یک استاد دانشگاه: فعالیت احزاب سیاسی نباید محدود به ایام خاص باشد

مشهد- ایرنا- عضو هیات علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: احزاب سیاسی در روشنگری جامعه تاثیرگذار هستند لذا فعالیت‌های آنها نباید محدود به ایام خاص از جمله انتخابات باشد.

دکتر علی یوسفی روز دوشنبه در نشستی با عنوان "ما و انتخابات مجلس یازدهم" در دانشگاه فردوسی مشهد افزود: نگاه احزاب در کشور کوتاه مدت است که باید برای سرنوشت جامعه فعالیت آنها تداوم یابد.

وی با اشاره به انتخابات مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در جامعه ما به دلیل کمرنگ بودن احزاب، مردم در چارچوب سیاسی افراد را انتخاب نمی‌کنند.

وی گفت: فعالیت سیاسی احزاب در کشور به ۳۰ درصد نمی‌رسد بنابراین جامعه ما نمی‌تواند به درستی با نامزدهای انتخاباتی آشنا باشد.

عضو هیات علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد افزود: فعالیت احزاب و گروه‌ها اغلب در کلانشهرها بیشتر مشاهده می‌شود و این نگاه در شهرستان‌ها وجود ندارد لذا فردی که در انتخابات حضور پیدا می‌کند نمی‌تواند مسایل کلان کشور را حل کند زیرا نگاه محلی بر فرد حاکم است.

وی با اشاره به مشارکت مردم در این دوره انتخابات ادامه داد: مشارکت مردم در این دوره به احتمال زیاد نسبت به دوره قبل آن به دلیل کمرنگ بودن فعالیت احزاب و افزایش رد صلاحیت‌ها کمتر خواهد بود. 

وی گفت: گروهی در جامعه هستند که رای خاکستری دارند و در شرایط خاص پای صندوق رای می‌روند که به دلیل رد صلاحیت‌ها احتمال دارد در این دوره شرکت نکنند.

وی افزود: این افراد چارچوب نظام را قبول دارند اما به مسوولان و متصدیان جامعه اعتماد ندارند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در شرایط کنونی گرایش نامزدها بر محله گرایی است و تنها به فکر منطقه خود هستند که این نگاه، آنان را از اهداف ملی باز می دارد.

عضو هیات علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه فرودسی مشهد نیز در این نشست گفت: اهمیت انتخابات را نباید مورد تردید قرار دهیم. 

دکتر وحید سینایی افزود: برخی رد صلاحیت ها برای ما مخاطرات جدی دارد زیرا مشارکت مردم را کاهش می‌دهد.

وی ادامه داد: در راستای اعتماد مردم باید بین حاکمیت با انتخابات پیوند ایجاد کنیم تا مردم از آن فاصله نگیرند.

وی گفت: برخی نهادها به دنبال بی اعتبار کردن انتخابات هستند به طوری که هر روز حاکمیت ملی را تضعیف می‌کنند.

این استاد دانشگاه افزود: برخی اقدام‌ها سبب شده است مجلس شورای اسلامی در موقعیت ضعیف قرار بگیرد که این امر سبب شده از جایگاه قانونگذاری ملی به قانونگذاری محلی عدول کند. 

وی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی در قانون اساسی از جایگاه والایی برخوردار است اما برخی نهادها نمی گذارند در مکان واقعی خود باشد.

وی گفت: در این دوره از انتخابات بیشتر مشارکت مردم در حوزه‌های کوچکتر است و در کلانشهرها با کاهش مشارکت روبرو می‌شویم.

عضو دیگر هیات علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی نیز در این نشست گفت: یکی از منابع قدرت مردم هستند که می توانند مجلسی کارآمد تشکیل دهند.

دکتر روح الله اسلامی افزود: اگر مردم نمایندگانی دارای تخصص و متعهد انتخاب کنند می توانیم مجلسی کارآمد و قوی داشته باشیم.

وی ادامه داد: اگر برای مجلس ما افراد کار آمد و دارای تخصص انتخاب شوند نگاه محلی به ملی تبدیل می شود.

وی گفت: مهمترین عاملی که می تواند نگاه نمایندگان مجلس شورای اسلامی را از محلی به ملی تبدیل کند احزاب قوی هستند.

این استاد دانشگاه افزود: در این دوره از انتخابات با تعداد بسیاری از نامزدها رو برو هستیم که نیاز است مردم در انتخاب خود دقت کافی داشته باشند.

اسلامی ادامه داد: بین احزاب شکاف وجود دارد که این امر سبب می‌شود با تصمیم اشتباه آنان افرادی وارد مجلس شوند که نگاه محلی داشته باشند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =