مدارس سمپاد مهارتی گامی در جهت بهبود اقتصاد است

مشهد- ایرنا- معاون وزیر و رییس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان گفت: مدارس سمپاد مهارتی گامی در جهت تغییر وضعیت اقتصاد کشور به سوی بهبود است.

 فاطمه مهاجرانی روز دوشنبه در مراسم افتتاح "هنرستان دخترانه استعدادهای درخشان سعدی" در مشهد به عنوان نخستین هنرستان سمپادی کشور افزود: مهارت در اقتصاد کشور نقش پررنگ و مهمی دارد و در این راستا مدارس سمپاد مهارتی از موارد جدی است که می‌تواند به زیست بوم اقتصاد کشور کمک کند.

وی ادامه داد: آموزش و پرورش خراسان رضوی همیشه در همه طرح‌ها و حوزه‌های مختلف سربلند و پیشتاز بوده و در این بین افتتاح نخستین هنرستان استعدادهای درخشان کشور یک اتفاق ویژه و جدید است که جای تقدیر دارد.
وی گفت: امروزه کشورهای توسعه یافته دو مولفه مهم علم و مهارت را به هم پیوسته می‌دانند و در این راستا سمپاد مهارتی می‌تواند این دو موضوع مهم را ترکیب و تلفیق نماید.

مهاجرانی با بیان اینکه دانش آموزان سمپادی در سه مولفه مهارت حل مسئله، تفکر خلاق و تفکر نقاد پیشرو هستند، افزود: در مدارس سمپاد مهارتی بستری از مهارت‌ها تعریف می‌شود تا دانش‌آموزان با علاقه‌مندی مهارت مورد نظر خود را انتخاب نمایند و با خلاقیت و نوآوری نگاه تازه به صنعت و اقتصاد داشته باشند.

وی ادامه داد: نقطه تمایز سمپاد مهارتی با سایر هنرستان‌های فنی، پرورش انسان‌های توانمندتر است تا به کمک حوزه صنعت بشتابند لذا برای نخستین بار در کشور این نوع هنرستان در استان خراسان رضوی آغاز به کار می‌نماید.

وی گفت: باید در دستگاه تعلیم و تربیت سهم خود را در تحقق بیانیه گام دوم انقلاب ایفا نماییم و راه اندازی سمپاد مهارتی می‌تواند گامی در این مسیر باشد. 

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: مهارت آموزی امروزه ضرورت و نیاز کشور است و آموزش و پرورش این استان که در بسیاری از طرح ها و ایده ها در کشور پیشرو بوده است با راه‌اندازی اولین هنرستان استعدادهای درخشان کشور در جهت تحقق این نیاز جامعه قدم برمی‌دارد.

قاسمعلی خدابنده افزود: حدود ۴۳ درصد دانش آموزان مقطع متوسطه استان در رشته‌های فنی و حرفه‌ای و کار و دانش تحصیل می‌کنند که برخلاف پهناوری و پراکنده بودن مناطق آموزشی این آمار از میانگین کشوری بالاتر است.

وی ادامه داد: تلاش داریم با توسعه هنرستان‌ها، تجهیز کارگاه‌ها، بهبود کیفیت آموزشی و ارتقای دانش و مهارت نیروی انسانی متخصص این آمار را به ۵۰ درصد ارتقا دهیم.

وی گفت: جوامع توسعه یافته به این نتیجه رسیده‌اند که توسعه پایدار بدون اشتغال پایدار حاصل نخواهد شد، همچنین امروزه رویکرد آموزش در دنیا تغییر یافته و در نظام‌های تعلیم و تربیت دنیا آموزشی مفید، موثر و اثرگذار است که منجر به اشتغال‌زایی و کارآفرینی شود و در این راستا هنرجویان سمپاد مهارتی می‌توانند علاوه بر اشتغال‌زایی، به عنوان یک کارآفرین به تحقق این توسعه کمک کنند.

خدابنده افزود: رهبر فرزانه انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب هفت شاخص را برای جامعه بسیار ضروری دانستند که دستگاه تعلیم و تربیت می‌تواند در جهت تحقق و ارتقای این شاخص‌ها از جمله علم و پژوهش، معنویت، سبک زندگی ایرانی اسلامی و اقتصاد قوی نقش کلیدی ایفا کند.

وی ادامه داد: اگر قرار است قدرتمند شویم باید اقتصاد قوی داشته باشیم و این اقتصاد باید دانش محور باشد و برای تحقق این اقتصاد باید از مولفه‌هایی همچون نیروی انسانی کارآمد، فرآیندها و رویه های مناسب و فناوری اطلاعات بهره گیریم تا به اهداف خود برسیم.

وی گفت: مدارس سمپاد و بویژه هنرستان های استعدادهای درخشان می‌توانند با پرورش انسان های خلاق، با استعداد و تاثیرگذار به ارتقای نیروی انسانی که مهمترین مولفه توسعه و اقتصاد دانش محور است کمک کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =