هزینه هر درصد سوختگی پنج تا ۱۰ میلیون تومان است

تهران - ایرنا - دبیر نهمین همایش سوختگی کشور گفت: استان‌های تهران، خوزستان و مشهد بیشترین آمار سوختگی را در کشور دارند و هر درصد سوختگی پنج تا ۱۰ میلیون تومان هزینه برجای می‌گذارد.

سیامک فرخ فرقانی روز دوشنبه در نشست خبری که در بیمارستان حضرت فاطمه زهرا(س) برگزار شد، افزود: سالانه ۲۵ تا ۳۰ هزار نفر بر اثر سوختگی بستری می شوند و آشپزخانه های غیراستاندارد، کپسول گاز، ساختمانهایی که استانداردهای آتش نشانی ندارند و غیره باعث این معضل هستند.

وی ادامه داد: در کشور ۳۵ مرکز درمانی سوختگی وجود دارد که کافی نیست و لازم است دانشگاههای علوم پزشکی از جمله تهران و شهید بهشتی نیز بیمارستانهای سوختگی راه اندازی کنند. اکنون فقط دانشگاه علوم پزشکی ایران در تهران مراکز درمانی سوختگی دارد.

این فوق تخصص پلاستیک و زیبایی ادامه داد: سوختگی جزو ۱۵ بیماری شایع بوده و ششمین مرگ و میر در کشور محسوب می شود و سومین عامل اختلال روانی است که بیشتر قشر فعال جامعه ۲۰ تا ۴۰ سال را گرفتار می کند.

فرخ فرقانی با بیان اینکه ۱۰ درصد سوختگی ها منجر به بستری می شود، تصریح کرد: ۹۰ درصد سوختگی ها سرپایی درمان می شوند و سوختگی ناشی از الکتریکی بسیار شایع تر بوده و توجه شهرداریها، راهسازی ها، شرکت ها و وزارت نیرو به مقوله پیشگیری از سوختگی ضروری است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران تصریح کرد: از ابتدای امسال تاکنون ۳۳۴ مورد سوختگی با آب جوش، ۱۲۷ مورد انفجار گاز شهری، ۲۷۰ مورد انفجار نفت و بنزین و ۱۳۵ مورد سوختگی الکتریکی، ۲۹۷ مورد انفجار کپسول گاز در بیمارستان مطهری داشتیم .

فرخ فرقانی گفت: با توجه به اینکه آمار سوختگی در کشور بالاتر از آمار جهانی است لازم است همه دستگاهها در مقوله آموزش و پیشگیری از سوختگی فعال تر و حساس تر شوند، اکنون به دلیل مشکل در زمینه آموزش و فرهنگ، موارد سوختگی در کشور بالا است.

وی افزود: نهمین همایش سالیانه کشوری سوختگی اول تا دوم اسفند ماه با محوریت سوختگی ناشی از وسایل الکتریکی در سالن همایش های رازی برگزار می شود و در این همایش ۵۰ مقاله بصورت سخنرانی و بیش از ۶۰ مقاله بصورت پوستر ارایه خواهد شد.

عزم ملی برای کاهش آمار سوختگی

قائم مقام معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این نشست خبری گفت: برای کاهش آمار سوختگی در کشور نیاز به عزم ملی هستیم و باید باور کنیم که همه ما در معرض سوختگی هستیم.

طیب قدیمی با بیان اینکه بحث پیشگیری و توان بخشی بسیار مهم است، افزود: توان علمی ما در مورد سوختگی زیاد است اما پیشگیری مهم تر است که نیاز به همراهی همه دارد.

وی تصریح کرد: سوختگی از مبحث های مهم سلامت بوده که عوامل اجتماعی (۷۵ درصد) موثر بر آن است. فرهنگ اجتماعی، مسایل اقتصادی و آگاهی و استانداردسازی انرژی باید در مورد سوختگی در جامعه افزایش یابد.

قدیمی ادامه داد: گروه هدف ما وزارت نیرو است که باید در زمینه آموزش و پیشگیری بیش از سایر نهادها قدم بردارد. باید تلاش کنیم آمار سوختگی و تتبعات ناشی از آن را در جامعه پایین بیاوریم.

وی با بیان اینکه باید بانک پوست در کشور ایجاد شود، گفت: وزارت بهداشت به دنبال ایجاد بانک پوست مانند بانک چشم است و اکنون این وزارتخانه علاوه بر اینکه درمان سوختگی تحت پوشش بیمه است، به افراد نیازمند سوخته نیاز کمک مالی می کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =