۲۸ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۴۱
کد خبرنگار: 1165
کد خبر: 83677599
۰ نفر

برچسب‌ها

عوارض صادرات سیب درختی لغو شد

ارومیه- ایرنا- مصوبه برقراری عوارض برای صادرات سیب درختی با پیگیری‌های «محمد مهدی شهریاری» استاندار آذربایجان‌غربی لغو شد.

به گزارش ایرنا به نقل از کانال تدبیر و امید، «محمدمهدی شهریاری» استاندار آذربایجان‌غربی پس از تصویب طرح برقراری عوارض صادراتی برای سیب درختی در مکاتبه و رایزنی با وزارت صنعت، معدن و تجارت، خواستار لغو این مصوبه جهت جلوگیری از متضرر شدن چرخه صادرات و از دست رفتن بازارهای هدف صادراتی استان شده بود.

بر اساس این درخواست و پیگیری استاندار آذرباجان‌غربی این مصوبه لغو شد.

پیش از این آذربایجان‌غربی آمادگی خود را برای تامین سیب مورد نیاز شب عید و ماه مبارک رمضان اعلام کرده بود.

درحال حاضر حدود ۳۰۰ هزار تن سیب در سردخانه‌های آذربایجان غربی وجود دارد.

آذربایجان‌غربی از جمله استان‌های مرزی کشور است به طوری که ۹۶۷ کیلومتر مرز با ترکیه، عراق و نخجوان دارد و چرخ‌های اقتصادی آن با کشاورزی می‌چرخد؛ این استان ۹ گمرک و پنج بازارچه مرزی در راستای توسعه مبادلات با کشورهای همسایه دارد اما تولید سالانه یک میلیون و ۱۰۰ هزار تنی محصول سیب استان همواره با مشکلات صادرات مواجه بوده‌است.

باغداران آذربایجان‌غربی امسال با برداشت بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن سیب، رتبه نخست تولید این محصول را در کشور به خود اختصاص دادند؛ از مجموع ۱۰۲ هزار هکتار مساحت باغ‌های بارور آذربایجان‌غربی حدود ۶۰ هزار هکتار به سیب اختصاص یافته‌است و حدود یک سوم سیب کشور در این استان تولید می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =