امکان برداشت آب از هیچ دشتی در کشور وجود ندارد

تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر حفاظت و بهره برداری منابع آب زیرزمینی وزارت نیرو گفت: باید دور کل کشور خط قرمز بکشیم. چون از هیچ دشت کشور حتی در پر بارش‌ترین نقاط کشور نمی‌توان برداشت آب داشت.

عبدالله فاضلی در نشست تخصصی فرونشست زمین (پایش و پهنه‌بندی مخاطرات) گفت: ۴۲۰ دشت کشور، دشت ممنوعه هستند و نباید از آنها آب برداشت کرد. وضع دیگر دشت‎های کشور هم بهتر نیست.

وی افزود: در گذشته سیاست‎های غلطی در توسعه کشاورزی داشته‎ایم که غلط بوده و هجوم زیادی به منابع آب زیرزمینی شده است.

فاضلی با اشاره به برداشت‎های بی‎رویه از آب‎های زیرزمینی در عرصه کشاورزی اظهار داشت: چاه‎های برقی آب، گاهی در کل ۲۴ ساعت اصلا خاموش نمی‎شوند. اگر با این روند پیش برویم نصف دشت‌های کشور، خشک و خالی از سکنه خواهند شد.

مدیرکل دفتر بهره برداری منابع آب زیرزمینی وزارت نیرو با اشاره به بازدید وضعیت دشت مهیار، گفت: در این دشت به طور بی رویه از آبها برداشت صورت می گیرد و هیچ مقامی مانع آن نمی شود زیرا منافع عمومی کشور مد نظر نیست.

باید دور کشور خط قرمز بکشیم تا آب برداشت نشود

همچنین در ادامه معاون امور آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور گفت: گزارش‌های دریافتی ما در سازمان مدیریت بحران حاکی از افزایش نرخ فرونشست در کل کشور است. ما نگران اتوبان‌ها و بزرگ راه‌های کشور هستیم که یکباره چاله بزرگی رخ ندهد و ماشین ها سرنگون نشوند.

محمد فرید لطیفی اظهار داشت: وزارت جهادکشاورزی در زمینه فرونشست به موقع عمل نکرده و حوضچه‎های زیرزمینی و آبخیزها از بین رفته‎اند.

به گفته وی، حلقه مفقوده در مدیریت فرونشست، در حوزه کشاورزی و مدیریت منابع آب است.

لطیفی ادامه داد: ٤١٣ میلیارد مترمکعب آب در کشور داریم که ٧٠ درصد آن تبخیر می‎شود، باید بررسی شود که برای این تبخیر چه اقدامی باید صورت بگیرد و چطور می‎توان آن را کاهش داد. همچنین برای ١٨ مخاطره در کشور می توان برنامه ریزی کرد و این موضوع  برای دستگاه‎های مختلف هم تعیین تکلیف شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =