۴۵ روستای مهاباد در محاصره برف و کولاک

مهاباد- ایرنا- رییس اداره راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای مهاباد گفت: مسیر ۴۵ روستای بخش مرکزی و خلیفان این شهرستان بر اثر کولاک و بارش برف شدید مسدود است.

محسن خادمی روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این تعداد روستا در مسیرهای «جانداران»، «آفان»، «شیخان» و محورهای «آغتاچی غربی و شرقی» قرار دارند که هم‌اکنون مسدود بوده و امکان تردد در آنها وجود ندارد.

وی ادامه داد: تلاش راهداران برای بازگشایی مسیرهای روستایی با استفاده از دستگاه‌های راهداری سنگین و نیمه‌سنگین ادامه دارد.

وی با اشاره به مسدود بودن محور مهاباد - سردشت اضافه کرد: برف و کولاک شدیدی که از ۲ روز گذشته در اغلب محورهای مواصلاتی این شهرستان آغاز شده است، مسیر گردنه «زمزیران» در این محور  را مسدود کرده و هم‌اکنون تردد این مسیر ممنوع است.

«خادمی»، با بیان اینکه کولاک شدید در این مسیر دید افقی را به شدت کاهش داده و تردد در آن را غیرممکن ساخته است، ادامه داد: برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکل برای رانندگان و مسافران، تردد در این محور تا اطلاع بعدی ممنوع بوده و رانندگان از ورود به این محور باید خودداری کنند.

رییس اداره راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای مهاباد با بیان اینکه ارتفاع برف در این محور و به‌ویژه در گردنه «زمزیران» به بیش از ۷۰ سانتی‌متر رسیده است، اضافه کرد: تلاش ماموران راهداری با استفاده از ماشین‌آلات برف‌روبی برای بازگشایی این محور در حال انجام است.

وی گفت: ۱۵ نفر از سرنشینان خودروهای گرفتار شده در برف و کولاک محور مهاباد به سمت سردشت که قادر به ادامه راه نبودند، از روز گذشته تاکنون با تلاش راهداران و نیروهای امدادی نجات یافته‌اند.

«خادمی»، بیان کرد: هم اکنون محمور مهاباد به سمت بوکان نیز با رعایت نکات ایمنی و استفاده از زنجیر چرخ با کندی انجام می‌گیرد.

وی تاکید کرد: هم‌اکنون علاوه بر راهدارخانه مرکزی، چهار راهداری در روستاهای «کیتکه» (گردنه جواله‌ره‌شان)، «کله‌گاوی» ( گردنه زمزیران) و «آفان» در مسیر مهاباد - سردشت و گردنه «قره‌بلاغ» (مسیر مهاباد - بوکان) فعال است؛ ۶۰ مامور راهداری در راهدارخانه‌های این شهرستان حضور دارند و ۲۱ دستگاه انواع ماشین‌آلات سبک و سنگین نیز در اختیار این واحدها قرار دارد.

بارش برف، کولاک شدید، وزش باد و سرمای هوا که از روز گذشته در آذربایجان‌غربی آغاز شده است همچنان ادامه دارد و مشکلاتی را برای شهروندان این استان بوجود آورده است.

محور مهاباد - سردشت به طول ۱۲۰ کیلومتر یکی از محورهای حادثه‌خیز آذربایجان‌غربی به‌شمار می‌رود که به دلیل کوهستانی بودن آن و داشتن گردنه‌های برفگیر همواره در فصل زمستان با بارش برف و کولاک همراه است

مهاباد دارای بیش از ۸۶۰ کیلومتر راه شامل ۲۳۰ کیلومتر راه اصلی و فرعی و ۶۳۰ کیلومتر راه روستایی آسفالت و شوسه است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =