جشنواره خوارزمی صحنه بین‌المللی برای ارزیابی طرح‌های پژوهشی و نوآوری است

تهران- ایرنا- معاون مدیرکل یونسکو دربخش علوم طبیعی گفت: جشنواره بین‌المللی خوارزمی صحنه ارزیابی طرح‌های پژوهشی و نوآوری است که متخصصان در حرفه‌های مختلف را به قرارگرفتن در مسیر علم و توسعه دانش علمی ترغیب می‌کند.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، « شمیلا نیربدوله » در پیامی به سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی خوارزمی که روز دوشنبه در آیین اختتامیه و معرفی برگزیدگان این جشنواره ارایه شد، اظهار داشت: موضوع محمد بن موسی خوارزمی یکی از موضوعات نوآورانه و تعاملی است. در قرون هشتم و نهم این دانشمندان فارسی زبان به واسطه مطالعه و ترجمه آثار مختلف از سراسر جهان، در توسعه حوزه‌های مختلف علوم از جمله مثلثات، نجوم، جغرافیا و نقشه کشی نقش مهمی داشته است.

وی بیان کرد: خوارزمی با تلفیق ایده و هوش به مفهوم صفر پی برد و آن را برای اختراع جبر و هموار نمودن مسیر ریاضیات جدید و فیزیک به کار برد.

معاون مدیرکل یونسکو افزود: روایت اکتشاف و گفتگو در تاریخ علم و فناوری نقش محوری دارد، این موضوع نشان می‌دهد که علم ذاتا یک امر مشارکتی است. تمامی اکتشافات علمی، محصول مباحثه و گفتگوی منطقی و خرد ورزانه هستند، به همین دلیل نوآوری در حمایت از توسعه علم و ترویج تعامل بین علوم معنا پیدا می‌کند. یونسکو در این زمینه به ویژه در زمینه توسعه پایدار، نقش تعیین کننده‌ای را ایفا می‌کند. ما همچنین توسعه اکوسیستم نوآوری را در سطح ملی تسهیل می‌بخشیم.

وی ادامه داد: علاوه بر این به ایجاد زمینه‌های نوآوری مانند مراکز رشد فناوری، پارک‌های علم و شهرهای هوشمند کمک می‌کنیم و در نهایت از نوآوری مردمی در جوامع محلی حمایت می‌کنیم.

معاون مدیرکل یونسکو در بخش علوم طبیعی افزود: نوآوری همچنین موجب می‌شود تا علم بیشتر در دسترس قرار گیرد، در همین راستا یونسکو با همکاری مراکز علمی و موزه ها، نمایشگاه های علم، فناوری و نوآوری را توسعه می‌بخشد و از مطالعات و گفتمان ‌علمی در زمینه موضوعات مرتبط با ارتباطات علمی حمایت می‌کند و مشارکت زنان و دختران را در زمینه‌های علمی، فناوری، مهندسی و ریاضیات ارتقا می‌بخشد و از طریق اعطای جوایز بین‌المللی معتبر الگوها را شناسایی کرده و به رسمیت می‌شناسد.

وی یادآور شد: جشنواره بین‌المللی خوارزمی به تمامی اهداف یونسکو جامه عمل می‌پوشاند، هر ساله جوایز نقدی را به طرح‌های ارزشمند پژوهشی و نوآوری اعطا می‌کند و متخصصان در حرفه‌های مختلف را به قرار گرفتن در مسیر علم و توسعه دانش علمی ترغیب می‌کند.

معاون مدیرکل یونسکو گفت: علم به مثابه بهره گرفتن از دانش پیشینیان و ادامه مسیر آنان است. امیدواریم سی و سومین جشنواره بین المللی خوارزمی، الهام بخش  شما برای ادامه مسیر پیشرفت دانشمند پیشگام یعنی محمد بن موسی خوارزمی باشد.

به گزارش ایرنا، جشنواره بین‌المللی خوارزمی همه ساله به همت سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و به منظور شناسایی، معرفی و حمایت از مبتکران، فناوران و دانش پژوهان برجسته کشور در پژوهش های کاربردی، بنیادی، توسعه ای و نوآوری علمی برگزار می‌شود.

صبح امروز (دوشنبه) از ۱۵ طرح برگزیده سی و سومین جشنواره بین‌المللی خوارزمی با حضور رییس جمهوری، وزیر علوم و معاون علمی رییس جمهور تجلیل شد. از میان ٣٢٨ طرح که امسال به دبیرخانه جشنواره ارایه شده است،  ١٠ طرح داخلی و ۵ طرح خارجی به عنوان طرح برگزیده معرفی و تجلیل شدند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =