دریادلان سواحل مکران آماده خلق حماسه‌ای دیگر

چابهار- ایرنا- دریادلان سواحل مکران پس از حضور حماسی خود در مراسم راهپیمایی یوم الله ۲۲ بهمن در کمتر از ۱۵ روز آماده خلق حماسه‌ای دیگر در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی هستند.

به گزارش ایرنا، برگزاری انتخابات در ایران اسلامی در طول ۴۰ سال گذشته یکی از راه‌های نزدیکی دلها و به نمایش گذاشتن اقتدار و مردم سالاری بوده است و در این ارتباط مردم حوزه انتخابیه چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند با آمادگی کامل در انتظار خلق حماسه‌ای دیگر در دوم اسفند هستند.

انتخابات امسال با توجه به گسترش شبکه‌های اجتماعی، ارتباطات گسترده مجازی هواداران نامزدها و افراد توانمند تایید شده می‌تواند پرشورتر از گذشته برگزار شود و بار دیگر مردم در صف‌های بهم فشرده رای‌گیری دشمنان را ناامیدتر از گذشته خواهند کرد.

شبکه‌های اجتماعی در انتخابات امسال هزینه‌های نامزدهای انتخاباتی را به مراتب کاهش داده است و با توجه به امکانات نظام مقدس جمهوری اسلامی و وجود برق، تلفن و اینترنت در مناطق مختلف می‌توان گفت این رفاه به شور انتخاباتی کمک شایانی می‌کند.

 مجلس شورای اسلامی به عنوان رکن رکین قانون گذاری و نظارت، جایگاه ویژه، حساس و تعیین کننده‌ای در پیشبرد امور کشور دارد و انتخاب هشت نماینده در ۶ حوزه انتخابیه سیستان و بلوچستان می‌تواند به حل و فصل مشکلات کمک و بهتر زمینه توسعه این منطقه را هموار کند.

انتخابات در سیستان وبلوچستان بویژه حوزه انتخابیه چابهار همیشه با حضور قشرهای مختلف شیعه وسنی، بلوچ و سیستانی، فارس و بلوچ در کنار هم برگزار می‌شود. انتخابات نمایش گذاشتن وحدت و همدلی و انسجام قبایل و قشرهای مختلف مردم در سواحل مکران است.

مشارکتبانوان در استان سیستان وبلوچستان با توجه به بافت مذهبی و قبیله‌ای یکی از نقاط قوت است که هر سال این حضور پررنگ تر شده است.

شماری از مردم حوزه انتخابیه چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند در مجلس شورای اسلامی به خبرنگار ایرنا اظهار داشتند: شرکت در انتخابات وظیفه شرعی و قانونی است تا به جهانیان نشان دهیم تمام قدرت نظام به صندوق‌های رای است.

عرفان جدگال یکی از دانشجویان جوان چابهاری گفت: خیلی خوشحال هستم که نظام مقدس جمهوری اسلامی امسال به چندین کاندیدای جوان اعتماد و آنان را تایید صلاحیت کرده تا قشرهای مختلف مردم به افراد مورد نظر رای داده تا شاهد پیگیری بهتر امورات توسط افراد چابک و پرانرژی باشیم.

محمدعلی رئیسی نیز افزود: انتخاب دست مردم است و نباید عده‌ای دنبال روی تبلیغات دروغین برخی نامزدها باشند باید با علم و آگاهی، تخصص و برنامه‌های مهم و عملیاتی نامزدها رای دهند.

محمد گرگیج یکی از کارگران نیز گفت: به کسی باید رای دهیم که دلسوز مردم و جامعه باشد.

عارف بلیده نیز بیان کرد: امسال رای اولی هستم و خیلی خوشحالم که در انتخابات شرکت می‌کنم و می‌توانم در سرنوشت حوزه انتخابیه و انتخاب یک نماینده اصلح شریک باشم.

رضا جهانتیغ نیز ادامه داد: مردم نباید براساس قومیت و یا فامیل و جناح رای دهند بلکه باید تمام برنامه‌های نامزدهای مختلف را بررسی و با درک و شعور بالای سیاسی رای خود را به صندوق بریزند تا در سراسر ایران اسلامی و این حوزه انتخابیه شاهد راه یافتن افرادی قوی باشیم.

بیش‌از پنج هزار نفر، کار برگزاری انتخابات در چابهار را برعهده دارند

معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار گفت: پنج هزار و ۲۰۰ نفر عوامل اجرایی، بازرسی، نظارت و امنیت برگزاری انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی را در حوزه انتخابیه چابهار، نیکشهر و قصرقند بر عهده دارند.

رحمدل بامری روز در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ۲۹۹ شعبه اخذ رای شامل ۱۱۷ شعبه ثابت و ۱۸۲ شعبه سیار در حوزه انتخابیه چابهار پیش‌بینی شده و انتخابات در تمام شعب به صورت آنلاین و الکترونیکی برگزار می‌شود.

وی بیان کرد: برای افراد واجد شرایط شناسنامه و کارت ملی و یا شناسنامه‌ای که کدملی داشته باشد الزامی و پس از احراز هویت می‌تواند رای خود را به صندوق بیندازند.

فرماندار چابهار افزود: امکان رای تکراری، به سن قانونی نرسیده، شناسنامه جعلی و متعلق به دیگری و فوتی در این انتخابات هرگز وجود ندارد و می‌توان گفت علاوه‌بر این شروع و تجمیع انتخابات هم به صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: رعایت قانون، سلامت انتخابات، امنیت انتخابات، زمینه مشارکت حداکثری وظیفه ستاد انتخابات حوزه انتخابیه چابهار است.

بامری گفت: تاکنون ۲۱ نامزد انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از ٢۴ بهمن تبلیغات انتخاباتی خود را در شهرستان‌های چابهار، کنارک و قصرقند آغاز کرده‌اند.

وی بیان کرد: آگهی اسامی و مشخصات نمایندگی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در اجرای ماده ۳۶ آیین‌نامه اجرایی و قانون انتخابات مجلس نیز در حوزه انتخابیه چابهار منتشر شده و تبلیغات انتخاباتی نامزدها تا ۲۴ ساعت قبل از شروع اخذ رای ادامه خواهد داشت.

فرماندار چابهار ضمن درخواست از نامزدهای نمایندگی مجلس برای رعایت قوانین مربوط به تبلیغات، تصریح کرد: فعالیت‌های تبلیغاتی و تخلفات احتمالی نامزدها توسط کمیته‌های انتخاباتی رصد خواهد شد.

وی بیان کرد: کمیته‌های پیشگیری از تخلفات، اجرایی، اطلاع‌رسانی و تبلیغات، فناوری و پشتیبانی در فرمانداری چابهار برای برگزاری هرچه بهتر انتخابات تشکیل شده است.

بامری اظهار داشت: حوزه انتخابیه چابهار، کنارک، قصرقند، شهر و بخش مرکزی نیکشهر یکی از ۶ حوزه انتخابات مجلس شورای اسلامی سیستان و بلوچستان است که به مرکزیت چابهار یک نماینده دارد.
 
وی گفت: تمام تمهیدات لازم برای برگزاری هرچه با شکوه‌تر برگزار کردن یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در نظر گرفته شده است.

معاون استاندار سیستان و بلوچستان بیان کرد:  رعایت حق الناس، قانون‌مداری و صیانت از آرای مردم بسیار مهم و حائز اهمیت است.

وی افزود: امیدواریم با رعایت قانون توسط ستادهای تبلیغاتی، انتخاباتی سالم و در امنیت کامل با حضور حداکثری مردم و تجلی یوم الله دیگری را شاهد باشیم. 

بامری  با اشاره به رعایت اخلاق و قانونمداری ۲ تکلیف مهم نامزدها افزود: براساس موارد قانون انتخابات تمامی نامزدها موظف به اجرای قانون هستند.

وی تصریح کرد: اجرای قانون انتخابات بر عهده فرمانداری هاست و ما نیز تلاش می‌کنیم انتخابات در سلامت و امنیت کامل بر مدار قانون و با رعایت امانتداری و حق الناس در دستور کار خود قرار گیرد.

فرماندار چابهار  گفت: همدلی باید در بین تمامی عوامل انتخابات حاکم باشد و بازرسان نیز تعامل خوبی با عوامل اجرایی داشته و با دقت نظر و عمل بر اساس قانون این مسوولیت خطیر را به خوبی به انجام برسانند.

وی با اشاره به اصل بی طرفی عوامل انتخابات اظهار داشت: هر فردی از هر جناحی توسط مردم انتخاب شود برای مجریان تفاوتی ندارد؛ بلکه مهم رعایت دقیق آیین نامه‌های اجرایی، رعایت سلامت و دقت در روند برگزاری انتخابات است.

معاون استاندار سیستان و بلوچستان با تاکید بر فراهم کردن بستر مناسب برای حضور پرشور و مشارکت حداکثری مردم در انتخابات گفت: رای اولی‌ها اولین حضور سیاسی خود را تجربه می‌کنند که بسیار سرنوشت ساز است.

وی افزود: در واقع جشن تکلیف حق انتخاب و حق حضور آگاهانه،با بصیرت و ترغیب دیگران در مدیریت جامعه است.

بامری بیان کرد: رای اولی‌ها با مشارکت حداکثری و حضور آگاهانه در این نبرد سیاسی دشمن را مایوس و نا امید می‌کنند.

به گزارش ایرنا، سیستان و بلوچستان با ۶ حوزه انتخابیه دارای ۸ کرسی در مجلس شورای اسلامی است.

حوزه انتخابیه زابل ۲ نفر، زاهدان ۲ نفر، خاش یک نفر، سراوان یک نفر، ایرانشهر یک نفر و چابهار یک نفر نماینده در مجلس شورای اسلامی دارند.

۱۲۲ داوطلب نمایندگی مجلس شورای اسلامی در سیستان و بلوچستان از ۳۶۰ نفر ثبت نام کننده  توسط شورای نگهبان تایید صلاحیت شدند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =