استعفای وزیر دادگستری، خواسته بیش از یک هزار مقام قضایی پیشین آمریکا

تهران- ایرنا- یک هزار و ۱۰۰ دادستان و مقام قضایی پیشین آمریکایی در نامه‌ای، از وزیر دادگستری این کشور خواستند به دلیل دخالت در دادگاه مشاور و دوست ترامپ، استعفا دهد.

روزنامه نیویورک تایمز گزارش داد یک هزار و ۱۰۰ دادستان و مقام قضایی پیشین آمریکا روز یکشنبه از «ویلیام بار» وزیر دادگستری این کشور خواستند از مقام خود استعفا کند.
نویسندگان این نامه گفتند، «بار» هفته گذشته در روند دادگاه «راجر استون» دوست قدیمی و مشاور دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در زمان انتخابات سال ۲۰۱۶ دخالت کرده است.

آن‌ها همچنین از کارکنان وزارت دادگستری آمریکا خواستند هرگونه رفتار غیراخلاقی از سوی مقام‌های این وزارتخانه را به بازپرس کل و کنگره گزارش کنند.

دادستان‌ها و مقام‌های پیشین قضایی آمریکا در این نامه نوشتند: هر یک از ما دخالت رییس جمهوری ترامپ و دادستان کل [ویلیام] بار را در اجرای عدالت به شدت محکوم می‌کنیم.

وزیر دادگستری آمریکا روز جمعه در گفت‌وگو با شبکه خبری ای‌بی‌سی از توئیت‌های ترامپ درباره پرونده‌ها و دادستان‌های این وزارت‌خانه انتقاد کرد.

«بار» گفت که ترامپ هرگز کاری درباره پرونده‌ای قضایی از او نخواسته و در عین حال تاکید کرد که رییس جمهوری آمریکا باید توئیت کردن درباره وزارت دادگستری را متوقف کند، چراکه انجام کار را برای وزیر دادگستری ناممکن می‌کند.

این انتقاد وزیر دادگستری آمریکا از موارد بسیار نادر اصطکاک میان او و مافوقش، ترامپ، است، اما "بار" در این مورد تنها نیست. بسیاری دیگر از هواداران ترامپ در کنگره آمریکا نیز نظر مشابهی دارند.

قانونگذاران جمهوریخواه حامی ترامپ نیز به رغم جانبداری از او، از استفاده بیش از حد او از توئیتر و نظر دادن درباره همه چیز انتقاده کرده‌اند.

مجری شبکه خبری ای‌بی‌سی از وزیر دادگستری آمریکا درباره عواقب انتقاد از ترامپ پرسید و او گفت که برای هر پیامدی آماده است، چراکه کار او اداره وزارت دادگستری است و این کار را باید درست انجام دهد.

اختلاف نظر میان دادستان‌های وزارت دادگستری و «بار» درباره حکم قضایی استون که به دروغگویی به کنگره، ارعاب شهود و پیشگیری از اجرای عدالت متهم است، جنجال‌برانگیز شد.

دادستان‌ها پیشنهاد محکومیت ۷ تا ۹ سال زندان را برای استون داده بودند، اما این موضوع واکنش ترامپ را برانگیخت. او در توئیتی این محکومیت را "ناعادلانه" توصیف کرد و گفت که جرم واقعی در طرف دیگر ماجرا، سمت دمکرات‌ها، روی داده است.

سپس "بار" نیز با عنوان وزیر دادگستری ورود کرده و این پیشنهاد دادستان‌ها را نامتناسب دانست و این امر شائبه دخالت غیرمستقیم ترامپ در حکم دادگاه را به وجود آورد.

وزیر دادگستری آمریکا در این مصاحبه تاکید کرد که به هیچ وجه تحت تاثیر زورگویی یا نفوذ کس دیگری قرار نمی‌گیرد و توئیت ترامپ بوده که باعث ایجاد چنین شائبه‌ای شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha