۱۷ تعاونی همزمان با سراسر کشور در ایلام افتتاح شد

ایلام- ایرنا- ۱۷ تعاونی همزمان با سراسر کشور به صورت ویدئو کنفرانس با حضور معاون اول رییس جمهور و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و در ایلام با حضور استاندار، معاون استاندار، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیران اجرایی افتتاح شد.

قاسم سلیمانی دشتکی روز سه شنبه در آیین افتتاح ۱۷ تعاونی در ایلام اظهار داشت: طی سالیان گذشته ۱۵۰ هزار میلیارد ریال در استان سرمایه گذاری شده است و نرخ بیکاری از ۱۷ درصد به ۸.۱ درصد کاهش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه سرمایه گذاری در استان ۲۰۰ درصد افزایش داشته است، افزود: این ۱۷ تعاونی با سرمایه گذاری ۳۱۰ میلیارد ریال و اشتغال ۳۲۰ نفر در ایلام افتتاح شدند.

سلیمانی دشتکی یادآور شد: همچنین شرکت آزمایشگاهی تست های ژنتیک با ایجاد ۳۵۰ شغل مستقیم و ۲۷۰ شغل غیرمستقیم و اعتبار ۷۰ میلیارد ریال و دریافت پنج میلیارد ریال تسهیلات افتتاح شد.

استاندار ایلام به اهمیت این آزمایشگاه اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه ۴۴ درصد ازدواج ها در ایلام فامیلی است بر همین اساس بروز ناهنجاری های مادرزادی در زمینه اختلالات ژنیتکی سه برابر می شود.

وی افزود: در مجموع تخمین زده می شود که در ایلام پنج درصد موالید زنده با معلولیت همراه است و میزان موالید همراه با معلولیت ژنتیکی پنج هزار و ۱۰۸ نفر است که این میزان معلولیت چهار هزار و ۵۳۰ میلیارد ریال هزینه به دنبال دارد.

سلیمانی دشتکی تاکید کرد: اگر این تعاونی مورد حمایت و تشویق قرار گیرد می توان از میزان هزینه های گزاف معلولیت ها کاست.

وی تصریح کرد: همچنین این آزمایشگاه توانایی تولید ثروت ۴۵۰ میلیارد ریال در سال، ایجاد درآمد مالیاتی ۵۰ میلیارد ریالی در سال برای دولت و جلوگیری از هدر رفت ۴۰۰ میلیاردی طی ۱۰ سال آینده بر سیستم بهداشتی درمانی استان ایلام دارد.

همزمان با سراسر کشور ۳۲۲ طرح تعاونی با اعتبار ۱۵ هزار میلیارد ریال  سرمایه گذاری در ۳۱ استان با ۱۹ هزار و ۶۸۸ عضو و اشتغال ۱۲ هزار و ۷۷۷ نفر از طریق ویدئو کنفرانس با حضور معاون اول رییس جمهور، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و با حضور استانداران و مدیران اجرایی افتتاح شدند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =