هند از زیاده خواهی آمریکا در مذاکرات تجاری ابراز نارضایتی کرد

دهلی نو-ایرنا- مقامات هندی اعلام کردند: دهلی نو و واشنگتن در طول سفر هفته آینده دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا به این کشور توافقنامه تجاری امضا نخواهند کرد زیرا آمریکا خواسته های زیادی مطرح کرده است.

نشریه " تایمز او ایندیا" روز دوشنبه نوشت: این درحالی است که اس جایشانکار وزیر امور خارجه هند روز گذشته با مایک پمپئو همتای آمریکایی خود در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ دیدار کرد.

جایشانکار در حساب تویتری خود نوشت: این دیدار به ما اجازه داد تا روابط خود را پیش از سفر دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا به هند مورد بازبینی قرار دهیم.

ترامپ در تاریخ ۲۴ و ۲۵ فوریه ( 5 و 6 اسفند 98) به هند سفر خواهد کرد. وی به دو شهر دهلی نو و احمد آباد در ایالت گجرات سفر خواهد کرد.

مقامات هندی اعلام کردند: مذاکرات تجاری میان دو کشور نتیجه ای نداشته ،زیرا آمریکا درخواست های زیادی مطرح کرده است. پیش از این هند اعلام کرده بود که با واردات محصولات لبنی آمریکایی موافقت خواهد کرد اما اکنون آمریکا خواهان دسترسی سایر محصولات این کشور مانند مواد غذایی بازار هند است.

پیش از این هند به دلایل مذهبی از واردات محصولات لبنی  از آمریکا خودداری می کرد. این امر باعث نارضایتی آمریکا شده بود.

آمریکا با تحت فشار گذاشتن دهلی نو درصدد است تا شرایط بهتری برای شرکت های بین المللی کارت های بانکی الکترونیکی ایجاد کند، اما هند مذاکرات در این خصوص را به تعویق انداخته، زیرا آمریکا با درخواست دهلی نو برای آزمایش مواد خام خوراکی وارداتی از آمریکا مخالفت کرده است.

تداوم مسیر بی نتیجه مذاکرات تجاری دو کشور، سبب شد تا سفر رابرت لایتزیر نماینده ارشد تجاری آمریکا  به هند لغو شود. امضای این توافق برای ترامپ پیش از آغاز انتخابات سراسری آمریکا اهمیت دارد. وی می خواهد به متحدان خود ثابت کند که مواضع سخت تجاری وی شرایط را به نفع آمریکا تغییر داده است.

 پیش از آغاز سفر ترامپ به هند، دهلی نو چندین قرارداد نظامی با آمریکا به ارزش بیش از ۵ میلیارد دلار را آماده کرده که یکی از این قرارداد ها خرید سپر دفاع موشکی از آمریکا است.

از سوی دیگر مقام های هندی از قیمت بالای این موشک ها ابراز نگرانی کرده اند. واشنگتن قیمت این سپر دفاع موشکی به همراه رادار و سایر تجهیزات را حدود ۱.۹ میلیارد دلار اعلام کرده است.

هند همچنین به دنبال خرید پهپاد های "شکارچی" آمریکایی است. قیمت هر فروند آنها حدود ۱۰۰ میلیون دلار اعلام شده است. به گفته مقامات هندی قیمت بالای این تجهیزات سبب نگرانی دهلی نو شده و قرار است در طول سفر ترامپ به هند در این خصوص گفت و گو شود.

 قرار است،در طول سفر ترامپ، هند و آمریکا همچنین قرارداد خرید ۲۴ فروند بالگرد چند منظوره و ۶ فروند بالگرد آپاچی را امضا کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =