نماینده عراق: واگذاری نقش نیروهای آمریکایی به ناتو، خلاف تصمیم مجلس است

بغداد – ایرنا – عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق مذاکرات دولت با آمریکا برای واگذاری ماموریت نیروهای آمریکایی به پیمان اتلانتیک شمالی " ناتو را مخالف مصوبه پارلمان در اخراج نیروهای خارجی از کشور دانست.

«کریم المحمداوی» امروز دوشنبه در گفت و گویی با بیان این که چنین اقدام ها و توافق هایی با آمریکا نقض تصمیم پارلمان در اخراج همه نیروهای خارجی از کشور است، گفت که پارلمان علیه هرگونه توافق و یا مذاکره عراق با آمریکا در مورد واگذاری ماموریت نیروهای آمریکایی به ناتو خواهد ایستاد.
وی تاکید کرد که تصمیم پارلمان واضح است و تمام نیروهای خارجی نظامی باید اخراج شوند و نیازی به توافق دیگری نیست.
این عضو پارلمان یادآور شد که آمریکا ۸۰ درصد ناتو را تشکیل می دهد و این به آن معنا است که آمریکا با این توافق عراق را ترک نخواهد کرد، بلکه با عنوان جدیدی حضور خواهد یافت.
المحمداوی توضیح داد که دولت اکنون حق ندارد هیچ توافقی برای ابقای هر نیروی نظامی خارجی در عراق انجام دهد بلکه فقط موظف است تصمیم پارلمان را اجرا کند.
وی ادامه داد که پارلمان مانع حضور پنج هزار نیروی نظامی آمریکا که ادعا می کند نیروهای آموزشی هستند خواهد شد چرا که حضور این حجم نیرو جنبه نظامی غیر ضروری دارد.
«گابریل سوما» مشاور ترامپ روز گذشته اعلام کرد که مقام های آمریکایی اکنون در حال مذاکره با اروپا و عراق برای اجرای تصمیم عقب نشینی از عراق در پاسخ به درخواست دولت عراق و پارلمان این کشور است.
وی گفت که مذاکرات اکنون با این شرط در حال انجام است که ناتو جایگزین نیروهای آمریکایی در داخل عراق شود.
سوما با بیان اینکه نیروهای آمریکایی پس از ورود ناتو از عراق خارج می شوند، افزود که ماموریت نیروهای آمریکایی در عراق به ناتو که وظیفه آموزش نیروهای عراقی و اعطای اطلاعات (طبق توافق میان آمریکا و دولت عراق) را داراست انتقال خواهد یافت.
پارلمان عراق پنجم دی ماه گذشته در نشستی فوق العاده رای به خروج نیروهای بیگانه از این کشور داد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha