معامله قرن دستور کار وزیران خارجه اروپا با «ولتاژ بالا»

لندن–ایرنا– مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه از دستورکار نشست وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا درباره طرح ادعایی رئیس‌جمهوری آمریکا درباره صلح خاورمیانه موسوم به «معامله قرن» خبر داد.

جوسپ بورل در آستانه برگزاری نشست امروز به خبرنگاران افزود: بحث‌هایی با ولتاژ بالا در دستور کار قرار دارد و به طور یقین درباره روند صلح خاورمیانه گفت وگو خواهیم کرد.

تحولات لیبی و اینکه این کشور روزانه ۶۰ میلیون دلار نفت خود را نمی تواند بفروشد از دیگر موضوعاتی  است که در دستورکار جلسه وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا قرار دارد.  

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا سه‌شنبه ۸ بهمن‌ماه همراه با بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در کاخ سفید حاضر شد و با رونمایی از طرح سازش‌کارانه خود موسوم به «معامله قرن» اعلام کرد که این طرح، شهر قدس را پایتخت یکپارچه رژیم صهیونیستی می‌داند.

وی همچنین دو هفته پیش از انتخابات پارلمانی فروردین ماه رژیم صهیونیستی، با امضای سندی حاکمیت این رژیم بر بلندی های جولان که در جنگ ۱۹۶۷میلادی اشغال شده بود را به رسمیت شناخت.

اقدام غیرقانونی دولت آمریکا در این زمینه خشم جامعه مسلمانان و اعراب را برانگیخت و با واکنش های منفی جامعه جهانی روبرو شد.

شخصیت‌های سیاسی در کشورهای مسلمان نیز به این طرح واکنش نشان داده و بیشتر دولت‌های اروپایی و اتحادیه اروپا واکنش سردی را به ابتکار ترامپ نشان داده و بر لزوم از سرگیری مذاکرات روند صلح خاورمیانه تأکید کرده‌اند.

اعضای اتحادیه اروپایی شورای امنیت سازمان ملل متحد دیروز در حاشیه نشست شورای امنیت سازمان ملل تاکید کردند تنها مرزهای شناخته شده ۱۹۶۷ در سرزمین‌های اشغالی را به رسمیت می‌شناسند و تداوم شهرک‌سازی در سرزمین‌های اشغالی را مغایر قوانین بین‌المللی می‌دانند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =