دریافت مدال خادم القرآنی آغاز راه خدمت به کلام الهی است

تهران – ایرنا - معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: دریافت مدال خادم‌القرآنی، آغاز راه خدمت به قرآن است و به هیچ وجه پایان خدمت به کلام الهی نیست.

به گزارش روز دوشنبه معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عبدالهادی فقهی‌زاده در سومین مجمع عمومی خادمان قرآن کریم با بیان این مطلب، شئون قرآن را از سه منظر بلاغ، بیان و تجلی بخشیدن به آموزه های وحیانی در عرصه عمل مورد بررسی قرار داد و گفت:  قرآن نیامده است که فقط خوانده یا فقط حفظ یا صرفاً تبیین شود، بلکه قرآن پیش از هر چیز و بیش از هر چیز آمده که در عینیت جامعه تحقق پیدا کند و اعمال صالح گوناگون را رقم بزند.

وی افزود: دل خوش نکنیم که نسخه الهی هدایت بشر را نیک می‌خوانیم، هرچند که این بسیار مهم است. همچنین دل خوش نکنیم که فقط آن را حفظ کنیم که البته این نیز بسیار مهم است. بلکه باید بیش از اینها دل خوش باشیم اگر عامل به قرآن باشیم.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: حال که گردهم جمع شده‌ایم تا با همدلی برای حال و آینده قرآن در جمهوری اسلامی ایران که حاصل خون شهیدان و عملکرد خالصانه عالمان نیک‌اندیش و خردورز است، اندیشه و عمل کنیم، اندکی خود را به فراموشی بسپاریم.

فقهی‌زاده از چالش‌های معرفتی و عملی قرآن سخن گفت و افزود: چه قاری قرآن باشیم و تجلی خدمتگزاری ما در این عرصه درخشان و پر اهمیت باشد و چه حافظ قرآن باشیم و تجلی عمده خدمتگزاری ما در این عرصه نورانی باشد یا اگر خدمتگزاری در عرصه مدیریت قرآنی و ساماندهی همه توش‌ها و توان‌ها برای فراهم کردن زمینه مناسبت‌تر برای حضور قرآن در جای جای زندگی مردم باشیم، این چالش‌ها ما را در نوردیده است.

وی با تأکید بر اینکه مدیون همه کسانی هستیم که در این سرزمین مقدس به نام قرآن کریم و برای قرآن کریم نفس می‌کشند، گفت: ادعای این افراد البته اغلب از امثال بنده کمتر است. ما وامدار نسل جدیدی هستیم که آرزوی ما در سال‌های اول انقلاب این بود که آنها در پرتو قرآن کریم پاکیزه‌تر ببینند، پاکیزه‌تر بشنوند و پاکیزه‌تر بیندیشند و عمل کنند. در بسیاری از موارد، ما به این هدف عالی نرسیده‌ایم. موانع گوناگون بر سر راه ما نشسته است که البته برخی از موانع را بر سر راه ما نشانده‌اند، گویی که قرار نیست چیزی از این موانع کم کنند.

در عرصه توسعه فعالیت‌های قرآنی که معبر است و هرگز هدف نیست و البته توسعه فرهنگ قرآنی هدف اصلی است، آنچه در آیات قرآن نیز به آن اشاره شده است در قالب بیان اهداف نزول قرآن یا بیان اهداف بعثت پیامبران است.

وی افزود: عدالت و نماز به تعبیر یکی از بزرگان عرصه تفسیر و خدمتگزاری به قرآن کریم و معارف اهل بیت(ص) دو شاخصه تراز اول جامعه دینی است. ما از رهگذر فعالیت‌های قرآنی می‌خواهیم فرهنگ قرآنی را در وهله اول در خودمان تجلی ببخشیم و در ادامه نسلی مانند خودمان بپرورانیم.

فقهی زاده تاکید کرد: ما باید چالش‌های فعالیت‌های قرآنی و چالش‌های توسعه فرهنگ قرآنی را بشناسیم و برای رفع آنها وارد عمل شویم.

وی افزود: در زمینه اضافه کردن فعالان ممتاز قرآنی که عدد آنها کمتر از ۴۰ نفر است، قدم‌هایی برداشته شده است و از نظر اداری وظیفه من است که با حمایت از تصمیمی که در این جلسه گرفته شده است، پیگیری‌های مربوط به آن را انجام دهم و ان‌شاءالله به نتیجه برسد.

سومین مجمع عمومی انجمن خادمان قرآن کریم با هدف تصویب نهایی اساسنامه، تشکیل شد و بر اساس آن اصلاحات امور تخصصی و کارگروه‌ها و کارشناسی‌ها مورد بررسی قرار گرفت.

با توجه به اینکه مجمع به حد نصاب نرسیده بود، اساسنامه به تأیید اعضا رسید و تصویب آن به جلسه فوق‌العاده موکول شد. جلسه فوق‌العاده این مجمع روز چهارم اسفندماه در سالن اجتماعات معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود. تشکیل مجمع فوق‌العاده به لحاظ قانونی با هر تعداد و تصویب اساسنامه در آن بدون اشکال است.

در این مجمع بیشتر مباحث در زمینه اصلاح اساسنامه از جمله ارکان، ساختار، تعداد اعضاء امنا، شورای عالی و مسائل حقوقی و مالی و حسابرسی بود.

همچنین در بخشی از این نشست، پیشنهادی مبنی بر الحاق فعالان ممتاز و برگزیده قرآن به جمع خادمان قرآن کریم از سوی معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح شد که به تأیید اعضای مجمع رسید تا در سال ۱۳۹۹، فعالان برگزیده و ممتاز هم به افتخار درجه خادمی قرآن نائل شوند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =