طرح مداخله در خانواده راهکاری مهم در کاهش طلاق است

زنجان - ایرنا - طرح مداخله در خانواده به منظور کاهش طلاق برای متقاضیان طلاق که به شکل خود معرف از طریق دادگستری‌ها، مراکز مداخله در بحران فردی، خانوادگی و اجتماعی، خط تلفن اورژانس اجتماعی(۱۲۳)، خدمات اجتماعی سیار و یا سایر مراکز درون سازمانی و برون سازمانی بهزیستی به این مراکز ارجاع داده می‌شوند، در حال اجرا است.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان روز چهارشنبه در این خصوص به خبرنگاران گفت: طلاق به عنوان یکی از مهمترین آسیب‌های اجتماعی به شمار می رود و در این میان مشاوره و راهنمایی در کاهش این معضل نقش بسزایی دارد که طرح مداخله در خانواده از جمله اقدامات مهم در این بخش است.

محمد محمدی قیداری افزود: سامانه تصمیم نیز در همین راستا طی سال گذشته در شهرستان زنجان و سپس در تابستان سال جاری در سه شهرستان خدابنده، ابهر و خرم دره راه اندازی شد که از ابتدای سال جاری تاکنون یک هزار و ۲۱۴ پرونده رسیدگی شده و نزدیک  به ۱۰  درصد خدمات تخصصی ارایه شده به زوجین متقاضی طلاق در سطح استان زنجان منجر به سازش قطعی شده است.

این مسؤول ادامه داد: آمارها نشان می دهد هنوز برای رسیدن به وضعیت مطلوب راه زیادی وجود دارد که در این ارتباط  بهزیستی استان و مراکز مشاوره تحت نظارت آن، تمام تلاش خود را برای رسیدن به آن وضعیت مطلوب به کار بسته، اما آنچه که مسلم است، همکاری سایر دستگاه های مرتبط با موضوع طلاق نیز می تواند بهزیستی را در راه رسیدن به کاهش طلاق و آثار سوء آن در جامعه کمک کننده باشد.

وی اضافه کرد: ارایه آموزش های تخصصی به روانشناسان فعال در این زمینه، استفاده از اساتید و روانشناسان مجرب در قالب کلینیک های تخصصی روانشناسی و مشاوره خانواده و برگزاری جلسات کارگروه کاهش طلاق هر سه ماه یک بار با حضور دستگاه های همکار در بهزیستی استان از دیگر برنامه های سازمان بهزیستی در راستای کاهش طلاق است.

محمدی افزود: طلاق پدیده‌ای است که هیچ کودک و بزرگسالی آمادگی مواجهه با آن را ندارد همچنین عوارض جانبی طلاق برای کودکان و نوجوانان بسیار شدید بوده به طوری که تطابق و سازگاری آنان با این عوارض سه تا پنج سال طول می‌کشد و در یک سوم موارد، به یک ضربه روحــی دیرپا می انجامد.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان خاطرنشان کرد: عدم شناخت صحیح و کافی زوجین از همدیگر و نداشتن مهارت های ارتباطی- عاطفی و بلوغ عقلانی مطلوب هنگام ازدواج از دلایل مهم طلاق هستند.

به گفته وی، از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از هزارو ۶۰۰ زوج متقاضی طلاق از خدمات مشاوره، مددکاری اجتماعی، روانشناسی، حقوقی سازمان بهزیستی بهره مند شده اند.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =