دشمنی بشر با کره خاکی سوژه‌ای برای ساخت انیمیشن

تهران- ایرنا- انیمیشن سمپاش که با تهیه‌کنندگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تولید می‌شود به موضوع تغییرات اقلیمی کره زمین و دشمنی بشر با کره خاکی می‌پردازد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، فرنوش عابدی که کارگردانی انیمیشن سمپاش را بر عهده دارد، درباره ساخت این اثر گفت: سمپاش که در مرحله پیش تولید و ساخت شخصیت‌ها و فضا قرار دارد، برای مخاطب نوجوان به بالا ساخته می‌شود. برای ساخت سمپاش از تکنیک سه بعدی رایانه‌ای استفاده می‌کنم.

وی درباره داستان و موضوع انیمیشن سمپاش توضیح داد: در شهری ناکجاآباد، ارتشی از سربازان سم‌پاش مأموریت دارند هر گونه گیاه و رستنی را از بین ببرند. این در حالی است که یکی از سربازان پی به بی‌خطر بودن و حتی مفید بودن گیاهان می‌برد. پس از پیدا کردن اتفاقی یک گیاه سبز، این سرباز در تلاش برای حفظ آن می‌شود در حالی که خود را به مخاطره می‌اندازد.

عابدی درباره دغدغه خود برای پرداختن به موضوع مدنظر در انیمیشن سمپاش، تأکید کرد: با توجه به تغییرات اقلیمی کره زمین و دشمنی بدون توقف و به دور از عقلانیت بشر با کره خاکی، گرم شدن و نابودی تدریجی کره خاکی و خانه‌مان و آینده‌ای ناامید کننده برای آینده زیست بشر، به نظر می‌رسد بزرگ‌ترین تهدید در طول تاریخ انسان برای حیات انسان اتفاق می‌افتد. از این رو به این موضوع در انیمیشن سمپاش پرداختم.

وی اظهار کرد: سمپاش با نگاهی نمادین به این اتفاق خطیر، می‌تواند به موضوعی جهانی و فراگیر بدل شود و به موفقیتی جهانی مبدل شود.

کارگردان سمپاش در پایان سخنان خود درباره زمان پایان ساخت این اثر انیمیشن، گفت: اگر همه چیز به موقع پیش برود، برای جشنواره دوسالانه پویانمایی کانون پرورش فکری، یعنی اوایل زمستان سال ۱۳۹۹، این انیمیشن آماده می‌شود.

کتاب «گوسفندی که می‌خواست بزرگ باشد، خیلی بزرگ» به چاپ سوم رسید

کتاب گوسفندی که می‌خواست بزرگ باشد، خیلی بزرگ اولین و معروف‌ترین کتاب، ژوزف تئوبالد نویسنده و تصویرگر است که بسیار مورد توجه قرار گرفت و باعث شد تا او بعدها کتاب‌های دیگری بر اساس داستان برفی شخصیت اول این کتاب، کتاب‌های دیگری بنویسد.

تئوبالد در سال ۲۰۰۴ کتاب گوسفندی که می‌خواست بزرگ باشد، خیلی بزرگ را منتشر کرد و برای آن موفق به دریافت جایزه ماکمیلان شد که به نویسندگان و تصویرگران نوظهور داده می‌شود.

نورا حق‌پرست، مترجم این کتاب است که تاکنون به بیش از ۱۰ زبان ترجمه شده است. کتاب گوسفندی که می‌خواست بزرگ باشد، خیلی بزرگ مناسب کودکان بالای ۴ سال است.

از این نویسنده و تصویرگر کتاب دیگر او با عنوان گوسفندی که عصبانی بود، خیلی عصبانی هم در انتشارات کانون پرورش فکری به چاپ رسیده است. ماروین و مولی نام سومین کتاب از مجموعه است که در ایران ترجمه نشده است.

کتاب «گوسفندی که می‌خواست بزرگ باشد، خیلی بزرگ» که برای اولین بار در سال ۱۳۸۴ در انتشارات کانون پرورش فکری به چاپ رسید، در چاپ سوم، در فروشگاه‌های محصولات فرهنگی هنری کانون و مجموعه شهر کتاب در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.

شمارگان این کتاب تاکنون به ۲۵هزار نسخه رسیده است.

کتاب‌های ژوزف تئوبالد در ایران بسیار مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته است و در سال‌های اخیر از پرخواننده‌ترین کتاب‌های مراکز کانون در سراسر کشور به‌شمار می‌رود.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =