افزایش خودکشی در آمریکا پیامد بی‌تفاوتی دولت ترامپ

تهران - ایرنا - برخی رسانه‌های آمریکایی با انتشار آمار و ارقام حاکی از افزایش روز افزون خودکشی در این کشور، بی تفاوتی دولت را یکی از عوامل اصلی تشدید این معضل اجتماعی دانستند.

 «واشنگتن فری بیکن» روز سه شنبه در مطلبی با اشاره به آمار روز افزون خودکشی در آمریکا و ناتوانی کارشناسان در پیدا کردن چرایی این امر نوشت در حالیکه هنوز دلیل منطقی برای رشد آمار خودکشی پیدا نشده، دولت فدرال و کنگره با بی تفاوتی و اختصاص بودجه ناچیز، در تشدید این معضل اجتماعی مقصر هستند.  

بر اساس این گزارش، از ابتدای هزاره سوم تاکنون هر ساله بر تعداد آمریکایی هایی که در اثر خودکشی جان خود را از دست می دهند افزوده می شود. به گونه ای که تنها در سال ۲۰۱۸، ۵۰ هزار نفر در اثر خودکشی جان خود را از دست دادند.

در بخشی از این گزارش آمده است: این روند افزایشی مداوم پس از تقریبا یک دهه و نیم کاهش آغاز شده و حالا با چنان سرعتی پیش می رود که نرخ خودکشی در سال ۲۰۱۸ در آمریکا به بالاترین میزان خودکشی از آغاز جنگ جهانی دوم رسیده است. خودکشی اکنون در بین ۱۰ علت اصلی مرگ و میر در ایالات متحده قرار دارد، دومین علت شایع مرگ آمریکایی های بین ۱۰ تا ۲۴ سال و سومین دلیل مرگ افراد میان ۲۵ تا ۴۴ سال است.

این آمار و ارقام در عین حال که یک فاجعه است، اما رازآلود هم هستند. چراکه کارشناسان نتوانسته اند منطقی برای این آمار و ارقام بیابند. دکتر جاناتان سینگر Dr. Jonathan Singer رییس انجمن خودکشی شناسی آمریکا (AAS) در این خصوص گفت: ما پاسخ خوبی نداریم و این دقیق ترین پاسخ است.

از سوی دیگر در حالی که دولت فدرال میلیون ها دلار برای سوء مصرف الکل و میلیارد ها دلار برای مبارزه با مواد مخدر اختصاص می دهد، مبارزه با خودکشی جای چندانی در بودجه ایالات متحده ندارد و لذا نبود تحقیقات لازم و همچنین منابع محدود، وضعیت را سال به سال کشنده تر از پیش می کند.

میزان خودکشی در سال ۲۰۱۸ به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر برابر با ۱۴.۸ نفر بوده است که بالاترین آمار از سال ۱۹۳۸ (آمار خودکشی در این سال ۱۵.۳ به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر بوده است) می باشد.

سینگر در بخش دیگری از سخنان خود توضیح می دهد که آمار بالای خودکشی جوانان آمریکایی می تواند با مسائل پرخطری همچون مصرف نوشیدنی های الکلی، روابط جنسی، مصرف مواد مخدر و غیره ارتباط داشته باشد.

دکتر بارت اندروز Dr. Bart Andrews عضو انجمن خودکشی شناسی آمریکا اظهار داشت در دسترس بودن سلاح گرم شاید از دیگر دلایلی باشد که می توان آن را در روند رو به رشد مرگ و میر ناشی از خودکشی دخیل دانست. در خانه های آمریکایی ها ۴۰۰ میلیون قبضه سلاح گرم وجود دارد.

در ماه اکتبر سالجاری هم «کارلین مالنی» نماینده دموکرات نیویورک "دسترسی به سلاح گرم را دلیل اصلی  همه گیری خودکشی دانست.

اما مرگ و میر ناشی از سلاح گرم بخش اصلی آمار فزاینده خودکشی ها از سال ۱۹۹۹ را به خود اختصاص نمی دهد. داده ها نشان می دهد که حدود ۳۵ درصد از افزایش آمار خودکشی از سال ۱۹۹۹ مربوط به سلاح گرم است، در حالی که ۵۳ درصد خودکشی ها ناشی از خفگی و ۱۲ درصد باقیمانده موارد دیگر بوده است.

مقصر محبوب دیگر در این میان رسانه های اجتماعی و تلفن های هوشمند است. همه روانشناسان و جامعه شناسان به صورت متفق القول بر پیوند میان استفاده از صفحه نمایش گسترده با افزایش خطر خودکشی تاکید دارند. هرچند تحقیقات انجام شده در این زمینه وجود هرگونه ارتباط میان این دو را رد کرد.

برخی کارشناسان در مواجهه با این ارقام رازآلود خودکشی را محصول ضعف عمومی اجتماعی دانسته و اغلب از آن به عنوان مرگ ناشی از ناامیدی یاد می کنند.

اما باز هم استدلال انها درست از کار در نیامده است، چراکه آمریکایی ها کمتر از همیشه ناامید هستند و به تازگی موسسه گالوپ سطح رضایت آنها را ۴۰ سال بیشتر ارزیابی کرده است. در این میان صحبت های زیادی در مورد "بیماری همه گیر تنهایی" وجود دارد که به دلیل نبود اطلاعات کافی در مورد تنهایی آمریکایی ها نمی توان به دقت در مورد آن اظهارنظر کرد.

سینگر هشدار می دهد که در شرایطی که هیچ کدام از عوامل بالا تاثیر چندانی در رشد آمار خودکشی ندارد، پس چرا ما نمی دانیم چه اتفاقی در حال رخ دادن است؟

بگذارید نگاهی به اختصاص بودجه کنگره در خصوص شیوع برخی بیماری های همه گیر بپردازیم؛ کنگره آمریکا در میان رعب و وحشت در سراسر کشور نسبت به گسترش ابولا در سال ۲۰۱۴، ۵.۴ میلیارد دلار برای مبارزه با این بیماری کشنده آفریقایی اختصاص داد. این در حالی است که درمجموع در آن سال، ۱۱ آمریکایی به این بیماری آلوده بودند و تنها ۲ نفر در اثر ابولا جان سپردند. اما در همان سال، ۴۲ هزار و ۸۲۶ نفر بر اثر خودکشی درگذشتند. حال آنکه در سال مالی ۲۰۱۵ ، موسسه ملی بهداشت حدود ۷۰ میلیون دلار به تحقیقات "خودکشی" و "پیشگیری از خودکشی" اختصاص داد. امروز، این بودجه حدود ۱۵۰ میلیون دلار است.

دکتر جیل هارکیوی فریدمن Dr. Jill Harkavy-Friedman، معاون انجمن خودکشی شناسی آمریکا ضمن تاکید بر لزوم افزایش بودجه برای انجام تحقیقات در مورد چرایی خودکشی گفت: "تا زمانی که تلاش های مداخله ای را در سطح جامعه، ایالت و کشور افزایش ندهیم، همچنان شاهد افزایش آمار خودکشی در ایالات متحده خواهیم بود. ما به عنوان یک کشور و به منظور گسترش تلاش های مؤثر در پیشگیری از خودکشی، باید سرمایه گذاری خود را در علم، آموزش و حمایت افزایش دهیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =