هفته لیست‌های انتخاباتی در کرمانشاه

کرمانشاه- ایرنا- هفته منتهی به انتخابات مجلس را شاید بتوان هفته «لیست‌های انتخاباتی» نامید زیرا به دنبال اختلاف سران و جناح‌های اصلی کشور با یکدیگر، حزب‌های متبوع آنها هم مسیرهای متفاوتی در پیش گرفته‌اند و مردم استان‌های مختلف تاکنون شاهد انتشار ده‌ها لیست بوده‌اند.

در استان کرمانشاه هم هر روز یک لیست و توصیه‌ انتخاباتی متفاوت از سوی احزاب و گروه‌های سیاسی راهی فضای رسانه‌ای و مجازی می شود به طوری که حتی فعالان سیاسی و انتخاباتی را دچار سردرگمی کرده است.

شکاف اصولگرایان

یکی از سخت ترین لیست های انتخاباتی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی را شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در کرمانشاه بسته است؛ این شورا برای سه کرسی حوزه انتخابیه مرکز استان مجبور شده از بین هفت کاندیدای اصولگرا چهار نفر را کنار بگذارد، حتی یکی از کاندیداهای فعلی مجلس را.

جامعه اسلامی فرهنگیان کشور، جامعه اسلامی کارمندان استان کرمانشاه، جبهه پیشرفت، رفاه و عدالت و جبهه سوم انقلاب از دیگر گروه های سیاسی اصولگرا هستند که هریک دست به معرفی کاندیداهای متفاوتی برای حوزه های انتخابیه استان زده اند.

از سوی دیگر شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان کرمانشاه به تبعیت از شورای عالی اصلاح طلبان گفته است که برای هشت کرسی استان هیچ لیستی را منتشر نمی کند.

همچنین گرچه حزب کارگزاران سازندگی کشور لیست انتخاباتی صادر کرده اما شاخه استانی این حزب در کرمانشاه تاکنون نامزدی را به صورت علنی معرفی نکرده است.

صلاحیت چند تن از اصلاح طلبان مطرح تایید نشده اما در همه حوزه‌های انتخابیه کرمانشاه از جمله مرکز استان، همچنان تعدادی نامزد اصلاح طلب در میدان رقابت حضور دارند.

به هم خوردن مرزهای سیاسی

فضای انتخاباتی استان با اتفاقات عجیبی هم روبرو بوده است؛ از جمله اینکه مرزهای اصلاح طلبی و اصولگرایی در برخی حوزه‌های انتخابیه به هم ریخته و برخی احزاب اصلاح طلب کاندیداهای اصولگرا معرفی کرده یا برخی گروه های اصولگرا به حمایت از نامزدهای اصلاح طلب برخواسته اند.

به عنوان نمونه، حزب اصلاح طلب «توسعه»، در حوزه انتخابیه شرق استان از یک کاندیدای اصولگرا حمایت کرده و در مقابل جبهه پیشرفت، رفاه و عدالت که منتسب به اصولگرایی است، در حوزه های انتخابیه پاوه و اسلام‌آبادغرب نامزدهای دارای گرایش اصلاح طلبی معرفی کرده است.
همچنین شاخص ترین داوطلب اصلاح طلبان در مرکز استان کرمانشاه که رد صلاحیت او از دلایل مهم سکوت شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان بوده، بهروز خسروی است، خسروی اما اکنون به حمایت از یک کاندیدای اصولگرا برخاسته است، به نوشته هفته نامه بیستون، بهروز خسروی با حضور در ستاد سلمان محمدی حمایت خود را از وی اعلام کرده است. 

گرچه بیشتر فضای انتخاباتی استان کرمانشاه بویژه در شهرستان‌ها متاثر از معیارهای قومی، فامیلی و عشایری است اما تاثیر حمایت جریان‌ها و گروه‌های سیاسی از کاندیداها هم در رای دادن دست‌کم بخشی از شهروندان محسوس است.

بنابر اعلام ستاد انتخابات استان کرمانشاه، شمار نهایی نامزدهای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی مورد تایید شورای نگهبان در استان ۱۶۰ نفر بوده که تاکنون ۱۴ نفر آنها انصراف داده اند.

استان کرمانشاه ۶ حوزه انتخابیه و هشت نماینده دارد که ۲ نماینده فعلی آن یعنی حسن سلیمانی و حشمت الله فلاحت پیشه ترجیح دادند برای دوره بعدی کاندیدا نشوند. شهاب نادری، نماینده پاوه و اورامانات و فرهاد تجری، نماینده قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب هم ردصلاحیت شده اند.
سه نفر از چهار نماینده فعلی استان در مجلس در حوزه انتخابیه مرکز استان و یک نفر هم در حوزه سنقر رقابت می کنند.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت دارای ۳۳ شهر و ۲ هزار و ۵۹۵ روستا است و هشت کرسی نمایندگی در مجلس شورای اسلامی دارد.

اخبار مرتبط