وزیر راه: ساخت مسکن ملی تا سال ۱۴۰۰ پایان می‌یابد

تهران- ایرنا- وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه قیمت تمام‌شده واحدهای طرح اقدام ملی مسکن ۲۵ درصدارزان‌تر می‌شود، وعده اتمام واحدهای این طرح را تا سال ۱۴۰۰ داد.

«محمد اسلامی» روز سه شنبه در حاشیه همایش طرح اقدام ملی مسکن که در موزه دفاع مقدس برگزار شد با اشاره به اینکه امروز سه تفاهم‌نامه با وزارت کشور، سازمان نظام مهندسی کشور و بازار تهاتر ایرانیان به امضاء رسید، گفت: در تفاهم‌نامه‌ای که با نظام مهندسی منعقد شد، سعی کردیم تعرفه‌ها را برای دهک‌های یک تا سه را رایگان کنیم و برای دهک‌های دیگر تخفیفاتی را در نظر بگیریم.

وی به انعقاد تفاهم‌نامه با «شرکت بازار تهاترایرانیان» هم اشاره کرد و گفت:این تفاهم‌نامه مربوط به تهاتر مصالح ساختمانی بود تا سازندگان مسکن ملی مصالح را به صورت اعتباری و با اقساط ویژه‌ای دریافت کنند.

محمد اسلامی با اشاره به اینکه در بازار تهاتر از ظرفیت‌های رکود استفاده می‌شود، گفت: سعی کرده‌ایم در شرایطی که بسیاری از کارخانجات زیر ظرفیت‌های خود مصالح ساختمانی تولید می‌کنند با فروش اقساطی تحرکی را در این بخش ساختمانی ایجاد کنیم.

وی گفت: بر این اساس بنیاد مسکن می تواند مصالح ساختمانی مربوط به واحدهای خود را دریافت کند.

قیمت تمام شده واحدهای طرح اقدام ملی مسکن ۲۵ درصد ارزان‌تر می‌شود

اسلامی گفت: با انعقاد این تفاهم‌نامه‌ها طبق برآوردی که معاونت مسکن و ساختمان اعلام کرده ۲۵ درصد قیمت تمام شده واحدهای طرح اقدام ملی مسکن ارزان‌تر می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی با وعده اتمام واحدهای طرح اقدام ملی مسکن تا سال ۱۴۰۰ است، گفت: تمامی معاونت‌ها و همکاران ما برای اجرای این طرح اراده جدی دارند و طی یک سال تمامی اقدامات مربوط به زیرسازی‌ها و آماده‌سازی‌ها و طرح‌ریزی برای اجرای این واحدها را انجام داده‌ایم.

وی گفت: برای پرداخت تسهیلات واحدهای طرح اقدام ملی مسکن به بانک مسکن از سوی بانک مرکزی دستور داده شده است.

اسلامی با اشاره به اینکه سازمان ملی زمین و مسکن، زمین‌ها را برای طرح اقدام ملی مسکن فراهم کرده و در برخی از شهرها ساخت این واحدها آغاز شده است، افزود: زمین‌های مرغوبی را برای طرح اقدام ملی مسکن فراهم کرده‌ایم با توجه به وعده‌هایی که داده‌ایم، پروژه‌های دو سالانه‌ای را شروع کرده‌ایم وپیشرفت قابل توجهی هم در این حوزه داشته‌ایم.

وزیر راه و شهرسازی گفت: ابتدا اراضی و زمین‌ها انتخاب می‌شود و سپس متناسب با تعداد آن‌ها ثبت نام‌ها را انجام می‌دهیم و برخلاف پروژهای دیگر زمین‌های برهوتی را برای این طرح انتخاب نکرده‌ایم.

اسلامی در خصوص زمان دقیق ثبت نام مرحله دوم طرح اقدام ملی مسکن، گفت: مرحله دوم ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن تا پایان اسفند ماه انجام می‌شود و ما هم‌اکنون در مرحله تشکیل پرونده ثبت نام کننده دور اول طرح اقدام ملی مسکن هستیم.

وزیر راه و شهرسازی گفت: ۱۳۰ هزار نفر در مرحله اول واجد شرایط بودند و زمین‌های جدید در حال اضافه شدن است و برخی از اراضی در مراحل قانونی و اخذ مجوزهای لازم هستند که توسط معاونت مسکن و ساختمان در حال انجام است.

وی گفت: متناسب با اراضی و زمین‌ها، ثبت نام دور دوم انجام می‌شود و ما نمی‌توانیم ابتدا ثبت نام کنیم و سپس اراضی را تأمین کنیم، بلکه طبق برنامه‌ریزی‌هایی که انجام دادیم متناسب با ظرفیت‌ها ثبت نام دور دوم را انجام خواهیم داد.

اسلامی با اشاره به اینکه طبق وعده‌ای که داده‌بودیم سامانه جامع املاک و اسکان را امروز رونمایی کرده‌ایم، افزود: این سامانه توسط یک شرکت دانش‌بنیان طراحی شد و در حال جمع‌آوری اطلاعات تمامی دستگاه‌ها در این بخش هستیم.

وزیر راه و شهرسازی افزود: امیدواریم سازمان امور مالیاتی برای تکمیل این سامانه، مسیری را که لازم است طی کند و با شناسایی واحدهای خالی  و عرضه آن‌ها به بازار بتوانیم بازار اجاره مسکن را کنترل کنیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha