یکهزار پنل برای تبلیغات انتخاباتی در شهر کرمان جانمایی شد

کرمان - ایرنا - مدیر حوزه و امور شورای اسلامی شهر کرمان از جانمایی یکهزار پنل برای تبلیغات انتخاباتی در شهر کرمان خبر داد و گفت: در راستای حفظ و صیانت از اموال عمومی و زیبایی شهر، نامزدها و نمایندگان ستادهای انتخاباتی صرفا از مکان‌های تعیین شده برای تبلیغات استفاده کنند.

ایمان سیف الهی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تاکید بر اینکه نمایندگان ستادهای انتخاباتی به نوعی در حفظ زیبایی شهر سهیم هستند افزود: از این افراد می‌خواهیم از نصب تبلیغات در فضاهای غیرمجاز خودداری کنند زیرا شهرداری کرمان با هماهنگی تیم نظارتی تبلیغات انتخاباتی در صورت مشاهده تبلیغات غیرمجاز اقدامات قانونی مربوطه را اعمال خواهند کرد.

وی تصریح کرد: نصب تبلیغات در مکان‌های غیرمجاز علاوه بر خسارت به منظر شهری، هزینه‌های سنگینی را برای شهر و شهروندان در بردارد که باید با انجام تبلیغات در مکان های مجاز، از ایجاد هزینه‌های اضافی برای بیت‌المال جلوگیری شود.

مدیر حوزه و امور شورای اسلامی شهر کرمان با اشاره به حدود هزار مکان در نظر گرفته شده برای تبلیغات، از ساخت سازه های بتنی برای این منظور خبر داد و افزود: چندین داربست نیز به منظور نصب بنر در سطح شهر در فضاهای دارای اهمیت مانند میادین، چهارراه ها، سه راه ها، حاشیه بزرگراه ها و ورودی خیابان ها، ایجاد شده تا تبلیغات روی این سازها انجام شود.

وی افزود: همچنین بر بدنه تیرهای برق، جهت تبلیغات کارتون پلاست چسبانده شده که بعد از اتمام کار، کارتن پلاست به راحتی از تیر برق جدا شده و به رنگ تیر برق صدمه‌ای وارد نمی‌شود.

سیف الهی از تشکیل کمیته‌ای به نام کمیته حقوقی در انتخابات خبر داد و خاطرنشان کرد: این کمیته متشکل شده از نماینده دادگستری ، فرمانداری ، نیروی انتظامی و نماینده شهرداری است که رسیدگی به تخلفات تبلیغاتی انتخابات و همچنین امحا و جمع آوری این تخلفات را بر عهده دارد.

مشاور شهردار و مدیر حوزه و امور شورای اسلامی شهر کرمان از فعال شدن سه اکیپ در پنج منطقه شهری شهر کرمان به منظور جمع آوری اقلام انتخاباتی غیر مجاز خبر داد و افزود: این اکیپ‌ها در سه شیف کاری صبح، ظهر و شب فعال است.

وی بیان داشت: هر نامزد مجاز است در هر منطقه یک ستاد بزند و در ساختمان آن ستاد می‌تواند با هر سایز و اندازه بنر نصب کند اما خارج از ساختمان ستاد و حتی در محدوده آن مجاز به نصب بنر نیست.

سیف‌الهی ادامه داد: در محدوده شهری و در فضاهایی که شهرداری مشخص کرده اندازه بنر و پوستر تبلیغاتی، نباید از۵۰ تا ۷۰ سانت تجاوز کند و بنر و پوستر بزرگتر از اندازه تعیین شده، حق انتشار و نصب ندارد. 

مشاور شهردار و مدیر حوزه و امورشورای اسلامی شهر کرمان خاطرنشان کرد: گاهی پیش می‌آید از روی نا آگاهی، نیروهای ستاد بر روی دیوار شهر، سازه های پل، کیوسک تلفن و در و دیوار مردم، پوستر می‌چسبانند که سعی شده سریع جمع‌آوری شود.

وی با تاکید براین که این فضاها نسبت به سال گذشته چندین برابر شده است ولی قبول داریم که هنوز کمبود احساس می شود؛ تصریح کرد: در هرصورت  چسباندن پوسترهای تبلیغاتی بر دیوار مردم تخلف و ضایع کردن حقوق مردم تلقی می شود.

سیف الهی یادآور شد: نیروهای شهرداری به دلیل اینکه چسباندن پوستر روی دیوارمرسوم نشود، سریع پاکسازی می‌کنند و هرچند امکان دارد به دلیل کمبود امکانات و مضاعف شدن کار کارگر تبلیغ مدتی باقی بماند، اما تاکید می کنم که شهرداری نسبت به هیچ نامزدی جهتگیری خاصی ندارد.

وی با اشاره به اینکه نصب پوستر در مکان های غیرمجاز نه تنها موجب برخورد با نامزد انتخاباتی شده و موجب هدر رفت هزینه می شود گفت: گاهی پیش می آید که افراد نا آگاهانه اقدام می کنند و جریمه ای که دستگاه قضا تعیین می کند متحمل نامزد انتخاباتی است.

مشاور شهردار و مدیر حوزه و امور شورای اسلامی شهر کرمان ادامه داد: به منظور برگزاری با شکوه انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و همچنین آماده‌سازی شهر در راستای اطلاع رسانی بهتر و مشارکت حداکثری مردم در انتخابات؛ شهرداری با در نظر گرفتن مکان هایی مناسب، فضاسازی های لازم را انجام داده است.

مسئول کمیته حقوقی انتخابات و رسیدگی به تخلفات تبلیغاتی کرمان نیز در گفت و گو با ایرنا گفت: وضعیت شهر، نسبت به انتخابات چهار سال پیش که همزمان با انتخابات مجلس وخبرگان رهبری بود، پاک‌تر وتمیزتر است.

حامد درخشان تاکید کرد: تاکنون با ستادهای تبلیغاتی که خارج از عرف اقدام به تبلیغات کرده برخورد کرده‌ایم و تاکنون چند پیگیری قضایی داشتیم و در این راستا با تعدادی از مسئولان ستادهای تبلیغاتی نامزدها برخورد قضایی شده است.  

وی ادامه داد: برخورد با کسانی که خارج از چارچوب تعیین شده تبلیغ کرده‌اند موجب شد تا تخلفات کاهش پیدا کند.

مسئول کمیته حقوقی انتخابات و رسیدگی به تخلفات تبلیغاتی کرمان با اشاره به اینکه برای توجیه مسولان ستاد، از سوی ستاد انتخاباتی استان کلاس آموزشی برگزار شده است افزود: علاوه برآن به صورت چهره به چهره در فرمانداری با این افراد صحبت کردیم و قانون تبلیغ در انتخابات را در اختیار آنها گذاشتیم.

درخشان خاطرنشان کرد: شهرداری کرمان در این مدت، به خوبی عمل کرده و با ستاد برگزاری انتخابات همکاری خوبی دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =