۲۹ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۹:۴۷
کد خبرنگار: 3043
کد خبر: 83678770
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

تکمیل بلوغ سیاسی رای اولی‌ها با انتخاب اصلح

قزوین- ایرنا- قدرت تامل و انتخاب شاید تنها ویژگی و یا به عبارتی وجه تمایز انسان با دیگر مخلوقات است، قدرتی که از سال های نخست زندگی انسان در زندگی روزمره او نقشی اساسی دارد و در طول عمر نیز در اشکال مختلف از جمله در رخدادهایی مانند انتخابات بروز و ظهور پیدا می‌کند.

قدرت انتخاب با افزایش سن، شرایط زندگی و تحصیلات شکل تازه ای به خود می گیرد که انتخاب برای رشته تحصیلی، شغل، ازدواج و ...  از مهم ترین آنهاست، اما انتخاب اشتباه در این بین می تواند به تباهی انسان ها ختم شود و آثار جبران ناپذیری با خود به همراه داشته باشد.

در عرصه انتخابات نیز انتخاب افراد اصلح بسیار حایز اهمیت است، بویژه افرادی که برای نخستین بار پای صندوق های رای حضور یافته و به اصطلاح رای اولی نامیده می شوند باید با انتخاب فرد یا افراد اصلح استارت بلوغ سیاسی خود را بزنند.

در ۴۰ساله اخیر و پس از پیروزی انقلاب اسلامی واژه انتخاب به یکی از اساسی ترین امور در نحوه اداره کشور تبدیل شده است، واژه ای که در کنار بار ساده معنایی خود توانسته تصمیماتی بزرگ برای اداره و مدیریت کشور را با خود به همراه داشته باشد.

همین مسئله موجب شده تا مردم کشور در این سالها با نگاه ویژه خود به مسئله "انتخاب" افراد اصلح و استفاده از قدرت تعقل و تامل در تعیین سرنوشت کشور سهیم باشند.

اما هر ساله در کنار توصیه ها و سفارشات مختلف بر نحوه انتخاب فرد اصلح، توجه به معیارهای فردی و اجتماعی و تاکید بر بررسی کامل سوابق و برنامه های افراد، "رای اولی ها" به عنوان یک گروه اثرگذار و پرجمعیت در بین رای دهندگان مورد توجه قرار می گیرند.

افراد بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران با رسیدن به سن ۱۸ سال تمام برای نخستین بار می توانند پای صندوق های رای حاضر شوند و در تعیین سرنوشت کشور سهیم شوند.

۹۲۵ هزار نفر در قزوین واجد شرایط رای دادن هستند که از این تعداد ۴۴ هزار و ۳۱۴ نفر رای اولی اند که این رقم نزدیک به پنج درصد کل رای دهندگان را شامل می شوند.

مدرسه باید معیارهای انتخاب درست را به دانش آموزان ارائه کند

 بهراد محمدی از دانش آموزان پایه دوازدهم استان قزوین است، وی که امسال برای نخستین بار اجازه حضور پای صندوق های رای را دارد،می‌گوید: با توجه به این که ما قبلا کمتر در اجتماع و محافل سیاسی حاضر .بودیم پیش زمینه فکری در خصوص انتخاب بین کاندیداهای موجود نداریم و این مدارس و رسانه ها هستند که وظیفه دارند معیارهای انتخاب درست را به ما دانش آموزان ارائه کنند

محمدی افزود: اگرچه رای اولی ها تعدادی اندک از خیل مشارکت کنندگان در انتخابات مجلس شورای اسلامی هستند اما قطعا اگر همین تعداد رای نیز با دید کامل و انتخاب اصلح به صندوق ها ریخته شوند می تواند اثرگذاری زیادی داشته باشد.

این دانش آموز قزوینی افزود: دانش آموزان رای اولی باید با مسائل روز کشور آشنا باشند و نیاز است تا محیط های آموزشی مانند مدرسه به آنها در تحقق این موضوع و دستیابی به شناخت بهتر کمک کنند.

فاطمه کاظمی از دیگر رای اولی های استان قزوین است او که از مدت ها قبل از رسانه ها و فضای مجازی در جریان انتخابات مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است، او می گوید: ما رای اولی ها باید با انتخاب اصلح در سرنوشت کشور تاثیرگذار باشیم.

وی همچنین افزود: پیشرفت تکنولوژی امروز فضایی در اختیار ما قرار داده است تا بتوانیم اطلاعات بیشتری در خصوص نامزدهای انتخابات مجلس کسب کنیم و باید از این بستر موجود برای انتخاب فرد درست بهره گیری داشته باشیم.

تمرین انتخاب درست در محیط مدرسه

احسان اشراقی از دیگر دانش آموزان رای اولی استان قزوین است، او از تجربه خود در مشارکت در انتخابات شوراهای مدرسه می گوید: ما از سال های نخست حضور در مدرسه با مشارکت در انتخابات شورای مدرسه تمرین انتخاب درست را داشته ایم.

این دانش آموز قزوینی همچنین افزود: در این انتخابات گاهی مسئولیت اجرایی را برعهده داشتیم، گاهی نامزد انتخاباتی بودیم و گاهی رای دادیم و قرار گرفتن در این محیط موجب شد تا بتوانیم برای انتخابی درست در اجتماع تمرین داشته باشیم.

اشراقی گفت: برای انتخاب درست امروز نیازمند دریافت و بهره گیری نظرات والدین و معلمان در مدرسه هستیم و باید بتوانیم نگاه ها و دیدگاه های مختلف را در کنار یکدیگر قرار دهیم و به فرد یا افراد اصلح برسیم.

 نخستین رای نشانه رسیدن به بلوغ سیاسی و اجتماعی است

محمد قاسمی دادستان عمومی و انقلاب قزوین نیز در این باره معتقد است مشارکت در انتخابات و رای اولی ها نخستین نشانه رسیدن به بلوغ سیاسی و اجتماعی بوده و باید به عنوان نخستین گام محکم و اثرگذار برداشته شود.

وی اظهار داشت: مهم ترین سرمایه در جهان امروز سرمایه اجتماعی است و جوانان به عنوان مهم ترین داشته ما باید در معرض توجه قرار گیرند که انتخابات می تواند ما را در تحقق این مهم کمک کند.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین بیان کرد: جوانان آینده سازان کشور هستند و نیاز است تا با آموزش های مرتبط و مناسب زمینه های حضور آنان در عرصه های مهم اجتماعی فراهم شود.

قاسمی عنوان کرد: حضور و مشارکت رای اولی ها در انتخابات نشانه بلوغ فکری و سیاسی در این افراد است که باید برای نخستین انتخاب از حمایت خانواده، رسانه و محیط های آموزشی برخوردار باشند تا بتوانند دست به انتخاب درستی بزنند.

وی افزود: رای اولی ها امروز نیازمند آموزش هایی مناسب و بی طرفانه برای انتخاب فرد اصلح هستند که امیدواریم این آموزش ها در بستری مناسب از جامعه به این افراد ارائه شود.

هشت هزار دانش آموز قزوینی رای اولی هستند

مدیرکل آموزش‌ و پرورش قزوین نیز در این باره گفت: هشت هزار و ۳۰۳ دانش آموز در استان قزوین رای اولی هستند که از این تعداد چهار هزار و ۷۲۱ نفر آنان را دانش آموزان پسر و سه هزار و ۵۸۲ نفر آنان دانش آموزان دختر هستند.

خیرالله رحمانی افزود: بر همین اساس تلاش شده تا مفاهیم مرتبط با انتخابی درست و آگاهانه به دانش آموزان ارائه شود.

وی اظهار داشت: دانش آموزان باید بدانند که نقش آنها در تعیین سرنوشت کشور نقشی اساسی است و حق انتخابی که به آنها داده شده یک مسئولیت اجتماعی بزرگ است که باید با انتخاب درست این مسئولیت انجام شود.

رحمانی افزود: توجه به همه ابعاد انتخاب، بیان شاخص های انتخاب درست و ارائه معیارهای فردی و اجتماعی مناسب برای انتخابی اصلح نیز در این مدت در دستور کار مدارس قرار گرفته است.

رای اولی ها پنج درصد واجدان شرایط رای دهی در قزوین 

منوچهر حبیبی رئیس ستاد انتخابات استان قزوین نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرانا با اشاره به جمعیت واجدین شرایط رای دادن در استان قزوین گفت: بر اساس آخرین آمارهای موجود ۹۲۵ هزار و ۴۷۹ نفر در استان قزوین واجد شرایط رای دادن هستند.

وی افزود: از این تعداد ۴۴ هزار و ۳۱۴ هزار نفر آن ها رای اولی ها هستند که نزدیک به پنج درصد کل رای دهندگان را شامل می شود.

رئیس ستاد انتخابات استان قزوین افزود: پیش بینی شده برای این دوره از انتخابات در استان قزوین ۱۰۴۰شعبه اخذا رای که ۷۸۵ شعبه آن ثابت و ۳۸۹ شعبه سیار به کار گیری شود و ۲۰ هزار نفر عوامل اجرایی وظیفه برگزاری انتخاباتی ایمن و سالم را در استان قزوین عهده دار خواهند بود.

حبیبی گفت: در این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی ۱۳۶ نفر برای تصدی کرسی های مجلس با یکدیگر رقابت می کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =