۲۹ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۵۲
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 83679105
۰ نفر

برچسب‌ها

 بازگرداندن نماینده پارلمان انگلیس از فرودگاه دهلی نو به کشورش

دهلی نو-ایرنا- مقام های فرودگاه دهلی نو از ورود یک نماینده پارلمان انگلیس که از اقدامات انجام شده در کشمیر انتقاد کرده بود، به خاک هند جلوگیری کرده و وی را به کشورش بازگرداندند.

شبکه خبری "ان دی تی وی" هند روز سه شنبه در گزارشی در این زمینه نوشت: به گفته مقامات، "دبی ابراهام"  دبیر گروه کشمیر در پارلمان انگلیس، دارای روادید معتبر برای سفر به هند نبوده است.

برخی مقامات انگلیسی نیز اعلام کردند: با دهلی نو ارتباط برقرار کردند تا مشخص شود چرا این نماینده پارلمان انگلیس اجازه ورود به خاک هند را نیافته است.

ابراهام در حساب توئیتری خود نوشت: مقامات هندی در فرودگاه بین المللی دهلی نو به من اعلام کردند که روادید من نامعتبر است.

این رسانه هندی افزود:  دبی ابراهام در رسانه های اجتماعی چندین بار از سیاست های دولت هند در کشمیر انتقاد کرده بود. وی در ماه اوت سال گذشته میلادی پس از تصمیم دولت هند برای لغو امتیازات خاص کشمیر و وضع محدودیت های شدید در این منطقه، در نامه ای به سفیر هند در انگلیس از این اقدامات ابراز نگرانی شدید کرده بود.

نخست وزیر هند ۵ اوت(۱۴ مرداد) از تصمیم خود برای لغو خودمختاری نسبی و اختیارات ویژه منطقه جامو و کشمیر خبر داد. طبق اصل ۳۷۰ قانون اساسی هند، این منطقه به جز در مسایل دفاعی و امور خارجی، در سایر موارد از اختیارات خاص برخوردار بود.

طبق بند ۳۵ قانون هند نیز فروش هرگونه اموال غیر منقول به افرادی که بومی ایالت جامو و کشمیر نیستند، ممنوع است و ساکن دائمی جامو و کشمیر فردی است که پیش از سال ۱۹۵۴ مقیم این ایالت بوده باشد یا ۱۰ سال دائم و مستمر در آن زندگی کرده باشد.

دولت پس از لغو اصل ۳۷۰ قانون اساسی و بند ۳۵ قانون هند که اختیارات ویژه ای برای ایالت جامو و کشمیر در نظر گرفته بود، برای جلوگیری از اعتراض مردم، مدارس و دانشگاه ها را تعطیل و تلفن و اینترنت این منطقه را قطع کرد.

همچنین دهلی نو به منظور جلوگیری از ناآرامی ها و اعتراضات بیش از ۹ هزار نیروی امنیتی و نظامی را به کشمیر منتقل کرد. از آن زمان تاکنون محدودیت های کشمیر مانند منع رفت و آمد، احیای بخشی از خدمات تلفن ثابت و تلفن های همراه به صورت مرحله ای کاهش یافته اند.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =