اعتماد بین‌المللی در برنامه‌های توسعه علمی ایران جایگاه ویژه‌ای دارد

تهران- ایرنا- وزیر علوم، ‌تحقیقات و فناوری گفت: اعتماد بین‌المللی در برنامه‌های توسعه علمی جمهوری اسلامی ایران جایگاه ویژه ای دارد.

منصور غلامی روز دوشنبه در سی و سومین جشنواره بین المللی خوارزمی که با حضور حجت الاسلام  و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری در سالن اجلاس سران آغاز به کار کرد، اظهار داشت: در کنار هم بودن دانشمندان و محققان کشورهای مختلف علاوه بر توسعه علم و فناوری و در اختیار قرار دادن آخرین دستاوردهای علمی دنیا، زمینه ساز صلح و دوستی و تبادلات فکری می شود.

وی تصریح کرد: حضور جمهوری اسلامی ایران در مجامع جهانی در راستای مرزهای دانش و ارائه یافته‌های جدید، نشان از موفقیت جامعه علمی کشور، توجه مسوولان و برنامه‌ریزان بخش علم و فناوری است.

وزیر علوم ادامه داد: این جشنواره سال های طولانی با هدف ارزش گذاری به خدمات علمی و نوآوری های محققان و استادان ایرانی و غیر ایرانی برگزار می شود و در این سال ها در راستای معرفی، هماهنگی و همکاری بین محققان کشورمان و سایر کشورها تلاش کرده است.

غلامی یادآور شد: مجموعه علمی جمهوری اسلامی ایران که در حوزه دانشگاه ها و پژوهشگاه های وابسته به وزارت علوم و بخشی از حوزه علوم پزشکی وزارت بهداشت فعالیت می کنند در کنار سایر مراکز وابسته به دستگاه های دیگر، در جهت کاربست علوم و به کارگیری فناوری های نوین در جهت تببین آسایش و صلح در کشور تلاش می کنند.

وی خاطرنشان کرد: نوآوری هایی که در این راستا ایجاد می شود در کنار پشتیبانی از سوی مجموعه کشور، جایگاهی مناسبی برای محققان و فناوران در دنیا فراهم کرده است.

این مقام مسوول وزارت علوم، همکاری بین المللی را از برنامه های جدی و موفق جامعه علمی کشور عنوان کرد  و گفت : در همین راستا با کشورهای دنیا همکاری های مشترک علمی و پژوهشی داشتیم.

غلامی با بیان اینکه حاصل این همکاری ها، انجام پژوهش های متعدد و انتشار مقالات مشترک علمی در نشریات علمی دنیا است، خاطرنشان کرد: از دل این همکاری ها، نیروی جوان متخصص، فناور و نوآور کشور تقویت شد.

وی همچنین اظهارداشت: جمعیت جوان کشور ظرفیت بالایی برای حرکت در زمینه های کاربست یافته های علمی فراهم کرده است.
وزیر علوم افزود: با توجه به تحولاتی که در حوزه علم و فناوری داشتیم، در سال های اخیر از مجموعه دستاوردهای علمی داخلی بسیاری از نیازمندی های بخش های مختلف صنعت و حوزه های علمی را تامین کردیم.
غلامی با بیان اینکه این یافته ها نیازهای داخلی را تامین می کند؛ گفت: یافته های علمی، ذخایر دانش بشری است که به اشتراک گذاری آن می تواند در حوزه های مختلف توسعه رفاه و صلح در دنیا ارزشمند باشد.
وی درباره ارزش گذاری همکاری های علمی بین المللی هم اظهار داشت: وزارت علوم در جشنواره بین المللی خوارزمی تلاش بر توسعه ارتباطات بین المللی، ارزش گذاری و توجه به همکاری های علمی مشترک استادان و دانشمندان ایران با کشورهای دیگر دارد.
وزیر علوم ابراز امیدواری کرد که این جشنواره مبنای توسعه هر چه بیشتر علم و فناوری بین کشورهای دوست و همکار در حوزه های علمی دنیا قرار بگیرد.
غلامی تاکید کرد: ایران یکی از کشورهای مهم و توسعه یافته در علم و فناوری محسوب می شود که امید است این جایگاه و دستاوردها در فضای صلح و دوستی در اختیار همه ملل دنیا گذاشته شود.

به گزارش ایرنا، سی و سومین جشنواره بین المللی خوارزمی با حضور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری، غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در سالن اجلاس سران در تهران گشایش یافت.  

از میان ٣٢٨ طرح که امسال به دبیرخانه این جشنواره ارایه شده است با حضور رییس جمهوری از ١٠ طرح داخلی و ۵ طرح خارجی به عنوان طرح برگزیده تجلیل شد.

جشنواره های بین المللی و جوان خوارزمی توسط سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران از سازمان های تابعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار می شوند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =