ایران برگزاری انتخابات پارلمانی در جمهوری آذربایجان را تبریک گفت

تهران- ایرنا- سخنگوی وزارت امور خارجه برگزاری موفق انتخابات پارلمانی در جمهوری آذربایجان را تبریک گفت.

به گزارش اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، «سید عباس موسوی»  عصر امروز دوشنبه برگزاری موفق انتخابات پارلمانی در جمهوری آذربایجان را به دولت و ملت این کشور تبریک گفت.

وی با اظهار خرسندی و استقبال از برگزاری انتخابات مذکور در شرایط مطلوب، ابراز امیدواری کرد مناسبات دو کشور بیش از پیش توسعه و تعمیق یابد.

انتخابات زودهنگام ششمین دوره مجلس ملی جمهوری آذربایجان هفته گذشته با رقابت یک هزار و ۳۱۴ نامزد در ۱۲۵ حوزه انتخاباتی در سراسر این کشور به غیر از قره باغ، برگزار شد.

به گزارش کمیسیون مرکزی انتخابات جمهوری آذربایجان ۸۸۳ ناظر بین‌المللی از ۵۹ نهاد و ۵۸ کشور و نیز ۸۹ هزار و ۶۷۶ ناظر محلی برای نظارت بر چگونگی برگزاری این دوره انتخابات مجلس ملی این کشور در این کمیسیون ثبت کردند.

همچنین ۱۹۹ نماینده از ۱۳۲ رسانه بین‌المللی به منظور پوشش خبری ششمین دوره انتخابات مجلس ملی در جمهوری آذربایجان حضور داشتند.  

طبق قانون انتخاباتی جمهوری آذربایجان، انتخابات مجلس ملی این کشور بر اساس نظام انتخاباتی اکثریتی برگزار می‌شود و در سراسر این کشور در مجموع ۱۲۵ حوزه انتخاباتی وجود دارد که از هر حوزه  فقط یک نامزد که بیشترین آرا را به دست آورده باشد، انتخاب می‌شود.

ششمین دوره انتخابات مجلس ملی جمهوری آذربایجان قرار بود در پاییز سال ۲۰۲۰ میلادی برگزار شود، ولی حزب حاکم "آذربایجان نوین" که در پنجمین دوره انتخابات پارلمانی اکثریت کرسی های مجلس ۱۲۵ نفره این کشور را به خود اختصاص داده بود، در اواخر سال گذشته میلادی مبتکر انحلال مجلس و برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام با هدف کمک به "الهام علی اف" رییس‌جمهور آذربایجان در زمینه سرعت بخشیدن به اصلاحات ساختاری در این کشور شد.

 نزدیک به ۲۰ حزب و تشکل سیاسی و اجتماعی جمهوری آذربایجان برای شرکت در این دوره انتحابات مجلس ملی رقابت کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =