رقابت یلدای ایرانی در جشنواره برلین آلمان

تهران- ایرنا- فیلم سینمایی «یلدا» ساخته مسعود بخشی در اولین نمایش اروپایی خود، در هفتادمین جشنواره برلین و در بخش رقابتی نسل به نمایش در می‌آید.

فیلم سینمایی یلدا روز یکشنبه چهارم اسفند ماه و در سالن اصلی زو پالاس، که کاخ جشنواره در زمان آلمان غربی بوده‌ اکران می شود.

یلدا که توسط علی مصفا با مشارکت موسسه مستقل هنری بن گاه (مسعود و محمود بخشی) تهیه شده، چهار نمایش دیگر در جشنواره برلین و سه نمایش در بازار فیلم اروپایی خواهد داشت که توسط پخش کننده و فروشنده جهانی فیلم پیرامید اینترنشنال برای خریداران ترتیب داده شده است. 

این فیلم دوم فوریه جایزه بزرگ داوران مهمترین جشنواره مستقل آمریکا و جهان یعنی ساندنس را بخود اختصاص داد. سایت معتبر rotten tomatoes نیز به فیلم امتیاز ٨٣ از ١٠٠ داده است. 

از دیگر سو یلدا مورد توجه منتقدین آمریکایی هم قرار گرفته به گونه ای که تامریس ریفلی در ورایتی می نویسد: کارگردان یلدا بویژه در به سرانجام رساندن داستان مونا، جاییکه تصمیم می گیرد پا به راهی دشوار بگذارد، بسیار موفق است.

همچنین دبورا یانگ در هالیوود ریپورتر می نویسد: فیلم پیچیده، خوش آهنگ و گیرای مسعود بخشی که با نمای نفس گیر برج میلاد در شب آغاز می شود، نکات بسیاری برای لذت بردن دارد.

آلن هانتر منتقد اسکرین اینترنشنال هم در مورد یلدا می‌نویسد: فیلمنامه بخشی به شکل قطره چکانی جزئیاتی به ما می‌دهد که تا در مورد اعمال هر دو زن قصه از خود بپرسیم، و این در حالی ست که دائم کنجکاویم بیشتر در مورد زندگی آنها بدانیم.

نینا روت منتقد مستقل در مورد فیلم می گوید: «اولین نماهای شاهکار بخشی که فیلم نخستش یک خانواده محترم در جشنواره کن ۲۰۱۲ نمایش داشت، مرا بیاد جهان کارلوس ریگادوس و مایکل بی می اندازد. یلدا بدرستی یک اثر کامل است» و سرانجام اینکه یان توماس مالونه در مورد فیلم اعتقاد دارد که «یلدا فیلمی قدرتمند است که از درون‌ لنزی شفاف و مدرن، قلب انسانیت را به ما نشان می دهد.»

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha