اصل خدمت به محرومان و مستضعفان حد و مرز ندارد

بیرجند - ایرنا - نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند گفت: اصل خدمت به محرومان و مستضعفان حد و مرز ندارد و چهار شهرستان مرزی استان استحقاق ویژه دارند.

حجت‌ الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی روز دوشنبه در دیدار رییس سازمان اموال و املاک بنیاد مستضعفان که معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی نیز حضور داشت افزود: باید توجه داشت که مستضعفان آنجا با مستضعفان بقیه شهرستان‌ها تفاوتی ندارند و همه‌ محرومان و مستضعفان شهرستان‌ها باید مورد توجه قرار گیرند.

وی گفت: برنامه‌ها باید برای تمامی محرومان استان که مشکل کار، شغل، معیشت و غیره دارند عادلانه و یکسان باشد.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی خواستار توجه ویژه به شهرستان‌های مرزی استان شد و افزود: بارها به بنیاد مستضعفان، برکت، کمیته امداد و باقی نهادها یادآور شده‌ایم افراد، اشخاص، خانواده‌ها و محرومان چهار شهرستان مرزی را مدنظر قرار دهند.

وی اظهار داشت: همواره یاد سردار سرافراز شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و همراهان وی را به عنوان اسوه و الگو در جامعه انقلابی بزرگ می‌شماریم.

حجت‎ الاسلام و المسلمین عبادی گفت: این موضوع که درآمدهای بنیاد مستضعفان در این استان نباید به خارج استان برود، بسیار درست است.

وی با اشاره به نقدهایی که به بنیاد مستضعفان می‌شود گفت: وقتی بنیاد مستضعفان قطعاتی را به فروش و مزایده می‌گذارد، خریدارها مشخص و دارای املاک و زمین هستند که به صورت فنی و حرفه‌ای برای گرانتر شدن باقی زمین‌ها در سطح استان و شهرستان، نرخ تعیین می‌کنند لذا این موضوع سبب گرانی می‌شود و این نقد همواره بوده و هست و اینکه چقدر درست است، اطلاعی نداریم.

وی اضافه کرد: برخی از مراجعان مردمی، رمز گرانی‌ها را بی‌تفاوتی بر نظارت‌ها عنوان کرده‌اند.

امام جمعه بیرجند گفت: بدتر از آن قیمت‌های زمین است که معمولا مشخص نیست بنگاه‌ها دست چه کسانی است و به چه دلیل قیمت‌ها را بالا می‌برند، کسی نیست که از آنها بپرسد و این موارد محصول ولنگاری‌ها است.

وی ادامه داد: یکی از نقدهایی که همیشه مطرح است اینکه در مزایده‌ها بیشتر به جای افراد واجد شرایط، افراد دارای زمین و ملک‌ شرکت می‌کنند.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی گفت: سوابق نشان می‌دهد برخی مسوولان رده‌های بالا که اسناد مکتوب موجود است با وعده و وعید و مسائل سیاسی بخشی از وعده‌هایی که می‌دانند، انگشت اشاره آنها بیشتر بر املاک بنیاد مستضعفان بود.

وی ادامه داد: نوع کار این افراد بیشتر بوی سیاست و بهره‌برداری غیرمستقیم از اقداماتشان بود که هم قبیح است و هم نارضایتی‌هایی را ایجاد کرده و می‌کند.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: اکنون بنیاد مستضعفان حالت خالصی پیدا کرده است و با حضور رییس جدید بنیاد و اموال و املاک کارها به دور از معاملات سیاسی انجام می‌شود.

وی افزود: اگر چنانچه کشور براساس قانون عدالت اداره شود، افراد هم در منافع مشترک اجرای قانون عدالت و هم محرومیت‌ها تحمل می‌کنند، اما وقتی اقدامات به امتیازدهی و معاملات سیاسی گره زده شود هیچ فردی قانع نمی‌شود لذا اداره جامعه مشکل می‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی گفت: مدیریتی که براساس قانون و عدالت باشد، بی‌هزینه‌ترین مدیریت است زیرا اگر سختی پیش آید همه تحمل می‌کنند و اگر رفاهی نیز پیش آید همه برخوردار می‌شوند.

وی تصریح کرد: اگر چنانچه خارج از این باشد هم فردی که امتیاز می‌گیرد، سیر نمی‌شود و هم نفس فردی که می‌بیند به دیگران امتیاز داده می‌شود، قانع نمی‌شود.

رییس بنیاد مستضعفان ۱۷ بهمن امسال به خراسان جنوبی سفر کرد که در آن سفر ۲ روزه تفاهم‌نامه‌ محرومیت‌زدایی شهرستان مرزی درمیان بین استانداری خراسان جنوبی و بنیاد علوی امضا شد.

پیش از این و همزمان با سفر معاون اول رییس جمهوری به استان و برگزاری همایش ملی روز روستا و عشایر در ۱۵ مهر امسال، برای شهرستان‌های زیرکوه، نهبندان و بخش درح سربیشه تفاهم‌نامه‌های محرومیت‌زدایی امضا و سند توسعه این مناطق نیز تدوین شد.

در قالب این تفاهم‌نامه‌ها که با پیگیری مدیریت عالی استان منعقد شد، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) برای محرومیت‌زدایی در نهبندان، کمیته امداد امام خمینی (ره) برای محرومیت‌زدایی بخش مرزی درح و قرارگاه سازندگی بسیج در زیرکوه دستگاه‌های معین هستند.

استان مرزی خراسان جنوبی به مرکزیت بیرجند ۱۱ شهرستان دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =