ناجا خواستار بازنگری در نظام آموزش‌های اجتماعی برای کاهش جرایم شد

تهران - ایرنا - معاون اجتماعی نیروی انتظامی گفت: باید در نظام آموزش‌های اجتماعی تجدید نظر شود تا شاهد یک بازتعریف جدی در نهادهای اجتماعی، آموزشی و رسانه ای هم به لحاظ ساختاری و هم به لحاظ کارکردی باشیم تا جرایم در حوزه های مختلف کاهش یابد.

به گزارش روز دوشنبه پایگاه خبری پلیس، سردار احمد نوریان در بیست ودومین گردهمایی معاونان اجتماعی استان ها و پلیس های تخصصی ناجا افزود: اکنون آمار جرایم و آسیب‌ها همچنین رصد مطالعاتی رفتارها،  باورها و نگرش ها طی دو دهه اخیر حاکی از نقصان جدی در فرآیند نهادینه سازی ارزش های دینی و هنجارهای اجتماعی در بین افراد جامعه است.

وی اضافه کرد: جامعه ای بسامان است که در آن حاکمیت نظم و قانون،  رعایت حقوق اجتماعی و فردی افراد، یک ارزش تلقی شود و تخطی از آن ضدارزش باشد، نباید انتظار داشت متولیان رسانه و آموزش های اجتماعی و اعتقادی هم پای تغییرات و تحولات دهه های اخیر عمل نکرده و پلیس با اقدام سلبی، این عقب ماندگی نهادهای اجتماعی و فرهنگی را که در حوزه جرایم، بزه و آسیب ها به خوبی خود را نشان می دهد، جبران کند.

نوریان گفت: به هیچ وجه چنین رویکرد و سیاستی را قبول نداشته و در این حوزه مطالبات جدی از خانواده ها، دستگاه های آموزشی، رسانه ها و نهادهای دینی داریم. مطالبه ما از مجلس شورای اسلامی، دستگاه های نظارتی و دولتی که ۳۳ نهاد و دستگاه هایی که برای کار فرهنگی و آموزشی بودجه می گیرند و اعتبار دارند، این است که در قالب یک نقشه راه فرهنگی و  سیاست واحد آموزشی و تربیتی، نسلی همسو با ارزش ها و هنجارهای بومی پرورش دهند که احترام به نظم و قانون و حقوق افراد یک اصل خدشه ناپذیر برای یکایک افراد جامعه باشد.

معاون اجتماعی ناجا گفت: قطعا در چنین شرایطی می توان از پلیس انتظار برخورد سلبی با افراد نابهنجار و تعدی کنندگان به حقوق دیگران را داشت؛ اما قبل از آن همه باید نقش و سهم خود در حوزه تولید و حفظ امنیت را به درستی ایفا کنند.

نوریان اضافه کرد: برنامه های آموزشی و فعالیت های اجتماعی پلیس در سال آینده براساس دو رویکرد جرایم اولویت دارو استانی شدن، طراحی و پیاده سازی خواهد شد و تلاش می شود از تمام ظرفیت های فرهنگی، آموزشی و رسانه ای هر استان در قالب شکل گیری شورای آموزش و پیشگیری برای آگاه سازی، آموزش و افزایش مهارت های فردی و اجتماعی گروه های هدف و در معرض آسیب همان منطقه بهره گرفته شود.

معاون اجتماعی ناجا گفت: امروز از نقطه صفر مرزی تا پایتخت، مردم در تولید، حفظ و ارتقاء امنیت نقش و سهم بسزایی دارند از سویی پلیس خدمتگزار به خود می بالد که هم مورد اعتماد مردم و پشتیبان و محل رجوعی برای حل مسائل و مشکلات آنها است.

 اعتماد مردم به پلیس در بالاترین سطح قرار داد

سردار نوریان در ادامه این گردهمایی به موضوع امنیت اشاره کرد و گفت: امنیت امروز ایران اسلامی به هیچ وجه قابل مقایسه با دوران ستمشاهی نیست؛ در آن دوران حدود ۸۰ هزار مستشار نظامی که فقط ۵۵ هزار نفر آنان آمریکایی بودند به علاوه کارشناسان انگلیسی و اسرائیلی بر ارکان نظام و مجموعه های نظامی و امنیتی تسلط داشتند و آن را راهبری می کردند که با پیروزی انقلاب فرار را بر قرار ترجیح دادند.

وی همچنین تاکید کرد: امنیت کشور یک امنیت مردم پایه و متکی به همراهی، همکاری و مشارکت معنی دار مردم با نیروهای امنیتی و انتظامی در صحنه های مختلف دوران انقلاب بوده است؛ امروز از نقطه صفر مرزی تا پایتخت، مردم در تولید، حفظ و ارتقاء امنیت نقش و سهم دارند از سویی پلیس خدمتگزار به خود می بالد که هم مورد اعتماد مردم و پشتیبان و محل رجوع برای حل مسائل و مشکلات آنها است.

معاون اجتماعی نیروی انتظامی با بیان اینکه براساس افکارسنجی های انجام شده در موضوع انتخابات، اعتماد به پلیس دربالاترین سطح قرار دارد، افزود: این اعتماد و مشارکت عمومی بزرگترین سرمایه اجتماعی پلیس در حفظ نظم و امنیت عمومی کشور است که حاصل پایبندی پلیس به مبانی و ارزش های دینی و انقلابی، مردمی بودن آن، مشی خدمتگزاری، تعهد، دلسوزی و مسئولیت پذیری کارکنان و همچنین دانش پایه و علمی بودن، تحول گرایی و روزآمدی پلیس است.

سردار نوریان با اشاره به اینکه طی ۴ دهه تحولات بزرگی در نیروی انتظامی به وجود آمده است، گفت: تحول در نگاه پلیس به جامعه، اتخاذ رویکرد ایجابی و جامعه محور به جای رویکرد صرفا سلبی و تهدید محور، تحول در کیفی سازی کارکنان، شیوه های جذب، سرمایه گذاری بر روی دانشگاه پلیس، تحول در فرهنگ سازمانی پلیس، تشکیل پلیس های تخصصی، تحول در استفاده از فناوری های روز و ... از جمله تغییرات عمده محسوب می شود.

معاون اجتماعی نیروی انتظامی همچنین ادامه داد: تحول در سامانه های هدایت، فرماندهی و کنترل و نظارت، توسعه توان مطالعاتی و پژوهشی، افزایش توان رزمی و عملیاتی، اشراف به حوزه جرم، تلاش برای اجرای به موقع و صحیح، دقیق و قانونمند ماموریت ها و پاسخگو بودن و در دسترس بودن پلیس، توجه به نظرات و پیشنهادات مردم از دیگر تغییرات اثرگذار طی این سال ها در نیروی انتظامی می باشد.

وی خاطر نشان کرد: تحقق امنیت بی نظیر در سراسر کشور، افزایش نسبی امنیت روانی و احساس امنیت در جامعه، افزایش نسبی اقتدار پلیس، افزایش اعتماد به پلیس، افزایش رضایت مندی و افزایش منزلت اجتماعی پلیس نتایج زحمات شبانه روزی و مخلصانه کارکنان خدوم در نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران بوده است.

سردار نوریان در ادامه این گردهمایی همچنین به اهمیت بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری امام خامنه ای عزیز (مدظله العالی) در بیانیه گام دوم انقلاب بر روی ۷  عنوان کلیدی شامل علم و پژوهش، اخلاق و معنویت، اقتصاد، عدالت و مبارزه با فساد، استقلال و آزادی، عزت ملی و روابط خارجی و مرزبندی با دشمن و سبک زندگی تاکید فرموده اند که امنیت عمومی برای همه آنها یک نیاز زیرساختی برای تمام کارکردهای علمی، فرهنگی،   اقتصادی، اجتماعی محسوب می شود.

معاون اجتماعی ناجا به اهداف کلان فرهنگی در قلمرو سبک زندگی اشاره و عنوان کرد: الگوسازی و ترویج سبک های زندگی هم ساز با هویت اسلامی – ایرانی، همچنین تاکید بر شاخصه ها و سبک های ایرانی – اسلامی در محصولات فرهنگی و هنری، به علاوه حمایت از آموزش ها و پژوهش های ناظر به الگوسازی سبک زندگی اسلامی به انطباق سبک زندگی بومی نسل های جدید کمک خواهد کرد.

سردار نوریان با بیان اینکه زیان های جبران ناپذیر اخلاقی، اقتصادی، دینی و سیاسی به کشور ناشی از ترویج سبک زندگی غربی است، تاکید کرد: در این راستا ضرورت دارد با جهاد همه جانبه و هوشمندانه جوانان با تلاش غرب (در ترویج سبک زندگی غربی) مقابله شود.

معاون اجتماعی نیروی انتظامی تاکید کرد: سرمایه گذاری فکری – اعتقادی و معنوی و اخلاقی پلیس، هوشمندسازی و استخدام آخرین تکنولوژی ها و فناوری های روز برای پیشبرد ماموریت ها (با توجه به اینکه هر روز ارتکاب جرم با رشد تکنولوژیک، تخصصی و پیچیده تر می شود) و پیگیری اصلاح ساختارهایی که بستر جرم و بزه، فساد و ناامنی را به وجود می آورد از جمله مواردی است که برای رسیدن به پلیس تراز انقلاب و نظام و پلیس در شأن مردم ایران اسلامی مورد اهتمام ویژه قرار داد.

وی ادامه داد: پروژه الزامات گام دوم پلیس با توجه به بیانیه فرماندهی کل قوا به همت مرکز پژوهش های انتظامی و اجتماعی ناجا، همچنین سرمایه گذاری فکری- اعتقادی، معنوی و اخلاقی پلیس توسط سازمان عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی در دست تهیه است که در واقع عقبه فکری و برنامه ریزی اقدامات عملیاتی محسوب می شود.

سردار نوریان اضافه کرد: سایر اقداماتی که امروز به جد در دستور کار ناجا قرار دارد، عبارتند از: سرمایه گذاری پلیس بر روی پیشگیری اجتماعی به ویژه در حوزه آسیب ها و جرایم، همکاری در پیشگیری از چند آسیب محوری که امام خامنه ای (مدظله العالی) از مسئولان دستگاه ها و نهادها مطالبه می کنند(اعتیاد، طلاق، امنیت اخلاقی و حاشیه نشینی)، رصد و بازشناسی مسائل اجتماعی و فرهنگی نوپدید، نقش پلیس های تخصصی در ارتقاء امنیت و مقابله با جرایم و تخلفات است.

آموزش در تمام برنامه های نیروی انتظامی تعیین کننده است

معاون اجتماعی ناجا با تاکید بر اینکه عنصر آموزش و رسانه در کلیه برنامه های نیروی انتظامی بسیار تعیین کننده است، ادامه داد: در این راستا ضرورت دارد آموزش ها و پاسخ به نیازهای آموزشی در جامعه ای که نوشونده است و متاثر از تغییرات جهانی و منطقه ای است حرفه ای تر شود.

سردار نوریان گفت: اجتماعی شدن یا جامعه پذیری مفهومی است که به توصیف و تبیین چگونگی رفتارهایی می پردازد که فرد بتواند خود را با فرهنگ جامعه سازگار نماید، از این طریق شیوه های زندگی جامعه را فرا گرفته و هویت پیدا می کند و به عنوان عضوی از جامعه می آموزد خودش را با شرایط جدید وفق داده و رفتارهایش را مطابق با انتظار جامعه تنظیم می نماید و در واقع جامعه برای بقاء خود اعضاء اش را به شیوه های گوناگون آموزش می دهد تا آنها نمادها، الگوها، ارزش ها و هنجارهای اجتماعی را درونی سازی و در روابط متقابل خود به کار بگیرند.

معاون اجتماعی نیروی انتظامی خاطر نشان کرد: روند اجتماعی شدن به این مفهوم است که بین شخص و جامعه نه تنها تضاد و جدایی نیست بلکه مجازات مجرمان و بزهکاران نیز بخشی از روند اجتماعی شدن محسوب می شود؛ یعنی آثار اجتماعی شدن با مجازات ها گسترش و دوام می یابد.

سردار نوریان گفت: یکی از مقاصد جامعه پذیری آموزش قواعد اساسی از آداب و عادات و رفتار روزمره گرفته تا انتقال دانش به افراد است؛ رفتار نامنظم و خلاف قاعده معمولا از انگیزه های ناگهانی با محرک های آنی و رفتارهای ناپخته بر می خیزد.

وی افزود: تربیت و آموزش مهم ترین راه اجتماعی کردن از طریق فرهنگی یعنی ارزش ها، هنجارها و آداب و رسوم پذیرفته شده اجتماعی به نسل های جدید منتقل شود یعنی پرورش انسان های هنجارپذیر و نظم پذیر که به ارزش ها و قوانین جامعه احترام بگذارند و به حقوق یکدیگر تعدی نکنند که به طور قطع در کاهش بزه، آسیب و جرایم تاثیر بسزایی خواهد داشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =