۲۹ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۹:۳۸
کد خبرنگار: 2055
کد خبر: 83678869
۰ نفر

برچسب‌ها

آثار راه یافته «فصل اول» جایزه نوفه به دور نهایی، معرفی شدند

تهران- ایرنا- فهرست آثار دور نهایی «فصل اول» جایزه ادبی نوفه منتشر شد.

با اعلام دبیرخانه، فهرست آثار دور نهایی «فصل اول» جایزه ادبی نوفه منتشر شد. این جایزه به فصل نخست کتاب‌هایی که هنوز منتشر نشده‌اند تعلق می‌گیرد.
آثار راه یافته به دور پایانی بخش فصل اول دومین جایزه‌ ادبی نوفه (به ترتیب حروف الفبا) به شرح زیر است:
افسانه‌ها گاهی حقیقت دارند، جواد احمدپور
گم و گور، مریم آمارلو
رودخانه سرخ، سحر امامی
بدون عنوان، بهار پژند
آتش‌افروز، آرش پیوندی
مسخ، منا تابش
مکاشفات نادرست، حمید جواهری
ممنون بابت کاناپه، حمید جواهری
ماجراهای پشت کوه قاف، مجید دهقان‌نصیری
هومانکولوس، کیانا رحمانی
موریا ، افروز ضیایی
تیرمست، ستاره عارف کشفی
دریاچه آلبا، علی علی‌شاهی
خواب‌خوار، فاطمه نوروزی هارونی
تک‌بال، مهدی هفته

جایزه نوفه یک جایزه‌ ادبی مستقل است که در سال ۱۳۹۶ به منظور اعتلای نشر ادبیات گمانه‌زن و تشویق هرچه بیشتر ناشران و نویسندگان برای تألیف آثار گمانه‌زن، با همکاری نشر پیدایش و مجله سپید در ژانرهایی متفاوت از وحشت گرفته تا فانتزی، علمی‌تخیلی و جنایی پایه‌گذاری و نخستین دوره آن در سال ۱۳۹۷ برگزار شد.

در نخستین دوره جایزه نوفه و در بخش اصلی جایزه، کتاب ماورا (سلسله جنایات بین کهکشانی) نوشته محمدرضا ایدرم از نشر پیدایش، کتاب برگزیده انتخاب شد.

درباره ادبیات گمانه‌زن

ادبیات گمانه‌زن برگردانی از عبارت Speculative Fiction است، این عنوان توصیف کننده تمام سبک‌ها و زیرسبک‌هایی است که دنیایی متفاوت با دنیای واقعی را تصویر می‌کنند (ژانرهای فانتزی، کارآگاهی، علمی‌تخیلی و وحشت، زیر چتر این عبارت قرار می‌گیرند).

رابرت هاین‌لاین (۱۹۰۷ تا ۱۹۸۸)‌ نویسنده مشهور علمی‌تخیلی، این عبارت را در سال ۱۹۴۱ خلق کرده است و امروزه این واژه را برای توصیف داستان‌هایی استفاده می‌کنند که به واقعیت عینی و اصول متعارف داستان واقع‌گرا پایبند نیستند و تخیل را هسته مرکزی خود قرار می‌دهند. داستان‌هایی که به طور معمول به اسم ادبیات ژانری شناخته می‌شوند و پیش از این کمتر مورد توجه جوایز ادبی فارسی قرار می‌گرفتند.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =