لیست دیرهنگام برخی اصلاح‌طلبان فارس و حضور پُر رنگ زنان

شیراز-ایرنا- برخی فعالان اصلاح طلب فارس هرچند دیر هنگام و در حالی که از زمان شروع تبلیغات یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی (بیست و چهارم بهمن) پنج روز سپری شده است اما سرانجام لیستی چهار نفره که نیمی از آن را زنان تشکیل می‌دهند، ارایه کردند.

حزب ندای ایرانیان و اراده ملت از احزاب اصلاح طلب استان فارس، روز بیست و هشتم بهمن ۹۸ در حالی که تنها ۲ روز تا زمان اتمام مهلت قانونی تبلیغات باقی مانده است، لیست چهار نفره برای انتخابات پیش رو (دوم اسفند) در شیراز ارایه کردند.

نشست خبری ائتلاف انتخاباتی «ندای ملت» با حضور چهار کاندیدای این ائتلاف که برآمده از بعضی احزاب اصلاح طلب استان فارس از جمله حزب اراده ملت و ندای ایرانیان است با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.

سید احمد موسوی به عنوان رئیس این ائتلاف با انتقاد از اندک بودن زمان برای تشکیل ائتلاف‌ها و بسته شدن لیست‌های مورد حمایت اصلاح طلبان گفت: از مولفه‌های مهم در ارزیابی انتخابات، ۲ امر مشارکت و رقابت است که ضعف در هر یک از این ۲ مولفه سبب برگزاری انتخابات ضعیف و کم رنگ خواهد شد.

وی افزود: اگر دست‌اندرکاران برگزاری انتخابات در کشور، فرصت حضور برای همه جریان‌های سیاسی از جمله اصلاح طلبان را فراهم کنند امیدواریم که در روزهای باقی مانده تا انتخابات دوم اسفند ماه شاهد اعلام حمایت و همراهی سایر گروه‌ها و احزاب اصلاح طلب با این لیست باشیم.

موسوی ادامه داد: ۲ حزب ندای ایرانیان و اراده ملت با رویکرد پاس داشتن قانون اساسی، وارد رقابت انتخاباتی شده‌اند و با وجود مشکلات موجود، برای اعتلای نظام جمهوری اسلامی و کشور، لیست ائتلاف انتخاباتی را ارایه کرده‌اند.

رئیس ائتلاف ندای ملت در پاسخ به این پرسش که آیا در صورت پیروزی لیست ائتلاف یاد شده، پاسخگوی عملکرد کاندیداها خواهید بود، اظهار داشت: مسیری که امروز طی می‌کنیم دوران گذار است و در این دوران امور نسبی است و بر این باوریم که درک عمومی متوجه شرایط است.

موسوی گفت: در دوره پیشین که از میان بیش از ۲۰ حزب، چهارکاندیدا معرفی شدند پاسخگویی درباره عملکرد آنها دشوار بود اما امیدواریم اکنون این شرایط بیش از چهارسال قبل مهیا باشد.

وی درباره شعار ائتلاف ندای ملت برای حضور در رقابت انتخاباتی نیز بیان داشت: «جوانان، عدالت، آزادی، مردم» شعاری است که به عنوان رویکرد این ائتلاف در روزهای باقی مانده از رقابت انتخاباتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۲ نفر از کاندیداهای این ائتلاف اصلاح طلبان مرد است که یکی از آنها به واسطه تصدی مسوولیت‌های گذشته فردی شاخص قلمداد می شود و سه نفر دیگر اعضای این لیست از افراد شاخص نیستند اما از چهره‌های جوان و دانشگاهی هستند.

تبلیغات نامزدهای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در سراسر کشور از ساعت صفر بامداد روز بیست و چهارم بهمن آغاز شد. مهلت تبلیغات برابر قانون یک هفته است و ۲۴ ساعت قبل از اخذ رای (ساعت هشت صبح روز پنجشنبه یکم اسفند ۹۸) پایان می‌یابد.

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی جمعه دوم اسفندماه امسال در سراسر کشور برگزار می‌شود. در استان فارس و چهار استان دیگر، به صورت همزمان انتخابات نخستین میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری نیز برگزار خواهد شد.
سه هزار و ۲۲۷ شعبه اخذ رای در استان فارس برای اخذ رای از سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از واجدان شرایط شرکت در انتخابات دوم اسفند پیش‌بینی شده است.
استان فارس دربرگیرنده ۳۶ شهرستان، ۱۸ نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد که سهم حوزه انتخابیه شیراز و زرقان، چهار کرسی نمایندگی است.
بنا بر اعلام روز یکشنبه ۲۷ بهمن‌ماه رئیس ستاد انتخابات استان فارس، تعداد نامزدهای نمایندگی مجلس در این استان ۳۲۵ نفر است که از این تعداد ۲۹۰ نفر مرد و ۳۵ نفر زن هستند.
سید احمد احمدی زاده افزود:‌ از شروع ثبت‌نام از داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی در استان فارس، ۹۲۴ نفر در این استان اقدام به نام‌نویسی کردند و ۹ نفر نیز حوزه انتخابیه خود را از سایر نقاط کشور به فارس انتقال دادند که در این میان،‌ تاکنون ۱۳۰ نفر از کاندیداهای نمایندگی مجلس انصراف داده‌اند.
بنا بر اعلام معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس، چهار شعبه اخذ رای برای پیروان ادیان الهی (ارامنه، زرتشتیان و کلیمیان) در شهر شیراز در نظر گرفته شده است.
پس از فوت آیت الله اسدالله ایمانی نماینده فقید ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز، یک کرسی مردم این استان در مجلس خبرگان رهبری خالی ماند که تعیین سرنوشت این کرسی در انتخابات همزمان دوم اسفندماه پیش‌بینی شده است.
مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری پنج کرسی دارند که در دوره پنجم، هم‌اینک حضرات آیات سید علی اصغر دستغیب، احمد بهشتی، سید محمد فقیه و علی اکبر کلانتری به نمایندگی از این استان در این مجلس حضور دارند و تکلیف یک کرسی باقیمانده باید در انتخابات میان‌دوره‌ای مشخص شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =