نگاهی به مطالب انتخاباتی مطبوعات ۲۸ بهمن‌ماه شیراز

شیراز- ایرنا- صفحات هشت روزنامه چاپ شیراز روز دوشنبه در آستانه انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی بیش از روزهای قبل، رنگ و بوی انتخاباتی گرفت و مطبوعات محلی استان فارس در صدد انعکاس آخرین تحولات در این عرصه برآمده‌اند.

انتشار تصاویر، شعارها و سخنان نامزدهای انتخابات مجلس در قالب آگهی و گزارش‌های ویژه نیز این روزها در مطبوعات شیراز به چشم می‌خورد، در این میان برخی مطبوعات تاکنون سهمی از آگهی‌های انتخاباتی نداشته‌اند و برخی دیگر، نیم‌تای کامل صفحه نخست خود را به آگهی نامزدها اختصاص داده‌اند.

روزنامه عصر مردم چاپ شیراز دوشنبه ۲۸ بهمن‌ماه ۹۸، تیتر نخست خود را به سخنان رییس‌جمهوری در کنفرانس مطبوعاتی اختصاص داده است.
این روزنامه با حروف درشت به نقل از حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی نوشت:‌ "با رقابتی بودن اکثر حوزه‌ها، انتخابات پرشوری خواهیم داشت".
این روزنامه همچنین در سرمقاله‌ای با عنوان "اسلام، انتخابات و دموکراسی"  نوشت:‌انتخاب نیروهای اصلح پس از تایید سوابق نامزدها توسط شورای نگهبان بر عهده مردم است و مردم می‌باید ضمن اشراف کامل بر توانمندی‌ها و صفات و ویژگی‌های نامزدهای انتخاباتی به آنها رای دهند.
محمد عسلی صاحب امتیاز و مدیرمسوول این روزنامه در ادامه نوشت:‌ اگر بعضی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در دوره‌های قبل‌، خلاف و یا تعدی از قوانین داشته‌اند و مرتکب فساد اداری، مالی و یا اخلاقی شده‌اند به علت آن است که هم شورای نگهبان و هم مردم دقت لازم در تایید و انتخاب آنها نکرده‌اند و یا آنکه شرایط مجلس به گونه‌ای بوده که این ارتباطات رانتی را اغماض می‌کرده و نظارتی بر اعمال نمایندگان نبوده است.

روزنامه خبرجنوب نیز بخشی از صفحه‌ نخست خود را به تیترها و عناوین انتخاباتی اختصاص داده و روز شمار انتخابات را به شمارش درآورده است.
"فرو افتادن پرده‌ها با دست‌های آلوده"/ نامزدهایی که هرچه از خلوت و جلوت یکدیگر می‌دانند رو می‌کنند و "با احراز هویت الکترونیکی، کسی نمی‌تواند بیش از یک بار رای دهد" از عناوین صفحه نخست این روزنامه است.
این روزنامه همچنین یک صفحه کامل خود را به پوشش رخدادهای انتخابات در استان فارس اختصاص داده است.
"حجت الاسلام منتظری نامزد خبرگان:  بنرهایم را در فارس همراه با داربست از جا کنده و به جای نامعلومی بردند!" در کنار سخنانی از رییس کل دادگستری استان، فرمانده سپاه فجر و دیگر مسوولان کشوری و استانی در این صفحه منتشر شده است.

"تشکیل ۱۲ پرونده تخلف انتخاباتی، آمادگی کامل ستاد انتخابات فارس برای برگزاری انتخابات و برگزاری دور دوم انتخابات مجلس یازدهم در ۲۹ اسفندماه از عناوین انتخاباتی روزنامه سبحان است.

"رییس جمهوری:‌رقابت، مشارکت حداکثری را در پی دارد" نیز عنوان مطلبی است که نیم‌صفحه‌ای را در روزنامه شیرازنوین به خود اختصاص داده است.
فرمانده سپاه فجر: انتخابات نماد مردم‌سالاری دینی است و توصیه رییس کل دادگستری استان فارس مبنی بر این که "کاندیداهای مجلس پایبند به قانون باشند" در صفحه نخست این روزنامه بازتاب یافته است.

روزنامه افسانه دیگر روزنامه چاپ شیراز نیز آمادگی وزارت کشور و استانداری فارس برای برگزاری انتخابات در دوم اسفندماه را در مطالب جداگانه‌ای در صفحات داخلی بازتاب داده است.

"دولت هیچ لیستی برای انتخابات ندارد"، تیتری است که روزنامه نیم‌نگاه از قول رییس‌جمهوری و از میان مطالب مطرح شده در کنفرانس مطبوعاتی دکتر روحانی برگزیده و آن را به عنوان تیتر یک شماره روز دوشنبه منتشر کرده است.

روزنامه طلوع نیز از قول رییس ستاد انتخابات استان فارس نوشت:‌ آمادگی کامل برای برگزاری انتخابات داریم.

روزنامه تماشا نیز از قول فرمانده سپاه فجر فارس نوشت:‌ شاهد تجلی باشکوه اراده ملت انقلابی ایران در پای صندوق‌های رای خواهیم بود.
این روزنامه همچنین یک صفحه کامل به گزارش خبری و تصویری برگزاری جشن میلاد کوثر "با حضور گسترده اهالی ورزش" در شیراز اختصاص داده است، آیینی که با حضور آیت الله لطف‌الله دژکام نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز و نامزد انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری توسط اداره کل ورزش و جوانان استان فارس برگزار شد.

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی جمعه دوم اسفندماه امسال در سراسر کشور برگزار می‌شود. در استان فارس و چهار استان دیگر، به صورت همزمان انتخابات نخستین میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری نیز برگزار خواهد شد.
سه هزار و ۲۲۷ شعبه اخذ رای در استان فارس برای اخذ رای از سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از واجدان شرایط شرکت در انتخابات دوم اسفند پیش‌بینی شده است.
استان فارس دربرگیرنده ۳۶ شهرستان، ۱۸ نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد که سهم حوزه انتخابیه شیراز و زرقان، چهار کرسی نمایندگی است.
بنا بر اعلام روز یکشنبه ۲۷ بهمن‌ماه رئیس ستاد انتخابات استان فارس، تعداد نامزدهای نمایندگی مجلس در این استان ۳۲۵ نفر است که از این تعداد ۲۹۰ نفر مرد و ۳۵ نفر زن هستند.
سید احمد احمدی زاده افزود:‌ از شروع ثبت‌نام از داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی در استان فارس، ۹۲۴ نفر در این استان اقدام به نام‌نویسی کردند و ۹ نفر نیز حوزه انتخابیه خود را از سایر نقاط کشور به فارس انتقال دادند که در این میان،‌ تاکنون ۱۳۰ نفر از کاندیداهای نمایندگی مجلس انصراف داده‌اند.
بنا بر اعلام معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس، چهار شعبه اخذ رای برای پیروان ادیان الهی (ارامنه، زرتشتیان و کلیمیان) در شهر شیراز در نظر گرفته شده است.
پس از فوت آیت الله اسدالله ایمانی نماینده فقید ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز، یک کرسی مردم این استان در مجلس خبرگان رهبری خالی ماند که تعیین سرنوشت این کرسی در انتخابات همزمان دوم اسفندماه پیش‌بینی شده است.
مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری پنج کرسی دارند که در دوره پنجم، هم‌اینک حضرات آیات سید علی اصغر دستغیب، احمد بهشتی، سید محمد فقیه و علی اکبر کلانتری به نمایندگی از این استان در این مجلس حضور دارند و تکلیف یک کرسی باقیمانده باید در انتخابات میان‌دوره‌ای مشخص شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =