جدال پوسترهای انتخاباتی بر سیمای البرز

کرج - ایرنا - حدود ۱۳۰ نامزد انتخاباتی استان البرز که در روزهای اخیر بیشتر تبلیغات مجازی را سرلوحه کاری خود قرار داده و شهرها و مناطق روستایی کمتر در تیر رس بارش کاغذی قرار داشت در ششمین روز تبلیغات با توسل به روش سنتی کاغذی و نصب پوستر و توزیع تراکت، متفاوت از روزهای دیگر در عرصه انتخاباتی ظاهر شدند.

در ششمین روز از زمان قانونی  تبلیغات نامزدهای انتخاباتی، طرفداران این نامزدها در استان البرز تمام تلاش خود را برای رقابتی سنگین و فشرده به کار بسته اند و در این بین  دیوارها ، میادین ، ستادهای تبلیغاتی و خودروها  رنگ و بوی خاص انتخاباتی به خود گرفته است.

اگرچه فضای مجازی به عنوان محیطی کم هزینه است و از مدت ها قبل توسط داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی اشغال شده بود، اما اکنون فضای شهرهای استان البرز با معرفی چهره های انتخاباتی مانند دفتری رنگارنگ ورق می خورد تا چهره  مشتاقان حضور در خانه ملت را به نمایش بگذارد.

ستادهای انتخاباتی با برپایی مجالس سخنرانی و عکس نامزدهای منتخب به بیان رزومه کاری و شعارهای داوطلبان می پردازند و داوطلبان تازه ای نیز دراین تبلیغات به چشم می خورد که شعارها و فکرهای جدیدی برای جلب آرای مردم دارند.

امروز کمتر نقطه‌ای در شهرها به ویژه نقاط پر تردد وجود دارد که چهره انتخاباتی به خود نگرفته باشد اگرچه نامزدهای انتخاباتی درکنار تبلیغات بصری خود نشست هایی با گروه های مختلف سیاسی، ورزشی و معتمدان محلی و قومیتی از طریق حضور خانه به خانه نیز دارند.

 شیشه‌های بسیاری از خودروها و داربست‌ها از نصب پوسترها و بنرهای انتخاباتی در امان نمانده و حتی باید مراقب مهمانان تبلیغاتی در مغازه ها و فروشگاه ها نیز بود که دراین بین درختان بی نوا هم در تسخیر پوسترهای تبلیغاتی داوطلبان قرار گرفته اند.

برخی اخبار منتشره در شبکه های اجتماعی نیز حاکی از آن است که شیوه های غیر اصولی تبلیغات و نصب داربست های ستادهای تبلیغاتی در معابر شهری رفت  و آمد شهروندان را مختل و در برخی موارد موجب آسیب دیدگی شهروندان گردیده است.

چای و قلیان رایگان برای تبلیغات انتخاباتی

سرویس چای و قلیان رایگان از جمله شگرد تبلیغاتی یکی از نامزدهای انتخاباتی است که از ۲۷ بهمن ماه به مدت پنج روز برای جلب آرا دریکی از سفرخانه های شهرستان کرج با نصب بنر اعلام شده است.

در کنار این سرویس چای و قلیان رایگان ، باید برپایی سفره های شام  و نهار را از سوی برخی از ستادهای مردمی نامزدها برای جلب آرا اضافه کرد.

همچنین درکنار تبلیغات میدانی فضای مجازی که از مدتها قبل در استان البرز با تنور تبلیغات انتخاباتی گرم شده بود اینک از سوی گروهها و شبکه ها مجازی خبرهایی حول محور انصراف یا حمایت از نامزد ها می چرخد و خبر از تایید صلاحیت های جدید و اضافه شدن رقبای جدید در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی دراستان البرز می دهد.

توصیه های نماینده ولی فقیه در استان البرز به نامزدهای انتخاباتی

نماینده ولی فقیه دراستان البرز و امام جمعه کرج نیز در خطبه های مردادماه نماز جمعه کرج گفته بود برخی شعارهای انتخاباتی دروغ است که هرچه بیشتر باید به بیانات رهبری درباره انتخابات توجه داشت.

آیت الله سید محمد مهدی حسینی همدانی  در خطبه های هفته گذشته نماز جمعه کرج به نامزدهای انتخاباتی گفت:  یکی از ویژگی‌هایی که نماینده مردم باید داشته باشد این است که روش زندگی او در بین مردم بودن و همراهی کردن باشد، نه اینکه برای جمع‌کردن رای مدتی تظاهر به مردمی بودن داشته باشد.

پرهیز از دروغ پردازی

وی ادامه داد: توجه به شعارهای انتخاباتی که داده می‌شود مهم است. گاهی مطالبی گفته می‌شود که  دروغ است.

امام جمعه کرج گفت: برخی نامزدهای انتخاباتی وعده‌های دروغین می‌دهند، مردم به فرموده حضرت آقا توجه داشته باشند که فرمودند: «به کسی رای بدهید که با مردم صمیمی باشد و خود را خدمتگزار مردم بداند.

وی خاطرنشان کرد: باید از انگیزه و توانایی‌های فردی که خود را در معرض انتخاب می‌گذارد مطلع باشیم. خیلی‌ها فکر می‌کنند که می‌توانند این بار را بکشند درحالی‌که مساله قانون‌گذاری و نظارت بر اجرای آن کار دشواری است باید حداقل در احوالات و عملکرد اجتماعی کاندیداها به‌خوبی دقت کرد که آیا توان لازم رادارند بنابراین نماینده مردم در این دوره که مشکلات فراوانی به کشور تحمیل‌شده است به طور حتم  باید جهادی باشد و عمل کند.

آیت الله حسینی همدانی افزود: ۲ مقوله اقتصاد و فرهنگ از مباحث مهم کشور است که باید دغدغه کسانی باشد که قصد کاندیداتوری رادارند. باید باور داشته باشند در جنگ اقتصادی هستیم و چاره‌ای هم جز سیاست‌های ابلاغی رهبری در اقتصاد مقاومتی نیست.

نماینده ولی فقیه دراستان البرز و امام جمعه کرج اظهار داشت:  همچنین باید برای جمع شدن ولنگاری فرهنگی که وجود دارد طرح و برنامه داشته باشد چنانچه  رهبر معظم انقلاب دربیانی فرمودند: نماینده باید به فکر معیشت و فرهنگ مردم، دنیا و آخرت مردم باشد. پایبند به اقتصاد مقاومتی باشد و برای پیشرفت نگاهش به بیرون مرزها نباشد.

قیامت خود را تاریک نسازید 

همچنین امام جمعه کرج خطاب به نامزدهای انتخاباتی اظهار داشت که وعده‏ هایی که حتی احتمال تحقق آن‏ها نیز وجود ندارد و گاه حتی خارج از اختیارات قانونی و یا توان واقعی فرد وعده دهنده است، داده نشود. 
نماینده ولی فقیه دراستان البرز و امام جمعه کرج گفت: نامزدهای انتخاباتی و هواداران آن‏ها درهر صورت باید در عمل، التزام به قانون داشته باشند.
وی خاطرنشان کرد: تبلیغات پرخرج یکی از شاخص‌های رد صلاحیت کاندیداست. به خاطر رای آوردن  دنیا دیگران را تخریب نکنید و قیامت خودتان را تاریک نسازید.
امام جمعه کرج گفت: دستگاه نظارتی هم با دقت تمام تخلفات را رصد می‌کنند و عزیزان حواسشان باشد.

شیوه های تبلیغات نامزدها رصد و نظارت می شود 

عزیزاله شهبازی استاندار البرز نیز در نشستی اظهار داشت: تدابیر لازم برای برگزاری انتخاباتی در شان جمهوری اسلامی ایران اتخاذ شده و ضرورت دارد تمام برگزار کنندگان انتخابات، نسبت به رعایت اصل بی طرفی اهتمام ویژه ای داشته باشند. 

وی افزود: تاکنون تمام فرآیند انتخابات بر اساس دستورالعمل های ابلاغی از سوی وزارت کشور و قوانین مربوطه، اجرایی شده است.

شهبازی تاکید کرد: نتیجه انتخابات، رای و نظر مردم است و تبلیغات نامزدها آغاز شده که این این روند به جد رصد می شود.

استان سه میلیون نفری البرز با ۲ حوزه انتخاباتی دارای سه کرسی نمایندگی در مجلس شورای اسلامی است.

در این دوره از انتخابات یک میلیون ، ۷۵۰ هزار و ۴۸۹ نفر در البرز واجد شرایط رای دادن هستند که از این تعداد ،  ۸۵ هزار و ۲۷۷ نفر به عنوان رای اولی شناخته می شوند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =