰ اثر در بخش‌های نقاشی، گرافیک، عکس، مجسمه، سرامیک، خوشنویسی، نگارگری، تصویرسازی، کارتون و کاریکاتور و هنرهای جدید افتتاح می‌شود و تا ۵ اسفند به کار خود ادامه خواهد داد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =