بازتاب سفر لاریجانی به بیروت در رسانه‌های لبنان
نبیه بری رییس مجلس لبنان (ُسمت راست)، علی لاریجانی رییس مجلس ایران (سمت چپ)

بیروت - ایرنا - سفر یک روزه «علی لاریجانی» رییس مجلس شورای اسلامی ایران به بیروت و دیدار و گفت وگو با مقام های لبنان در برخی روزنامه ها و پایگاه های خبری این کشور بازتاب داشت.

روزنامه «النهار» امروز (سه شنبه) با اشاره به این که لاریجانی از دولت لبنان حمایت کرد، نوشت: هنوز «سید حسن نصر الله» دبیر کل حزب‌الله سخنان خود را در مورد این که دولت جدید، «دولت مقابله با چالش‌ها» است و نه «دولت حزب‌الله»، تمام نکرد که رییس مجلس شورای اسلامی ایران وارد بیروت شد. 

این روزنامه افزود: سفر لاریجانی به بیروت نخستین سفر یک مسئول ایرانی پس از آغاز تظاهرات در ۲۵ مهر و همچنین پس از ترور سردار سپهبد «قاسم سلیمانی» فرمانده (شهید) نیروی قدس در سیزدهم دی ماه گذشته است.

النهار خاطر نشان کرد: لاریجانی نخستین مقام خارجی است که به لبنان ‌آمد و تشکیل دولت جدید به ریاست «حسان دیاب» را تبریک گفت. در صورتی که مسئولان کشورهای عربی و غربی صحنه را خالی کرده اند و در آینده خیلی نزدیک به بیروت سفر نخواهند کرد.  

روزنامه «البناء» در این خصوص نوشت: سفر رییس مجلس شورای اسلامی ایران به بیروت پس از دمشق در چارچوب سفر منطقه‌ای وی است. لاریجانی در این سفر وضعیت لبنان پس از تشکیل دولت جدید را سنجید، به ویژه که او تشکیل دولت حسان دیاب را نشانه مثبت از توانایی لبنان برای گذشت از بحران داخلی اعلام کرد. 

روزنامه «اللواء» نوشت: لاریجانی به دمشق و بیروت آمد تا از پایتخت‌های محور مقاومت پشتیبانی کند و سفر او به لبنان پیش از سفر هیات صندوق بین‌المللی پول، موجب شرمساری دولت لبنان است.

روزنامه «جمهوریت» نوشت: لاریجانی در لبنان با «میشل عون» رییس جمهوری، «نبیه بری» رییس مجلس، حسان دیاب نخست وزیر و سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله دیدار و گفت وگو کرد و سفر او پس از رونمایی از تندیس سردار سپهبد سلیمانی فرمانده (شهید) نیروی قدس از طرف حزب‌الله در شهرک «مارون الراس» در جنوب لبنان، اتفاق افتاد.

روزنامه‌های «الشرق»، «الاخبار» و «الدیار» نیز به دیدار لاریجانی در دمشق با «بشار اسد» رییس‌جمهوری سوریه و نیز مقام های لبنان اشاره کردند و نوشتند که این دیدارها برای بررسی وضعیت در حلب و ادلب و نیز اوضاع جاری لبنان پس از اعتراض ها و تشکیل دولت جدید بود.

پایگاه خبری «جنوبیه» لبنان نوشت: رییس مجلس شورای اسلامی ایران از دمشق به بیروت سفر کرد و این سفر یک هفته پس از رسمیت یافتن دولت دیاب و در حالی که وضعیت منطقه و لبنان، بحرانی و  شاهد تنش و تظاهرات است، اتفاق افتاد. 

پایگاه خبری «لبنان ۲۴ » این پرسش را مطرح کرد که آیا سفر لاریجانی به بیروت به دعوت رسمی بود و اگر دعوت رسمی بود از چه طرفی در لبنان صورت گرفت و چرا سفارت ایران در بیروت به جای دولت لبنان این سفر را اعلام کرد.

این پایگاه خبری اشاره کرد: این سفر که چند روز پس از دادن رأی اعتماد مجلس به دولت لبنان اتفاق ‌افتاد، پیامی به کشورهای منطقه و جامعه بین‌الملل است که لبنان یکی از ستون‌های اصلی محور مقاومت است.

لاریجانی در این سفر و  در دیدار دیروز (دوشنبه) با مقام های لبنان خواهان گسترش روابط شد و آمادگی تهران را برای کمک به لبنان در عرصه های اقتصادی و تجاری، صنعتی و دارویی، علمی و فرهنگی، کشاورزی و نظامی اعلام کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha