کاهش نرخ بیکاری در کردستان از کشور پیشی گرفت

سنندج - ایرنا - رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کردستان گفت: نرخ بیکاری در کردستان در پاییز امسال، ۱۲.۹ درصد بود که در مقایسه با فصل مشابه سال قبل کاهش ۱.۶ درصدی دارد که این میزان بیشتر از میانگین کاهش نرخ بیکاری در کشور است.

بهرام نصراللهی زاده روز سه شنبه اظهار داشت: نرخ بیکاری استان از ۱۴.۵ درصد در پاییز سال ۱۳۹۷ به رقم ۱۲.۹ درصد در پاییز سال جاری کاهش یافته که میزان کاهش این شاخص در سطح کشور کمتر از کاهش استانی بود بطوریکه نرخ بیکاری کشور با کاهش ۱.۱ درصدی از ۱۱.۷ درصد پاییز ۱۳۹۷ به ۱۰.۶ درصد در پاییز امسال رسیده است.

وی با بیان اینکه کردستان با این نرخ بیکاری در جایگاه هشتم نسبت به سایر استان‌های کشور قرار دارد،  افزود: کاهش نرخ بیکاری استان در پاییز ۱۳۹۸ نسبت به فصل مشابه سال قبل بیشتر در نقاط شهری در مردان و در نقاط روستایی در زنان رخ داده است.

نصراللهی زاده نرخ بیکاری مردان شهری در مدت یاد شده را  ۱۰.۶ درصد اعلام کرد و یادآور شد: این میزان نسبت به فصل مشابه سال قبل ۱.۸ درصد کاهش را نشان می دهد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کردستان، نرخ بیکاری زنان روستایی را هم ۵.۱ درصد اعلام کرد و گفت: این میزان نسبت به فصل مشابه سال قبل ۴ درصد کاهش داشته است و از نرخ بیکاری ۹.۱ در صدی پاییز پارسال به این رقم رسیده است.

کاهش ۱.۹ درصدی نرخ مشارکت اقتصادی

وی با بیان اینکه بررسی نرخ مشارکت اقتصادی استان در فصل پاییز ۱۳۹۸ نشان می‌دهد که ۴۱.۶ درصد جمعیت در سن کار (۱۰ ساله و بیشتر) از نظر اقتصادی فعال هستند، تاکید کرد:  استان با این نرخ مشارکت در جایگاه نهم نسبت به استان های دیگر قرار دارد و ۱.۵ درصد از نرخ مشارکت کشور با ۴۰.۱ درصد بیشتر است.

نصراللهی زاده اظهار داشت: نرخ مشارکت استان کردستان در مقایسه با پاییز پارسال کاهش داشته و این شاخص از ۴۳.۵ درصد پاییز پارسال با کاهش ۱.۹ درصدی به ۴۱.۶ درصدی در پاییز سال جاری رسیده است.

وی با بیان اینکه کاهش نرخ مشارکت پاییز امسال نسبت به پاییز سال  گذشته بیشتر در زنان وبه ویژه زنان شهری اتفاق افتاده است، گفت: این شاخص پاییز پارسال ۱۶.۴درصد بوده که با کاهش ۲.۲ درصدی در پاییز امسال به ۱۴.۲ درصد رسید.

افزایش ۰.۳ درصدی سهم اشتغال در بخش کشاورزی

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تاکید کرد: از شاغلان ۱۰ ساله و بیشتر استان ۲۵.۷ درصد در بخش کشاورزی، ۲۴.۷ درصد در بخش صنعت و ۴۹.۶ درصد در بخش خدمات به کار اشتغال دارند.

وی افزود: این آمار در مقایسه با پاییز پارسال نشان از افزایش ۰.۳ درصدی سهم بخش کشاورزی و افزایش ۰.۷ درصدی سهم بخش صنعت دارد و  سهم بخش خدمات هم یک درصد نسبت به فصل مشابه سال قبل کاهش داشته اما نتایج کشوری نشان از ثبات سهم هر سه بخش فعالیتی دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =