ائتلاف پیروان امام و رهبری قم: مشارکت در انتخابات ضرورتی مضاعف یافته‌است

قم - ایرنا - «ائتلاف بزرگ پیروان امام و رهبری استان قم» با صدور بیانیه ای بر لزوم مشارکت در انتخابات بعنوان یک ضرورت مضاعف تاکید کرد.

 ائتلاف یاد شده در بیانیه ای که نسخه ای از آن در اختیار ایرنا قرار گرفت، ضمن اعلام لیست انتخاباتی مورد نظر خود، در خصوص انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی آورده است:‌ قم تغییر می خواهد؛ مردم شریف بصیر و انقلابی قم انقلاب اسلامی ایران در آستانه گام دوم خود این تجربه گرانبها را کسب کرده که رمز ماندگاریش حضور هرچه بیشتر در صحنه های اجتماعی سیاسی و بخصوص در انتخابات است و برگزاری هر انتخاباتی بمنزله دمیدن جان تازه در کالبد انقلاب و حفظ تحرک و پویایی آنست . همانگونه که بوضوح دیدیم  حضور گسترده مردم در راهپیمایی ۲۲بهمن و بویژه حضور بی سابقه ملت  در تشییع پیکر پاک سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی چگونه وحشت در دل  دشمن افکند و چگونه خشم انقلابی  ملت های منطقه از ترور ناجوانمردانه را برانگیخت و باعث بیداری بیشتر آنها شد.

در این بیانیه تاکید شده است: ملت ایران اسلامی دوم اسفندماه سال جاری، آزمون بزرگ دیگری را در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، پیش روی خود دارد. گذشته از جایگاه خطیر و تأثیرگذار مجلس شورای اسلامی در ساختار قانونی نظام جمهوری اسلامی و ضرورت مشارکت مردم در انتخاب نمایندگان خویش، این انتخابات از جهاتی حساس‌تر و تعیین‌کننده‌تر از انتخابات پیشین است؛ چراکه از سویی جبهه استکبار به سرکردگی آمریکا با تنگ‌تر کردن حلقه محاصره اقتصادی خود، بی‌صبرانه در انتظار دریافت پیام ضعف و سستی از جانب ملت ایران است و از سوی دیگر، وجود برخی نابسامانی‌ها و سوءمدیریت‌ها ، بدخواهان را امیدوار به عقب‌نشینی مردم از آرمان انقلاب کرده است. افزون بر این، انتخابات پیش رو مقدمه شکل‌گیری اولین مجلس شورای اسلامی در گام دوم انقلاب است و از این نظر می‌تواند تأثیر شگرفی در شکل‌دهی به آینده امیدبخش و افتخارآمیز انقلاب اسلامی داشته باشد. همه اینها ضرورت مشارکت مردم را در انتخابات مجلس یازدهم، مضاعف می‌سازد.

بیانیه حاکیست:‌ در این میان، قم به عنوان عش آل محمد و مهد انقلاب، همیشه در کانون توجهات دوستان و دشمنان در سراسر دنیا قرار داشته است؛ زیرا حضور حماسی و جریان‌ساز مردم قم در برهه‌های حساس قبل و بعد از انقلاب، پیوسته الهام‌بخش مردم سایر مناطق کشورمان بوده است. تردیدی نیست که مشارکت فعال مردم در عرصه انتخابات، در گروی شکل‌گیری فضای رقابتی و پرنشاط است.

به زعم بیانیه، متأسفانه یک جریان سیاسی به منظور تضمین پیروزی خود در انتخابات، از مدت‌ها قبل کوشید با استفاده از ابزارهای مختلف، از شکل‌گیری چنین فضایی پیش‌گیری کند. جریان مورد اشاره به این منظور، از ترفندهای گوناگون نظیر مرعوب ساختن، تحت فشار قرار دادن و تخریب رقبای بالقوه سعی کرد تا فضایی سرد و یک‌طرفه را بر انتخابات قم حاکم سازد. یقیناً این رویکرد مخالف خواست مقام معظم رهبری مبنی بر «شکل‌گیری مجلس قوی با پشتوانه رأی بالای مردم» است. 

در این بیانیه آمده است: رفع عقب‌ماندگی‌های تاریخی قم و تشکیل مجلسی قوی، نیازمند انتخاب نمایندگانی دردآشنا، متعهد، کارآمد، انقلابی، جهادی، فرهیخته و به دور از بازی‌های سیاسی و قومیتی است. کسانی که به قم و مردم آن به عنوان سکوی پرش می‌نگرند و با دامن زدن به تنش‌ها و اختلافات در پی نیل به آمال و اهداف خویش‌اند، نمی‌توانند تأمین‌کننده مطالبات بحق مردم قم باشند.
بیانیه تاکید کرده است:‌ ائتلاف بزرگ پیروان امام و رهبری استان قم در راستای انجام تکلیف دینی و ملی خود، ضمن دعوت مردم شریف ایران اسلامی و خصوصاً مردم انقلابی قم برای حضور در پای صندوق‌های رأی، بر این باور است که در برهه کنونی قم  برای رفع مشکلاتش نیازمند تغییرات اساسی در نگاه و شیوه مدیریت استان  است. دکتر لاریجانی نماینده سه دوره مردم فرهیخته قم در مجلس شورای اسلامی با عدم نامزد شدن در این دوره انتخابات پایه گزار این تغییر شدند. بی تردید تحقق این تغییر اراده وحضور گسترده مردم و فعالان سیاسی در قم را طلب می کند.
بیانیه ابراز امیدواری کرده است که ملت بزرگ ایران با حضور گسترده و دشمن‌شکن خویش و انتخاب نمایندگانی شایسته، ضمن تجدید میثاق با آرمان‌های امام و انقلاب و شهدای گلگون کفن خصوصاً سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و بیعت دوباره با رهبر فرزانه انقلاب، بار دیگر دشمنان را از این مرز و بوم، مأیوس و نا امید سازند. 

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، روز جمعه دوم اسفندماه جاری در سراسر کشور برگزار می‌شود.

۶۰ درصد مردم استان قم واجد شرایط در انتخابات مجلس شورای اسلامی هستند، سه نماینده از حوزه انتخابی قم راهی مجلس شورای اسلامی می‌شوند؛ همچنین این استان در مجلس خبرگان رهبری یک نماینده دارد.

۶۶۹ شعبه اخذ رای در حوزه انتخابیه قم وجود دارد  و بر اساس برآورد جمعیت قم، حدود ۸۰۰ هزار تن واجد شرایط شرکت در انتخابات این دوره هستند.

۲۰۱ داوطلب حضور در رقابت های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه قم ثبت نام کردند که از این تعداد صلاحیت ۱۳۱ نفر معادل ۶۵ درصد افراد ثبت نام کننده تایید شده است.

از ۱۳۱ نفر تایید صلاحیت شده، پس از انصراف و نقل و انتقال حوزه انتخابیه تعدادی از کاندیداها، ۱۱۲ نفر به مرحله نهایی جهت اخذ آرای مردم در حوزه انتخابیه قم باقی مانده اند که از این تعداد ۱۱ نفر خانم و ۱۰۱ نفر آقا هستند./

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =