۲ منبر تاریخی نوش‌آباد آران‌وبیدگل ثبت ملی شد

کاشان- ایرنا- رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران‌وبیدگل گفت: ۲ منبر تاریخی شهر نوش‌آباد در آخرین نشست شورای ثبت آثار وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به ثبت ملی رسید.

سید حسین چاکری روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با ایرنا افزود: کار مستندنگاری و تهیه پرونده ثبت این اثرهای با ارزش تاریخی از سوی پایگاه میراث فرهنگی شهر نوش‌آباد انجام شده بود و روز گذشته ثبت نهایی آن در وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور صورت گرفت.

وی بیان کرد: منبر چوبی حسینیه حضرت ابوالفضل (ع) و منبر چوبی حسینیه امام حسین (ع) نوش‌آباد یادگار دوران صفویه و قاجاریه است که شماره ثبت آن پس از فرایندهای معمول، در یک‌ماه آینده اعلام خواهد شد.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران‌وبیدگل یادآور شد: بیش از ۱۰۰ اثر ارزشمند تاریخی در شهر نوش‌آباد وجود دارد که تاکنون ۲۰ اثر آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

۵۰۰ اثر تاریخی، طبیعی و معنوی با ارزش در مجموع در شهرستان آران‌وبیدگل شناسایی شده است که از میان آنها ۱۴۲ مورد تا کنون در فهرست اثرهای ملی به ثبت رسیدند.

شهر نوش‌آباد با جمعیت نزدیک به ۱۲ هزار نفر در فاصله نزدیک به سه کیلومتری آران‌وبیدگل قرار دارد.

شهرستان آران‌وبیدگل با جمعیت بیش از ۱۰۳ هزار نفر در فاصله نزدیک به ۶ کیلومتری کاشان و ۲۱۵ کیلومتری شمال اصفهان واقع شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =